ÜLKE BİLGİLERİ

İngiltere

 

Resmi Dil: İngilizce

Yönetim Biçimi: Monarşi

Nüfus: 57.411.000

Para Birimi: Pound/Sterling (GBP)

Telefon Kodu: +44

Yüzölçümü: 130.395 km²

 

 

 

Zaman Farkı:

Başlangıç meridyeninin geçtiği ülke olduğu için saatler Greenwich 0 noktası olarak kabul edilip bu noktaya göre hesaplanır. Örneğin, İngiltere’nin saat dilimi GMT+0’dır (Greenwich Ortalama Zamanı). Türkiye’nin içinde bulunduğu saat dilimi ise GMT +2’dir. Yani İngiltere, Türkiye’den 2 saat geridedir. Sol taraftaki fotoğrafta görmüş olduğunuz çizgi Londra'nın Greenwich bölgesinde bulunmakla birlikte 0 dereceli Baş Meridyeni temsil etmektedir.

İngiltere Hakkında Genel Bilgi:

İngiltere, ‘’Topraklarında Güneşin Hiç Batmadığı Ülke’’ olarak ta bilinir. Bunun nedeni, 19. yüzyılın başlarında sanayi devrimini tamamladıktan sonra yeni pazar arayışları esnasında izlediği sömürge politikasıyla, doğuda Hindistan’dan batıda Amerika’nın bazı eyaletlerine kadar sahip olduğu sömürge devletlerinin birinde güneş batmadan bir diğerinde doğmasıdır. Büyük Britanya Adası’nın merkezini kaplayan ülke konumundadır. 60 milyondan fazla olan Birleşik Krallık nüfusunun %85'i (yaklaşık 50 milyon kişi) İngiltere'de yaşamaktadır. Başkent Londra İngiltere'nin en büyük ve en kalabalık kenti olduğu gibi dünyanın da en önemli kentleri arasındadır. Özellikle yaz aylarında öğrencilerin İngilizce dil eğitimleri için en fazla tercih ettiği ülke olan İngiltere, adanın güneyinde yer alır. En doğrusunun dili yerinde öğrenmek olduğunu düşünürsek, İngilizce öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi tercihlerin başında İngiltere’nin geldiğini söyleyebiliriz.

Eğitim: İngiltere’de, 5 yaşında ilkokula başlayan öğrenciler, 16 yaşında ortaöğretimi bitirip zorunlu eğitimlerini sonlandırırlar. Bu 11 yıllık süreçte öğrencilerin eğitim masrafları devlet tarafından karşılanır. Öğrenciler zorunlu eğitimlerini tamamladıktan sonra 16-18 yaş aralığında eğitim veren 3 farklı eğitim türü seçeneklerinden, genel eğitim vermekte olan ortaokullar ve Altıncı Sınıf Kolejleri, mesleki eğitim veren İleri Eğitim Kolejleri veya her iki eğitimin bir arada verildiği Üçüncü Kademe Kolejlerinden birini tercih ederler. Lisans eğitimi İngiltere’de ülkemizden farklı olarak 3 yıl sürmektedir. İngiltere'de 130 civarında üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin birçoğu dünya sıralamasında ilk 100'de yer alır. Üniversitelerin hepsi özerk olmakla beraber kendi kabul prosedürlerini uygularlar. Lisans eğitimi için yapılan merkezi bir sınav bulunmamaktadır. Buna rağmen bazı üniversiteler gerek gördükleri takdirde sınav uygulayabilmektedir. İngilizlerin eğitime bu denli önem vermeleri, ülkede ünlü fizikçi Newton, Harvey ve Boyle, Halley, Watson, Dalton, Faraday, Boule gibi birçok ilim adamının yetişmesine sebep olmuştur.

İklimi: Bahar ve yaz mevsimlerinde, adeta yeşil kar yağmışçasına yemyeşil bir örtüye bürünen İngiltere, yıl boyunca bolca yağış alan bir adadır. Havası tahmin edilebilir olmadığından, güneşi hemen aldanmamanızda fayda var. Fakat son birkaç yıldır yazları İngiltere’de hava oldukça güzel geçmektedir. Çok fazla yağış almamakla beraber havanın 25 ila 30 derecelere kadar çıktığı görülebilir. Güneye nazaran kuzeyde sıcaklık biraz daha düşüktür. Kısacası ne sizi bunaltan bir sıcaklık vardır ne de bulutlarla kaplı, kasvetli ve yağışlı bir hava.

Ulaşım: İngiltere’nin toplu taşımanın en gelişmiş ve en çok kullanıldığı ülkelerden birisi olmasında trafiğin çevreye verdiği zararları minimuma indirmek için vatandaşları toplu taşıma kullanımına teşvik eden belediyelerin payı büyüktür. Trafik tersten aktığı için alışmanız biraz zaman alabilir. Alışana kadar daha dikkatli olmanızda fayda var. Şehirlerarası otobüs ve tren ağı da oldukça gelişmiştir. Eğer yolculuğunuz şehirlerarasıysa, biletinizi birkaç gün önce almanızı tavsiye ederiz. Böylelikle, hem fiyat hem de zaman açısından kendinize en uygun seferi bulmanız daha kolay olacaktır.

Havaalanları:

HEATHROW HAVAALANI(LHR): Londra’nın 6 ana havaalanından birisidir. 1930 yılında kurulan Heathrow’un 5 terminali bulunur. Yılda yaklaşık 70 milyon yolcu kullanımıyla uluslararası yolcu trafiği baz alındığında dünya’nın en işlek havaalanıdır. Kısacası İngiltere’nin dünyaya açılan kapısıdır.

GATWICK HAVAALANI(LGW): Hem Birleşik Krallık hem de Londra’nın en işlek ikinci havaalanıdır. Londra’nın güneyinde, merkeze 50 km uzaklıkta yer alır.

MANCHESTER HAVAALANI(MAN): 25 Haziran 1938 yılından beri faaliyet göstermektedir. Şehir merkezinin 14 km güney-batısında bulunan havaalanının 3 adet terminalden 225 farklı noktaya uçuşu bulunmaktadır.

Aile Yanı Konaklama: İngiltere’de öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama şekli özellikle Londra haricindeki diğer daha küçük şehirlerde aile yanı konaklamadır. İstenilen şekilde aile bulmak mümkündür. İsteklerinizi Omega Danışmanı’nıza belirtmeniz halinde size uygun aile profilini sizinle paylaşacaktır. Genelde aileler sadece sabah kahvaltısı, yada sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verirler. Tercihinize göre şekillenebilir. Aile yanı konaklamaların okula uzaklığı Londra’da 30 dk, 45 dk ve ya 1 saat arasında değişmektedir, daha küçük şehirlerde 20 dk, yarım saat otobüs yolculuğu yaparak okula ulaşılabilir.

Yurtta veya Öğrenci Evi Konaklama: Okullar genelde merkezde ve ya merkeze yakın konumda olduklarından okula yakın yurt konaklamalarında fiyat daha yüksek olmaktadır. Yurtlar genelde ‘’Self Catering’’ şeklindedir. Yemek yoktur. Ortak paylaşım alanlarındaki ve ya tercihe göre kendi odanızın içerisindeki mutfakta yemek yapmanız mümkündür. Odalar tek kişilik ve ya çift kişilik ‘’en-suite’’, yani oda içerisinde tuvalet banyo şeklinde olabilir. Paylaşımlı tuvalet banyo seçenekleri de bulunmaktadır.

Elektrik ve Priz: İngiltere’de Prizler toprak hatlı olduğu için 3 girişlidir. Elektronik eşyalarınızı kullanabilmeniz için yanınızda bir adet dönüştürücü bulundurmanızda fayda var.

Çalışma İzni: Dil okulu için giden öğrencilerin çalışma izni yoktur.

Acil Telefon Numaraları: Herhangi bir acil durumda polis, ambulans veya itfaiyeye ulaşmak için 911 numaralı acil hattı aramanız yeterlidir.

 

Görülmesi Gereken Yerler:

 

LONDRA:

Birleşik Krallık ve İngiltere’nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Thames Nehri üzerine kurulmuş olan Londra’nın tarihi Romalılara kadar dayanır. Tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu Londra, ticaret, eğitim, araştırma ve geliştirme, sanat, eğlence, moda, finans, sağlık, medya, profesyonel hizmetler, turizm ve ulaşım gibi alanlardaki gücüyle dünya’nın en büyük küresel şehirlerinden biridir. Londra’nın büyülü dünyasına adım attığınız andan itibaren zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Her türlü zevke hitap eden yüzlerce ilgi çekici etkinlik gözlerinizi kamaştıracak. Mutlaka görmenizi tavsiye edeceğimiz yerler başlıca; London Eye, Big Ben, Westminster Abbey, Parliament House, Hyde Park, Buckingham Palace, St. James Park, Regent Street, Leicester Square, Piccadily Circus, Trafalgar Square, House Guards Parade, Madame Tussauds Museum ve Sea Life London Akvaryumu’dur.

LONDRA HAKKINDA DAHA GENİŞ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

BRIGHTON:

İngiltere’nin güney doğusunda, Manş Denizi’ne kıyısı olan bir tatil kentidir. Yıllık ortalama yerli-yabancı 8 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Sembolü martıdır. Bütün mağaza ve alışveriş merkezlerinin tek bir noktada toplu olduğu küçük, şirin ve istediğiniz yere kolaylıkla yürüyebileceğiniz bir şehirdir. Yaz aylarında yoğun olsa da genellikle sakin bir şehirdir. Ayrıca İngiltere’ye dil öğrenmek için gelen öğrenciler tarafından en çok rağbet gören şehirlerden birisidir.

BRIGHTON HAKKINDA DAHA GENİŞ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

 

BOURNEMOUTH:

İngiltere'nin güney sahilinde Dorset bölgesinde bulunan Bournemouth, uzun kumsalları, güzel iklimi, renkli restoranları ve güvenli yapısı ile öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerin başında gelir. Bournemouth, 12 mil uzunluğundaki altın rengi kumlarla kaplanmış harika sahilleri, uluslararası konserleri, yıl boyunca süren 100’den fazla festivali, ulusal parkları ve bahçeleri, canlı alışveriş merkezleri ve diğer birçok olanağı ile ülkenin bir numaralı tatil bölgesi durumundadır. Londra'nın 90 mil güneyinde ve trenle 1.5 saat mesafededir. Bournemouth sahilinin tepelerinden muazam bir manzara sunan iskele aynı zamanda tiyatro salonu, küçük bir lunapark ve atari salonuna da sahiptir. Ayrıca balık tutmak için de oldukça uygundur. Her cuma akşamı saat sekizde iskelede düzenlenen ve gelenek haline gelmiş olan havai fişek gösterisini kaçırmamanızı öneririz.

BOURNEMOUTH HAKKINDA DAHA GENİŞ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Türk Başkonsolosluğu:

 

T.C.LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon

+44 20 7591 69 00

Faks

+44 20 75 91 69 11

e-Posta

consulate.london@mfa.gov.tr

Adres

Rutland Lodge Rutland Gardens,

Knightsbridge/London SW7 1BW,

United Kingdom

Web sitesi

londra.bk.mfa.gov.tr