ÜLKE BİLGİLERİ

Antigua

1543’te kurulmuş olan kent İspanyollar döneminde uzun süre, yaklaşık 240 sene boyunca ülkeye başkentlik yapmış. Dolayısı ile İspanyol mimarisi  ve etkisi her yerde göze çarpıyor. Kent dokusunu ilk yapıldığı gibi koruduğu için UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilmiş. Agua (Su), Fuego (Ateş) ve Acatenango yanardağları ile çevrili Antigua, Latin Amerika’nın en güzel sömürge şehirlerinden biridir. XVI. yüzyıllın başında kurulan eski başkent 1773 depremiyle kısmen yıkılınca hükümet 30 kilometre uzaklıktaki Guatemala City’ye taşındı. Panchoy vadisinde yer alan bu koloniyal şehrin original adı “La Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de Los Caballeros de Goathemala” dır. ( Guatemala Şövalyelerinin çok soylu ve çok sadık Aziz James Şehri).

Antigua, zamanında -Lima ve Mexico City ile beraber -İspanya İmparatorluğunun en muhteşem şehirlerinden biriydi. Gelen tüm ziyaretçilerin belirttiği gibi, olağanüstü mimari ve tarihi mirası bugüne kadar taşıyan Antigua’da zaman durmuş gibidir. Barok mimarisinin birer mücevheri olan La Merced Kilisesi, San Francisco Katedrali, Convento de Capuchinas Manastırı gibi yapılar şehre cazibe katmaktadır.

Batı yarımkürede en büyük çaplı Paskalya ve Lent (Paskalya’dan önceki 40 gün süren büyük perhiz) kutmaları Antigua’da yapılmaktadır.

Kutlamalar için oluşturulan kortejin tarihi 1500’lerin başına kadar uzanmaktadır. Bu dönemde İspanya’nın Guatemala Valisi Don Pedro de Alvarado’nun Antigua’ya gelmesiyle birçok kişi dinsel bir coşkuyla, kortej için hazırlanan halıların üzerinde yürümüştür. Antigua, herkesin ağız tadına uyabilecek yerel ve uluslararası eşsiz mutfaklara sahip restoranlara da ev sahipliği yapar. Şehir Latin Amerika’da, 75’in üzerinde okuluyla İspanyolca eğitimi vermesiyle de ünlüdür.