ÜLKE BİLGİLERİ

Christchurch

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'nda bir şehirdir.363.200 kişilik nüfusuyla, Güney Adasının en büyük şehri durumundaki Christchurch, hem görünüşüyle hem de atmosferiyle tam bir İngiliz kentine benzemektedir. Yemyeşil parkları ve bahçeleriyle ‘Garden City’ adını hak etmiş olan Christchurch'un şehir merkezinde, Avon Nehrinin rüzgarı hissedilmektedir. Kayak merkezlerine arabayla sadece bir saat uzaklıkta bulunması nedeniyle, Christchurch Yeni Zelanda’nın başlıca turizm merkezidir. Bu şehir aynı zamanda Chatham Adalarına ve Antarktika’ya bir geçiş yolu niteliğindedir.

Christchurch Ulaşım

Christchurch’te toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiştir. Şehir merkezinde çalışan tramvay ve şehrin uzak bölümlerine deniz ulaşımı sağlayan feribotlar Christchurch’te yaşamayı kolaylaştıran ulaşım unsurlarıdır. Havaalanından şehre ulaşım konusunda otobüs hatları kullanılabileceği gibi, taksi şirketlerinin sağladığı shuttle servisleri daha konforlu bir ulaşım isteyenler için daha iyi bir alternatiftir. Ayrıca, 1970’lerde şehir içi ulaşım ağından kaldırılan trenler, şehirlerarası ulaşımda hala kullanılmaktadır.

Christchurch Gezilecek Yerler

Christchurch Art Gallery: 2003’ün Mayıs ayında açılan iki katlı modern bina, Güney Ada’nın en büyük sanat merkezidir. Galeri, 5500’den fazla çağdaş ve tarihi resim, heykel, yazı, çizim ve taslağa ev sahipliği yapmaktadır.

Christchurch Cathedral: Şehrin gelişiminden önce neresinden bakılırsa bakılsın görünen, en eski büyük binası olan Katedral şehrin meydanında bulunmaktadır. Her gün meydanda açılan halk pazarı da turistik açıdan önemli bir yerdir.

Christchurch Museum: Maori kültüründen Güney Kutbu keşiflerine, Asya dekorasyon sanatından Yeni Zelanda kuşlarına kadar birçok alanda materyale sahip olan müze aynı zamanda Victoria zamanından günümüze şehrin doğal gelişimini ve panaromasını gözler önüne sermektedir.

Christchurch Gondola: Teleferikle çıkılan, 500 metre yüksekliğinde, sönmüş bir yanardağ kraterinde konumlanmış olan Christchurch Gondola, size Christchurch’ün, Canterbury ovalarının ve Lyttelton Körfezi’nin şahane manzarasını izlerken bölge mutfağının yemeklerini tatma fırsatı sunmaktadır. Özellikle yaz aylarında en çok turist çeken yerlerden bir tanesidir.