ÜLKE BİLGİLERİ

Amerika


Başkent: Washington DC

Resmi Dil: İngilizce

Yönetim Biçimi: Federal Cumhuriyet

Nüfus: 320.645.000

Para Birimi: Amerikan Doları(USD)

Telefon Kodu: +1

Yüzölçümü: 9.629.091 km2(yaklaşık olarak)

 

Amerika Hakkında Genel Bilgi: 

Aslında ülkeye kısaca Amerika denilse de, Kuzey ve Güney Amerika olarak ikiye ayrılmıştır. Kuzey Amerika 50 adet eyaletten ve bir federal devletten oluşmuştur. Her eyaletin kendi kural ve kanunları vardır. Dünyada yüzölçümü en büyük ülkelerden biri olan ABD toprakları, çoğu Kuzey Amerika'nın ortasında yer almakla beraber Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu'nun arasında bulunur. Öncesinde 13 koloni olarak bilinen ABD'nin temeli, Thomas Jefferson ve George Washington'ın, 4 Temmuz 1776'da, beraber kağıda döktükleri ve özgürlük isteklerini ifade ettikleri Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'ni yayınlamalarıyla atılmıştır. 1492'de Amerika Kıtası Avrupalılar tarafından keşfedildikten sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler gibi daha birçok farklı kökenden insanlar bu kıtada yerleşik hayata geçmiştir. Günümüzde hala farklı etnik kökenli milyonlarca insanın bu kıtada yaşadığı düşünülürse, Amerika’nın mükemmel bir kültür sentezine sahip olduğu söylenebilir.

 

Zaman Farkı:

Amerika’da batıdan doğuya doğru 4 farklı saat dilimi bulunmaktadır (Eastern, Central, Mountain ve Pacific). Aralarında 1’er saat fark vardır. Amerika ve Türkiye arasındaki zaman farkı doğusu ile 10 batısı ile 7 saattir.

 

Eğitim: Amerika'da uygulanan eğitim sistemi ülkemizle aynıdır. 12 yıl süren ''ilk'' ve ''orta''öğrenim  programını bitiren Amerikalı öğrenciler, 4 yıllık lisans öğrenimleri için kolej veya üniversitelerden birine başvurabilirler. Diğer bir seçenek ise ''Community'' kolejlerinden birine başvurup, 2 yıllık eğitimden sonra kalan 2 yılı bir üniversitede tamamlamaktır.  Türk öğrencilerin Amerika'da lisans eğitimi alabilmeleri için sağlaması gereken en önemli şartlar, her üniversitenin kendi değerlendirme kriterlerine göre değişkenlik göstermekle birlikte, TOEFL(ingilizce yeterlilik sınavı) ve SAT(üniversite giriş sınavı) sınavlarından istenilen puanları almak ve yeterli lise not ortalamasına sahip olmaktır.

 

Amerika İklimi: Amerika Kıtası, çok büyük olması nedeniyle iklim bakımından çeşitlilik göstermektedir. Örneğin San Diego'da hava sıcaklığı yıl boyunca ortalama 25 dereceyken, iç kesimlerde çöl iklimine rastlamak mümkündür. Dolayısıyla gittiğiniz yere ve tarihe göre hava koşullarını kontrol edip, valizini öyle hazırlamanız faydalı olacaktır.

 

Ulaşım:

ABD'nin hemen hemen bütün büyük şehirlerinde toplu taşıma ağları oldukça gelişmiştir. Ulaşım araçları genelde otobüs, metro ve troleybüslerlerdir. Çoğu şehirde, toplu taşıma araçlarında, aylık sınırsız pasolar satılır. Bu pasoyu kullanmak size hem vakitten hem de nakitten kazandıracaktır. Sürücü belgeniz geçerli olacağı için Amerika'da bir otomobile sahip olmak da oldukça avantajlı bir ulaşım seçeneğidir. Fakat gittiğiniz mesafeler genelde yakınsa sağlığınız açısından bisiklet kullanmak ve yürümek de iyi bir tercih olabilir. Amerika’nın batısına İstanbul’dan direk uçuşlar 11 saat sürerken, aktarmalı uçuşlar ise 13-14 saati bulmaktadır. Doğusuna ise ortalama 16-17 saatte uçmak mümkündür. 

 

Havaalanları: Amerika’nın batısına İstanbul’dan direk uçuşlar 11 saat sürerken, aktarmalı uçuşlar ise 13-14 saati bulmaktadır. Doğusuna ise ortalama 16-17 saatte uçmak mümkündür. Amerika içinde veya Avrupa'da yapılan aktarmalar ve terminal değişiklikleri büyük önem taşımaktadır. Bordo pasaport sahibi yolcuların Avrupada birden fazla aktarma yapmaları durumunda 1 günlük Transit Vize almaları gerekmektedir. Transit vizeniz olmaması durumunda uçuşa kabul edilmezsiniz. Uçak biletinizle alakalı daha detaylı bilgileri OMEGA DANIŞMANI'nızdan alabilirsiniz. 

Atlanta(Hartsfield-Jackson) Havaalanı (ATL):  Yıl boyunca yaklaşık 95 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Havaalanı, yılda dünyanın en çok iniş-kalkış yapılan ve yolcu bazında en işlek havaalanı ünvanını taşımaktadır. Şehir merkezine 16km uzaklıktadır. İstanbul'dan yapılan direkt uçuşlar yaklaşık 13 saat sürmektedir.

Chicago O'Hare Havaalanı(ORD): Illinois eyaletinin Chicago şehrinde yer almaktadır. Yılda yaklaşık 70 milyon yolcu ile dünyanın en şlek havaalanlarından birisidir. İstanbul'dan tek uçuşla 12 saatte gitmek mümkündür.

John F. Kennedy Havaalanı(JFK): 1963 yılına kadar Idlewild Havaalanı olarak bilinen bu limanın ismi 35. Cumhurbaşkanı John F. Kennedey’nin ölümüyle, hatırası için John F. Kenndy Uluslararası Havaalanı olarak değiştirilmiştir. New York’un üç havaalanından biridir. Manhattan’ın doğusunda yer alan Long Island adasında bulunur. Ülkemizden bu limana uçan en popüler havayolu Türk Hava Yolları’dır. Uçuş İstanbul Atatürk Havaalanından yaklaşık olarak 11 saat sürmektedir. Türk Hava Yolları ve Lufthansa Havayolları J.F Kennedy Havaalanı’nda 1 Nolu terminale, British Airways ise 7 nolu terminale iniş yapmaktadırlar.

 

Mutlaka Görülmesi Gereken Başlıca Yerler:

 

 

 

NEW YORK: Dünya'nın en hareketli ve hiç uyumayan şehri dendiğinde ilk akla gelen yerdir. 'BIG APPLE' olarakta anılan New York, aklınızdan geçen herşeye ulaşabileceğiniz çeşitliliğe sahiptir . Her türlü kültür, din, dil ve ırkın içiçe geçmesiyle adeta bir gökkuşağı patlaması yaşanan bu şehirde sıkılmak mümkün değil. Alışveriş denince kendinizi kaybediyorsanız doğru yerdesiniz. En ünlü markaların mağazalarına ulaşabileceğiniz ve bir New York efsanesi haline gelen Macy's AVM, Soho, Madison Caddesi veya en ünlü caddelerinden 5. Cadde tam size göre. Bütçeniz çok geniş değilse size Brooklyn Bit Pazarı ve Bedford Caddesi'ne bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler; Özgürlük Heykeli, Wall Street ve Brooklyn Köprüsü'dür.

 

BOSTON: 'ABD'nin akademik başkenti' olarak da bilinen Boston, tarihsel ve doğal güzellikleriyle sizi büyüleyebilir. Boston, Amerika'nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden Harvard ve MIT'nin yanı sıra 100'den fazla üniversiteye sahiptir. Bu üniversitelerin dünyanın her yerinden öğrenci kabul etmesiyle oluşan atmosferde kendinizi sanki capcanlı bir kampüs bahçesindeymişsiniz gibi hissedersiniz. Binbir çeşit sanatsal ve kültürel aktivitelerin yanı sıra Boston'da spor aktiviteleri için de zengin alternatifler vardır.

 

 MIAMI: İlk olarak pembe diziler sayesinde tanıştığımız Miami, sene boyunca güneşli ve yumuşak bir havaya sahiptir. Göz kamaştırıcı plajları ve eğlence hayatı herkesin ilgisini çekmektedir. Haliyle yolda yürürken bir ünlüyle karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Bu doğa hrikası şehirin kimlometrelerce uzunluktaki plajlarında her türlü su sporlar bulabilme imkanınız var.

 

Öğrencilerimizin en çok tercih ettikleri şehirler:  New York, Boston, Chicago, Washington Dc, San Diego, San Francisco, Los Angeles ve Houston’dır. Bu şehirlere Türkiye’den bir ya da iki aktarma ile ulaşmak mümkündür.

Aile Yanı Konaklama: Diğer ülkelere kıyasla evler daha büyüktür. Bu nedenle aile yanı konaklamayı tercih eden öğrencilerimiz bazen kalabalık ailelerle bazen de farklı ülkerden gelen öğrenciler ile aynı evi paylaşırlar. Aile yanında konaklamanın size sağlayacağı faydalardan biri, Amerika'ya vardığınızda yaşayacağınız kültür şokunu, sıcak aile ortamında, en kolay şekilde atlatıp uyum sağlayabilmeniz olacaktır. Bu konaklama seçeneğini diğerlerinden ayıran bir diğer avantaj ise sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin konaklama ücretine dahil olması ve tabiki son olarak en büyük artısı, ana dili ingilizce olan ailelerde ev içinde sürekli İngilizce konuşulacağı için pratik yaparken dilinizi daha çabuk geliştirebilmenizdir.

 

Öğrenci Evi veya Yurtta Konaklama: Yurtlarda, paylaşımlı tuvalet banyolu tek kişilik odada ya da çift veya daha fazla kişilik odalarda kalma imkanınız vardır. Maliyeti, aile yanında konaklamadan daha fazla olur fakat aile yanında kalmaktan ziyade farklı milletlerden gelen diğer öğrencilerle beraber yaşamak daha bana göre diyorsanız, sizin için uygun bir seçenek olabilir.

 

Elektrik ve Priz: Amerika'da 110 Voltluk elektirik akımı kullanılır. Elektrikli aletlerinizi kullanabilmeniz için bir adet dönüştürüye ihtiyacınız olacaktır çünkü prizler Amerika'da birbirine paralel iki sivri uç ve altlarında bir adet yuvarlak uctan oluşmaktadır. Dönüştürücüleri elektronik veya teknoloji marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

Çalışma İzni: Amerika'da dil eğitimi için bulunan öğrencilere çalışma izni verilmemektedir. Fakat Lisans ve üstü akademik programlarda eğitim gören öğrencilerin haftada 20 saat yarı zamanlı (tatillerde tam zamanlı olarak kullanılabilir) ve sadece kampüs içerisinde bulunan işletmelerden birinde çalışma hakları vardır. 

 

Acil Telefon Numaraları: Amerika'da acil durumlarda ülkemizin aksine, ambulans, polis ve itfaiyeye ortak çağrı numarası olan 911'den rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Türk Başkonsoloslukları: 

WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2525 MASSACHUSETTS AVENUE, N.W WASHINGTON, D.C. 20008

Telefon: 00 1 202 612 67 00 (9 HAT) 00 1 202 612 67 01

Faks: 00 1 202 612 67 44

embassy.washingtondc@mfa.gov.tr      

http://vasington.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: District of Columbia, Maryland, Virginia, West Virginia

 

TURKUNO NEW YORK D.T.

Adres: 885 Second Avenue, 45th Floor New York, NY 10017

Telefon: 00 1-212 949 01 50-4 hat 00 1-212 949 01 57

Faks: 00 1-212 949 00 86 00 1-212 949 42 67

Turdel.un@mfa.gov.tr

http://turkuno.dt.mfa.gov.tr

 

HOUSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 1990 POST OAK BOULEVARD SUITE 1300 HOUSTON TEXAS 77056-3813 U.S.A

Telefon: 00 1 -713-622 58 49/ 00 1 -713-622 03 24 /00 1 -713-622 32 05 /00 1 -713-622 32 76

Faks: 00 1 -713-623 66 39

consulate.houston@mfa.gov.tr

http://houston.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Teksas, Arkansas, Louisiana, Oklahoma, Alabama, Missisipi, Tenessee Ve New Mexico

 

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: Faks: +1 (323) 655 8681

consulate.losangeles@mfa.gov.tr

http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregan, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları

 

NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 825 Third Avenue, 28th Floor, New York, NY 10022 U.S.A

Telefon: 00 1 (646) 430-6560 / 00 1 (646) 430)-6590

Faks: 00 1 212 983 12 93

consulate.newyork@mfa.gov.tr

http://newyork.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: New York, New Jersey, Delaware, Pennsylavania

 

CHICAGO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 455 North Cityfront Plaza Drive NBC Tower, Unit: 2900 Chicago, IL 60611

Telefon: 00 1 312 263 06 44, 263 12 95, 00 1 312 263 30 85, 263 30 86 Çağrı Merkezi: 1-888 566 76 56

Faks: 00 1 312 263 14 49

consulate.chicago@mfa.gov.tr

http://www.sikago.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Illinois, Iowa, Minnesota, Michigan, Kansas, Missouri, Ohio, Nebraska, North Dakota, South Dakota, Wisconsin, Indiana Eyaletleri

 

BOSTON BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 31 Saint James Avenue,Suite #840, Boston, MA 02116, USA

Telefon: +1 617 451 1329 (Geçici Ofis)

consulate.boston@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: MASSACHUSETTS, MAİNE, NEW HAMPSHIRE, RHODE ISLAND, VERMONT EYALETLERİ CONNECTICUT

 

MIAMI BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 80 SW 8th St Suite 2700 Miami, FL 33130

Telefon: +1 786 310 7583, +1 786 655 03 03

Faks: +1 786 310 7584

consulate.miami@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Güney Karolina, Kuzey Karolina, Puerto Riko, Georgia, Florida