ÜLKE BİLGİLERİ

Polonya

Resmi Dil: Lehçe

Yönetim Biçimi: Cumhuriyet                                                                           Polonya Bayrağı

Nüfus: 37.970.000

Para Birimi: Polish Zloty (PLN)

Telefon Kodu: +48

Yüzölçümü: 312,696 km²

Zaman Farkı:

 

GMT+1 zaman diliminde bulunduğu için Polonya’da saat, yaz aylarında

Türkiye’den 1 saat, kış aylarında ise Türkiye’den 2 saat geridedir.

 

Polonya Hakkında Genel Bilgi:
Polonya, orta Avrupa’da bulunan ve 16 
eyaletten oluşan bir ülkedir. Avrupa’nın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahip olan Polonya, aynı zamanda orta Avrupa’nın en kalabalık borsası olan Warsaw Stock Exchange’e de ev sahipliği yapmaktadır. Polonya aynı zamanda stabil ekonomiye sahiptir ve yaşam şartları olarak diğer gelişmiş AB ülkelerine göre çok daha uygundur.

Polonya ayrıca AB ülkeleri arasında en çok ithalat yapan ülkelerden biridir. Makine sanayisinden tarım ürünlerine kadar çok geniş bir yelpazede ürünü bütün dünyaya ithal etmektedir. Bu nedenle Polonya’da her sene daha çok Türkçe bilen elemana ihtiyaç duyulmakta, bu da orada okuyan Türkler için Polonya’da okumayı daha cazip bir hale getirmektedir.

Eğitim: Polonya’nın eğitim sistemi, üniversite yıllarına kadar Türkiye ile birçok noktada paralel gitmektedir. Öğrenciler 6 yaşında zorunlu okul öncesi eğitimini almakta ve bunu takip eden yılda okula başlamaktadır. 8 yıl süren ilk öğretimin ardından bir yerleştirme sınavı ile liseye başlamakta ve 3 yıllık lise döneminin ardından yine bir yerleştirme sınavı ile üniversiteye geçmektedirler. Yine Türkiye’de olduğu gibi, Polonya’da da en başarılı öğrencileri fen liseleri (technikum) yetiştirmektedir. Üniversite eğitimi ise Türkiye’den farklı olarak ortalama 3 ile 3,5 sene sürmektedir. Bazı mühendislik bölümleri ve mimarlık dışında diğer bölümler 3 senede lisans eğitimini bitirmektedir.

İklimi: Polonya’da mevsimler genel olarak yağışlı geçmektedir. İlk ve sonbaharda yağmur ağırlık olmasına rağmen zaman zaman şiddetli kar yağışları da görülebilmektedir. Yaz ayları ise zaman zaman yağmura gebe olmasına rağmen genel olarak güneşli ve sıcak geçmektedir. Nem oranı çoğu şehirde yüksek olduğu için yaz aylarında hava sıcaklığını günün 24 saati korumaktadır. Her ne kadar kış aylarında hava genelde kapalı olmasına rağmen, yılın 12 ayında da güneşli günler görülmektedir. Yine neme bağlı olarak kışın hava sıcaklıkları -20 gibi değerleri birkaç hafta zorlamaktadır. Öğrencilerin Türkiye’ye göre daha çetin bir kış geçireceğini bilerek gelmeleri en doğru karar olacaktır.

Ulaşım: Polonya toplu taşıma konusunda birçok dünya ülkesine ders verebilecek bir konumdadır. Şehri sarıp sarmalayan otobüs ve tramvay hatları ile şehirde toplu taşımanın girmediği delik bulunmamaktadır. Metro hattı çok büyük olmamasına rağmen, tramvay hattının devasalığıyla bunu telafi etmektedir. Aylık ortalama 10-12 Euro gibi ücretler ödeyerek öğrenciler toplu taşıma imkanlarından sınırsız bir şekilde faydalanmaktadır. Ayrıca son derece dakik olan toplu taşıma, insanların günlük hayatını planlarken herhangi bir sürpriz ile karşılaşmayacağının garantisini vermektedir.

Havaalanları:

VARŞOVA CHOPIN HAVAALANI (WAW): Varşova’da bulunan bu havaalanı, 17 milyonu aşkın yıllık yolcusuyla ülkenin en yoğun havaalanıdır. Şehir merkezine 15 dakika mesafede bulunan havaalanı, 1934 yılından beri hizmet vermektedir. Ayrıca Türkiye’den Polonya’ya giden uçuşların neredeyse hepsi bu havaalanına iniş yapmaktadır.

KRAKOW JOHN PAUL II HAVAALANI (KRK): Ülkenin eski başkenti olan Krakow’un 11 km dışında yer alan havaalanı, AB ve Amerika ülkelerinden gelen turistik uçakların en çok kullandığı havaalanıdır. Havaalanına erişim tramvay ve otobüslerle çok kolay olmakla beraber, aynı zamanda tren istasyonu sayesinde etrafında bulunan turistik birçok küçük şehre ulaşımı çok kolaylaştırmaktadır.

 

Yurtta veya Öğrenci Evi Konaklama: Polonya’daki bütün devlet okulları öğrencilerine yurt imkanı sağlamaktadır. Ortalama fiyatı şehirden şehire farklılık göstermekle birlikte, fiyatı aylık 150 Euro’yu geçmemektedir. Bunun dışında faaliyet gösteren özel yurtlar ve öğrenci konaklama şirketleri bulunmaktadır. Bu tarz bir konaklamanın fiyatı ise 200 Euro’dan başlayarak maksimum 350 Euro’ya kadar çıkabilmektedir.

Elektrik ve Priz: Polonya’da Türkiye’den aldığınız bütün elektronik aletleri sıkıntısız bir şekilde kullanabilirsiniz.

Çalışma İzni: Polonya’ya okumaya giden öğrencilerin hepsi D tipi vizeleri ile çalışabilirler. Ayrıca oturum kartı aldıktan sonra vergi numarası da alabildikleri için, bireysel ticari faaliyetlerde de bulunabilirler.

Acil Telefon Numaraları: Herhangi bir acil durumda polis, ambulans veya itfaiyeye ulaşmak için 911 veya 112 numaralı acil hattı aramanız yeterlidir.

 

Türk Büyükelçiliği:

 

T.C.VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon

+48 22 854 61 10

Faks

+48 22 646 43 25

e-Posta

embassy.warsaw@mfa.gov.tr

Adres

Ul. Rakowiecka 19,

02-517, Warszawa

Poland

Web sitesi

varsova.be.mfa.gov.tr