ÜLKE BİLGİLERİ

Yeni Zelanda

Başkent: Wellington
Ulusal Dil: İngilizce, Maorice
Yönetim Biçimi: Anayasal Monarşi
Nüfus:  4.317.352
Para Birimi: Yeni Zelanda Doları (NZD)
Telefon Kodu: +64

Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus'da bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük ada olan North Island ve South Island ile birlikte birçok küçük adadan oluşur. Başkenti Wellington olan Yeni Zelanda kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland'dır.

Yeni Zelanda’nın güney yarım kürede bulunması mevsimlerin kuzey yarım küredekilerin tam tersi olması demektir. Yani yazın en sıcak ayları ocak ve şubat iken kışın en soğuk ayları haziran ve temmuzdur.

Uzman öğretim kadrolarından, dünya çapında üst düzey olanaklarına kadar doğal zenginlikleri ile Yeni Zelanda, güvenli öğrenim ortamı ve açık havaya dönük yaşam tarzı arayan öğrenciler arasında rağbet görür. Yeni Zelanda’da lisans ve lisansüstü eğitim veren sekiz devlet üniversitesi vardır. Üniversiteler öğretim ve araştırma temelli programlar sunar. Bu üniversitelerden beşi 2013/2014 Times Yükseköğretim Dünya Üniversiteleri Sıralaması’na girmişlerdir.

Yeni Zelanda mükemmel eğitim standartları ve yüksek kalitede öğretmen yetiştirmesiyle uluslararası alanda tanınmıştır. Öğretmen yetiştirme üzerine uzmanlaşmış altı devlet destekli öğrenim kurumu bulunmaktadır. Bunlardan ikisi üniversiteler bünyesinde çalışmakta, diğer dördü kendi bölgelerindeki üniversitelerle işbirliği halindedir. Bu kurumlar ilkokul, ortaokul, özel öğrenim ve yükseköğretim düzeyine kadar öğretmen yetiştirirler.