ÜLKE BİLGİLERİ

Çin

Başkent: Pekin
Resmi Dil: Çince (Standart Mandarin)
Yönetim Biçimi: Tek Partili Üniter Komünist Cumhuriyet
Nüfus:  1,357,380,000
Para Birimi: Yuan (CNY)
Telefon Kodu: +86

Çin Halk Cumhuriyeti Uzakdoğu’nun en büyük ülkesidir. Kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batıda Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile çevrilidir. Çin sözcüğü sıklıkla Çin Halk Cumhuriyeti anlamında kullanılır. Çin nüfus bakımından dünyanın en kalabalık ülkesidir.

Çin'in, ÇHC'den önce de yaklaşık 5000 yıl geriye uzanan bir 'yazılı tarihi' vardır. Bununla birlikte üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kâğıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü'nün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 57.7 milyon turistle Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülke durumundadır

Güney kesimlerinde muson iklimi hakim olan Çin’de, özellikle kuzeybatı kesimleri sert kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerdir. Kuzey bölgelerinde temmuz ve ağustos ayları yağmur mevsimleridir. Yaz mevsiminde kuzey ve güney bölgeleri hemen hemen aynı sıcaklığa sahipken, kış aylarında sıcaklık farkı 35°C gibi büyük bir rakama ulaşır.

Çin’deki yüksek eğitim, ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora eğitimlerini kapsamaktadır. Yüksek okulların kapsamında normal yüksek okul, yüksek mesleki okul, açık öğretim ve yetişkinlere yönelik yüksek okul bulunur.

Çin’deki yüksek eğitim 100 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Son istatistiklere göre, şu an Çin’de toplam 3000 yüksek okul bulunuyor. Bu okullarda okuyan öğrencilerin sayısı yaklaşık 20 milyona ulaşmaktadır ve bu rakam aynı yaş grubundaki tüm genç nüfusunun yüzde 17′isini oluşturur.

Çin’de öğrencilerin üniversiteye girmek için sınavı kazanmaları gerekmektedir. Üniversiteler, öğrencilerini istekleri ve sınavdaki puanlarına göre seçmektedirler. Sınav soruları ve üniversiteye giriş puan barajı Eğitim Bakanlığı veya eyaletlerdeki eğitim birimleri tarafından belirlenir.

Çin’deki yüksek okulların çoğu ve ünlü üniversitelerin hepsi devlet okullarıdır.

Son iki yılda, devlet yüksek okullarının öğrenci alma kapasiteleri büyük ölçüde genişletilip lisans eğitiminde de büyük gelişme sağlanmıştır.