ÜLKE BİLGİLERİ

Wellington

Yeni Zelanda'nın başkenti, ülkenin en büyük ikinci yerleşim birimi veOkyanusya'daki en kalabalık başkenttir. Yeni Zelanda'yı oluşturan adalardan Kuzey Adası'nın güney ucunda, ülkenin coğrafi merkezine yakın bir noktada yer alır. Birçok büyükşehir gibi Wellington'ın kentsel yerleşim bölümleri de tek bir yönetim biriminin sınırları aşar. Wellington terimi sadece kentsel yerleşim yerlerini açıklarken, Büyük Wellington (Greater Wellington) ya da Wellington Bölgesi (Wellington Region) hem kentsel bölümleri, hem kırsal bölümleri kapsar.Wellington,Yeni Zelanda'nın siyasi merkezidir. Parlamento binası'na ve devlete ait tüm bakanlık ve kuruluşların genel merkezlerine ve Yeni Zelanda'daki yabancı ülke elçiliklerinin çoğunluğuna ev sahipliği yapar. Wellington'ın kent merkezinde yoğun sanatsal faaliyetler yürütülür. Kafe kültürü ve gece yaşamı kendi büyüklüğündeki diğer kentlere göre oldukça gelişmiştir. Yeni Zelanda'da sinema ve tiyato alanında merkez durumundadır.

Wellington Ulaşım

Şehir içi ulaşımda ilk ve en yaygın kullanım sistemi otobüsler. Şehri yürüyerek de kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Şehir geziniz sırasında mutlaka denemeniz gereken bir diğer ulaşım aracı da teleferik. Şehrin genel görüntüsüne hakım manzarasıyla dikkat çeken teleferikler, turistlerin de ilgi odağı olarak öne çıkıyor. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım otobüs, tren veya taksiler ile kolaylıkla sağlanabiliyor. Havaalanından diğer şehirlere ulaşım için de trenleri tercih edebilirsiniz.

Wellington Gezilecek Yerler

Wellington Botanik Bahçesi: Wellington’te gezilecek noktalar arasında en renklisi bu bahçe. Farklı bitki türleri ve özel peysajı ile görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Wellington Şehir ve Deniz Müzesi: Şehrin denizcilik tarihine ait izler bulabileceğiniz müze.


Wellington Teleferiği: Liman şehir manzararını görmek için en ideal ulaşım olan Teleferik, şehrin önemli simgeleri arasında yer alıyor.

Futuna Şapeli: Modern mimarisiyle dikkat çeken şapel, Karori bölgesinde yer alıyor.

Mount Victoria: 196 metre yüksekliğe sahip dağın en yüksek noktasından şehir manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Parlemento Binası: Giriş katı halka açık olan bina, görülmeye değer yapılardan biri olarak öne çıkıyor.

Ulusal Kütüphane: Aitken ve Molesworth sokaklarının köşesinde yer alan kütüphanede zaman zaman sergiler de düzenleniyor.

Eski Devlet Binası: Dünyanın en büyük ikinci tahta binası olan yapı, bugün hukuk fakültesi olarak hizmet veriyor.