ÜLKE BİLGİLERİ

Almanya

Başkent: Berlin

Resmi Dil: Almanca

Yönetim Biçimi: Federal Parlamenter Cumhuriyeti

Nüfus:  81.799.600

Para Birimi: Euro(EUR)

Telefon Kodu: +49

Yüzölçümü: 352,021

Zaman Farkı: GMT +1. Almanya saati Türkiye’den 1 saat geridedir.

 

Almanya Hakkında Genel Bilgi:

Orta Avrupa’da yer alan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin birçok Avrupa ülkesiyle sınır komşuluğu bulunmaktadır. Ekonomisiyle Avrupa'da birinci, Dünya'da ise üçüncü pozisyondadır. Avrupa Birliği'nin en büyük nüfusa sahip ülkesi unvanını elinde bulunduran Almanya’nın yaklaşık olarak 81,5 milyon bir nüfusu vardır. Nüfusun bu kadar fazla olmasının nedenlerinden biri de ABD’den sonra en çok göç alan ülke olmasıdır. 16 eyaletten oluşmaktadır;

 • Bayern
 • Berlin
 • Hamburg
 • Bremen
 • Schleswig-Holstein
 • Nordrhein-Westfalen
 • Sachsen - Anhalt
 • Hessen
 • Mecklenburg-Vorpommern
 • Brandenburg
 • Niedersachsen
 • Rheinland-Pflaz
 • Thüringen
 • Saarland
 • Baden-Württemberg
 • Sachsen

Eğitim: Eğitim alanında ana sorumluluk eyaletlere aittir. Fakat az da olsa hükümetin de eğitim alanında sorumlulukları vardır. 3-6 yaş arası anaokulu eğitimi isteğe bağlıdır. Sonrasında öğrencileri 12 yıl sürecek bir zorunlu eğitim programı beklemektedir. Berlin ve Brandenburg'da 6 yıl sürmekte olan ilköğretim eğitimi Almanya'nın diğer bütün bölgelerinde dört yıl sürmektedir ve devlet okulları bu aşamada yer almazlar. Orta öğretimde okullar 4 ayrı alana ayrılır. Eğitimcilerin tavsiyeleriyle yeteneklerine göre bu 4 okul arasından, en yetenekli öğrencileri bünyesinde barındıran Gymnasium okulları; orta düzeydeki öğrencileri kabul eden Realschule okulları veya meslek öğrencilerine eğitim vermekte olan Hauptschule okullarından birini tercih ederler. Sonrasında Abitur adındaki sınavı başarıyla geçen öğrenciler üniversiteye kabul edilmektedir.

Almanya İklimi: Kışların ılık, yazların ise serin geçmesine rağmen sıcaklık genelde 30°C'nin üstünü görür. En fazla yağışı yazın almasına karşın yağış her dönem sürmektedir. Kuzeybatı ve kuzey kesiminde okyanusal, doğusunda ise karasal iklim hakimdir. Bunlardan ayrı olarak orta ve güney Almanya ise bu iki iklim arası bir geçiş bölgesi gibidir.

Ulaşım: Almanya’nın önemli bir ulaşım bağlantı mahalli olmasının en büyük nedeni yoğun ve modern bir ulaşım ağına sahip olması ve Avrupa’nın merkezinde yer almasıdır. Bilinen en meşhur ulaşım ağı otoyollarıdır. Toplam uzunluk baz alındığında dünyada en büyük üçüncü otoyola sahiptir.

Havaalanları: Almanya’nın en çok tercih edilen başlıca havaalanları şunlardır;

Frankfurt Havaalanı; Almanya’nın en önemli ve kalabalık havaalanıdır. Şehir merkezinin 12 km güneybatısında konuşlanmıştır. Yaklaşık olarak 60.000.000 yolcu ağırladığı 2014 yılında Dünya’da yılın en işlek havaalanı olmuştur.

Münih Havaalanı; 17 Mayıs 1992 yılında şehirdeki eski havaalanı yeterli görülmediği için inşaa edilip hizmete girmiştir. Frankfurt Havaala’nından sonra Almanya’nın en büyük ikinci havaalanıdır. Bu limanı kullanan havayolu şirketlerinden başlıcaları; Lutfhansa, United, Emirates, British Airways ve Türk Hava Yolları’dır.

Aile Yanı Konaklama: Yeni bir dil öğrenmek için o dili olabildiğince sık kullanarak pratik yapmanın şart olduğu inkâr edilemez bir gerçek. Günümüzde bunun en iyi yollarından birisi de, geçmişi yıllar öncesine dayanan ve Avrupa insanının çok sık kullandığı bi yöntem olan, kalınan aileye maddi destek sağlayan, öğrenciye dili pratik yaparak geliştirme olanağı ve her iki tarafa da yeni bir kültür öğrenme fırsatı sunan aile yanı konaklama seçeneği!

 Yurtta veya Öğrenci Evi Konaklama: Almanya’nın öğrenciler için avantajlı bir ülke olmasının sebeplerinden biri de konaklama seçeneklerinin çeşitliliğidir. Herkesin kendine uygun bir seçenek bulma şansı vardır. Daire içinde tek oda veya tek odalı daire kiralama şansınız vardır. Fiyatları genellikle konaklayacağınız yerin genişliğine, kalitesine veya konumuna göre 100-500 EUR arası değişkenlik gösterir.

 

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler: 

 

Quedlinburg: Bu sevimli ve tarih kokan kent, Harz Dağları’nın kuzeyinde yer almaktadır. Rönesans döneminin en önemli simgelerinden biri olması dolayısıyla UNESCO Dünya Mirası listesine girmeye hak kazanmıştır. Buraya en kolay ulaşım sağlayabileceğiniz şehirler Berlin, Leipzig ve Hannover’dir.

 

 

 

Oktoberfest: Her yıl eylül ayının son günlerinde başlayıp 2 hafta sürerek yaklaşık olarak 6 milyon kişiyi ağırlayan bu festival genellikle Theresienwiese (Therese Alanı) isimli yerde yapılır. Kutlama geleneksel olarak Münih Belediye Başkanı’nın törenle büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakmasıyla başlar. Ana teması bira olan Oktoberfest boyunca çeşitli birçok etkinlik düzenlenir.

 

 

   

 

Köln: Bu çekici şehir Ren Nehri üzerine kurulmuştur. İkiz kuleleriyle göze çarpan Katedral binası şehrin en güzel yapılarından birisidir. Kolonya ilk defa 1700’lü yılların başında Köln’de üretilmesiyle ismini şehirden almıştır. Hatta şehirde bir kolonya müzesi de vardır.

 

 

 

Berlin: Başkent Berlin, aklınıza gelebilecek her şeye kolaylıkla ulaşabildiğiniz, sanat galerileri ve müzelerden Berlin Duvarı, Berlin Katedrali ve Charlottenburg Sarayı gibi tarihi ve devasa yapılara sahip, muhteşem restoranları ve hareketli gece hayatıyla zamanın nasıl geçtiğini asla farkettirmeyecek ve muhtemelen tekrar tekrar görmek isteyeceğiniz çok renkli bir şehirdir.

 

Elektrik ve Priz: Almanya’da kullanılan prizler ülkemizle aynıdır. Yani buradan götürdüğünüz elektronik eşyalarınızı adaptöre ihtiyaç duymadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çalışma İzni: Üniversitede eğitim gören Türk vatandaşlarının tatillerde bir yıl içinde doksan gün yasal çalışma hakkı vardır. Değişiklik göstermekle birlikte genelde yasal hakkı doğrultusunda çalışan bir öğrenci yıllık ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılayabilmektedir. Dil kursuna giden öğrencilerin çalışma izinleri yoktur.

Acil Telefon Numaraları: Ambulans ve İtfaiyeye 112’den, Polise ise 110 numaralarını tuşlayarak ulaşabilirsiniz. Temennimiz bu numaraları aramaya hiç ihtiyaç duymamanızdır.

 

Türk Başkonsolosluğu:  

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND

Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223, 896 80 224, 896 80 218

Faks: (00 49 30) 893 18 98

konsulat.berlin@mfa.gov.tr

http://berlin.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

 

KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: LUXEMBURGER STR. 285 50354 HÜRTH DEUTSCHLAND

Telefon: 00 49 2233 974 180

Faks: 00 49 2233 75 572

konsulat.koeln@mfa.gov.tr

http://koln.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: şehir ve çevreleri. Köln, Bonn, Leverkusen, Aachen,Eschweiler, Gummersbach, Leichingen, Wermelskirchen, Hückelhoven, Radevormwald

 

MÜNİH BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: MENZINGER STR.3 80638 MÜNCHEN DEUTSCHLAND

Telefon: 00 49-89 17 80 310

Faks: 00 49-89 178 56 60

konsulat.muenchen@mfa.gov.tr

http://munih.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Güney Bavyera (Oberbayern-Niederbayern-Schwaben)

 

STUTTGART BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: KERNERSTR.19/B, 70182 STUTTGART DEUTSCHLAND

Telefon: 00 49-711 16 66 70

Faks: 00 49-711 262 21 02

konsulat.stuttgart@mfa.gov.tr

http://stuttgart.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Baden-Württemberg Eyaleti Stuttgart ve Tübingen İdari Bölgeleri

 

DÜSSELDORF BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: CECILIENALLEE 41 40474 DÜSSELDORF-DEUTSCHLAND

Telefon: 00 49 211 45 47 80

Faks: 00 49 211 45 47 822

konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Düsseldorf, Duisburg, Kleve, Krefeld, Mettmann, Mönchengladbach, Neuss, Oberhausen, Remscheid, Solingen, Viersen, Wesel, Wuppertal

 

Not: Başkonsolosluk bilgileri Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi internet sayfasından alınmıştır.