ÜLKE BİLGİLERİ

Auckland

Auckland Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alır. Bu alan ülkenin en fazla şehirleşmiş yerleşimidir. Yaklaşık 1.3 milyon nüfusuyla ki bu rakam Yeni Zelanda’nın nüfusunun dörte birinden fazladır. Ülkedeki nüfusu en fazla olan şehirdir. Ayrıca nüfus artışının ülkenin geri kalanından daha yüksek olması bu durumun gelecekte de süreceğini göstermektedir. Şehir ülkedeki ekonomik faliyetlerinin en yoğun olduğu merkezdir.

Mercer tarafından her yıl hazırlanan, Dünyanın en yaşanabilir şehirleri 2011 endeksinde Auckland 3. sırada yer almıştır. Yine The Economist dergisi tarafından her yıl düzenlenen, 2011 yılı Dünya Şehirleri Yaşam Endeksi’nde, Auckland 9. sırada yer almıştır.

Volkanik alan üzerine kurulu bir yerleşim merkezi olan Auckland, yemyeşil parkları, geniş kumsalları, limanları, alışveriş yerleri ve eğlence hayatı ile Yeni Zelanda'nın en gelişmiş şehridir.

Auckland'ın kuzey ve güney sahillerinde, 250 kilometre uzunluğundaki Hauraki Körfezi uzanmaktadır. “Yelkenliler Şehri” olarak da ün salan Auckland, dünyadaki en büyük yatçılık yarışması olarak bilinen Amerikan Kupası'na ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirde dinlendirici, sakin bir atmosfer hakimdir. Auckland, genç nüfusu ve sıcakkanlı halkı ile dünyanın en yaşanılır kentleri arasında sayılmaktadır. Eşsiz plajları, subtropikal ormanları, müzeleri, festivalleri ve kültürel etkinlikleri ile Auckland geniş bir turizm yelpazesi oluşturur. Şehrin kültürel ve sanatsal etkinlikleri, Avrupa ve Polinezya kültürünün bir sentezi olarak meydana gelmiştir.

Auckland Ulaşım

Auckland'da otobüs, tramvay ve vapur gibi pek çok toplu taşıma aracı bulunmaktadır. Bu araçlar kullanılarak şehir içi ulaşım rahatlıkla sağlanabilir. Auckland Havaalanı, Auckland'ın 21 km (14 mil) güneyinde yer alır.

City Circuit Free Bus: City Circuit Free Bus adı verilen kırmızı renkteki hibrid otobüsler ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Auckland Gezilecek Yerler

Auckland Domain Park: Kentin en eski ve en büyük parkı olarak bilinen Auckland Domain Parkı, 1845 yılında inşa edilmiştir. 81 hektarlık alana yayılan parkta yapay göller, kış bahçesi, seralar, geçitler ve heykeller yer almaktadır.

Auckland Müzesi: Auckland Domain Parkı'nın içerisinde yer alan greko romen stili bir yapıdır. Müzede, Pasifik İnsanları, Doğal Tarih ve Yeni Zelanda Savaş Hikâyeleri sergileri bulunmaktadır. Sergiler dışında müzede, Yeni Zelanda yerlileri olan Maorilerin kültürüne ait tarihi eserler de yer almaktadır.

Sky Tower: Gökyüzü Kulesi, güney yarımküre'nin ve Yeni Zelanda'nın en uzun binası olarak bilinmektedir. 328 metre uzunluğundaki kule, 40 saniyede en üst kata çıkabilen bir asansöre sahiptir. Gökyüzü Şehri Kompleksi bünyesinde kumarhane, tiyatro, otel, konferans salonu, spor merkezi ve restoran gibi çeşitli birimler bulunmaktadır.

Auckland Art Gallery: Yeni Zelanda'nın en önemli sanat galerisi olarak kabul edilen Auckland Sanat Galerisi, Maori kültürüne ait tarihi sanat eserlerinin ve koloni dönemini resmeden sanatçıların eserlerinin sergilendiği "Miras Müzesi Binası" ve modern sanat eserlerine yer verilen "Yeni Galeri" olmak üzere iki farklı binadan oluşur.

Stardome Observatory: 1996 yılında inşa edilmiş olup geniş bir yeşil alan üzerinde bulunmaktadır. StarDome Gözlemevi'nde, astronomik bir gösteri sunulmaktadır. 30 dakikalık multimedya gösterisinde ziyaretçilere, uzay, astronotlar ve dünyanın bilinmeyenleri hakkında görseller gösterilir. Eğer hava şartları uygun ise teleskopla yıldızlar ve gezegenler de izlenebilir.

Auckland Botanic Gardens: 1982 yılında oluşturulan Auckland Botanik Bahçeleri, Manurewa banliyösünde 64 hektarlık geniş bir alanda yer almaktadır. 10.000 egzotik ve yerel bitkiyi bünyesinde barındıran bahçelerde, bahçecilik ve bahçe bakımı ile ilgili workshoplara katılmak mümkündür.

Auckland Zoo: 1000'den fazla hayvanı bünyesinde barındıran Auckland Hayvanat Bahçesi, hayvanlar için doğal ortamı destekleyen ve birçok türde hayvana ev sahipliği yapan bir hayvanat bahçesidir.

Cennet Bahçesi: Volkanik Cennet Dağı'nın eteklerine kurulu bir doğa parkıdır. İki buçuk hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Cennet Bahçesi, ödüllü süs bahçeleriyle ünlüdür. Cennet Bahçesi'nde Güney Yarımküre'nin ünlü kamelyaları ve daha pek çok çiçek türü yetişmektedir.

Kelly Tarlton's Sea Life Aquarium: 1985 yılında Yeni Zelandalı ünlü kaşif ve dalgıç Kelly Tarlton tarafından kurulan Kelly Tarlton'un Antarktika Karşılaşması ve Su Altı Dünyası, ziyaretçilerine, su altındaki tünellerden yürüyerek okyanus canlılarını gözlemleyebilecekleri eşsiz bir deneyim sunar.