PROGRAMLAR

Sınav Kursları

 

 

Sınav kurslarını iki ana başlık halinde inceleyebiliriz. Dünya üzerinde bir çok ülkede uygulanan kimi sınavlar dil becerilerini ölçerken, kimi sınavlar ise akademik veya mesleki alanlardaki becerilere odaklanmaktadır.

Dil eğitimlerini tamamlayan veya belirli bir seviyeye gelen yabancı dil öğrencileri için son durak öğrendikleri dilin yeterlilik sınavlarıdır. Bu sınavlar sayesinde öğrenilen dilde konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerinde hangi seviyede olunduğunu resmi olarak kanıtlamak mümkündür. Bu sebeple her yabancı dil için belirlenmiş ve yasal olarak kabul edilmiş yabancı dil sınavları uygulanmaktadır. Bu sınavlar dünya üzerinde bir çok ülkede üniversiteler, kamu ve özel kuruluşlar ile uluslararası alanlarda kabul görmektedir.

Dillere gore başlıca yeterlilik sınavları şunlardır:

İngilizce: TOEFL, IELTS, Cambridge English sınavları, PTE.

Almanca : TestDaf, DSH.

Fransızca : DELF & DALF

İspanyolca: DELE.

İtalyanca: CILS.

Dil yeterlilik sınavlarının yanında, belirli mesleki ve akademik becerileri ölçmede kullanılan uluslararası sınavlar da mevcuttur. Özellikle Amerika ve Kanada’daki lisans & yüksek lisans programlarının üst sıralamalarındaki üniversitelerin kabul ettiği GMAT, GRE ve SAT gibi sınavlar en popüler olanlarıdır. Bunların dışında İngilizce eğitim ve öğretim teknikleri üzerine CELTA, DELTA, TESOL gibi sınavlar ile diğer mesleki gruplarda beceri ölçen sınavlar da uygulanmaktadır.