ÜLKE BİLGİLERİ

Brezilya

Başkent: Brasilia
Resmi Dil: Portekizce
Yönetim Biçimi: Federal Başkanlık Cumhuriyeti
Nüfus:  202,768,562
Para Birimi: Real(BRL)
Telefon Kodu: +55

Brezilya Güney Amerika'da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Brezilya Bayrağında renkler, ormanları ve madenleri değil eskiden görev yapmış Kraliyet ailelerini simgeler.


Brezilya'da tropik bir iklim mevcuttur. Yazlar doğu ve kuzey doğu bölgesinde sıcak,kışlar kıyıda 20 dereceye kadar ulaşabilir. Brezilya'nın dağlık arazisinde daha soğuktur. Güney'de nemli ve astropikal bir iklim vardır.

Brezilya üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için gün gerçtikçe daha cazip bir yer haline geliyor. Latin Amerika'nın en büyük ekonomisine sahip olan Brezilya bölgede ve dünyada güçlü bir etkiye sahiptir. Anayasada eğitim için devlet gelirlerinin % 10'u ayrılmıştır. İlköğretim mecburidir. Üç çeşit ilkokul vardır. Yaygın olanı devlet ilkokulu olup, eyalet yöneticileri tarafından idare edilir. İkincisi belediye okulları, üçüncüsü de özel ilkokullardır. İlkokul 4 senedir ve 7 veya 8 yaşında öğrenci kabul eder. Ortaokullar Kuzey Amerika'daki ortaokullara benzetilmektedir. Brezilya'da ilk üniversite 1920'de kurulmuştur. Bununla beraber 20. yüzyılda da dikkate değer gelişmeler olup yeni üniversiteler de kuruldu. Bazı üniversiteler kilisenin kontrolü altındadır. En büyük üniversitesi Brezilya Üniversitesi olup, Rio de Janerio'dadır. Brezilya Milli Eğitiminin Lisans eğitimi anlayışı Türkiye’den farklı olması sebebiyle bir üniversiteye yerleşmek ve mezun olmak Türkiye’yle karşılaştıralamayacak kadar kolaydır. Çok sayıda üniversite vardır.Bilgisayar ortamında yapılan 25 soruluk sınavlarla hiç Portekizce bilmeyen biri dahi rahatlıkla iyi bir üniversite programına yerleşebilir.Bazı üniversitelerin yabancılar için özel sınavları ve kontenjanları vardır. Bu sınavlar ingilizce olup geçmesi çok kolay sınavlardır.