ÜLKE BİLGİLERİ

St. Petersburg

Moskova'nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya'nın 2. Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. Çar I. Petro tarafından 16 Mayıs 1703'te Rus Çarlığı'nın Avrupa'ya açılan kapısı olması amacıyla kurulan şehir, 200 yıl Rus Çarlığı'nın başkentliğini yapmıştır. 1914–1924 yılları arasında, yani çoğunluğunu I. Dünya Savaşı ile Rus İç Savaşı'nın kapsadığı dönemde Rusya'nın Almanya ile savaşmasından dolayı Almanca St. Petersburg ismi terk edilerek Petrograd olarak adlandırılmıştır.

1917 Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nden sonra Bolşevikler Mart 1918'de Moskova'yı başkent yapmıştır. Petrograd tarihi bir şehir olarak önemini korusa da siyasi ve ekonomik açıdan ülkenin ikinci önemli şehri konumuna düşmüştür. Şehir 1924–1991 yılları arasında yani Sovyetler Birliği döneminde Leningrad olarak adlandırılmıştır. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Boris Yeltsin yönetimi, şehrin ismini yeniden St. Peterburg olarak değiştirmiştir. Ancak St. Petersburg ve çevre illerinin bulunduğu bölge Leningrad oblastı olarak adlandırılmaktadır. Şehir, Almanlar tarafından 8 Eylül 1941 tarihinde kuşatılmış ve 872 gün kuşatma altında kalmıştır.

Bir Doğu şehri sayılan Moskova'nın aksine St. Peterburg, 5 milyonluk nüfusuyla daha "Avrupai"dir ve kuruluş amacı olan "Avrupa'ya açılan kapı" olma amacını gerçekleştirmiştir. Ayrıca bir rivayete göre kurulduğu zaman Venedik ve Roma'nın bir sentezi olması düşünülmüştür. Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri, şehrin Kuzey'in Venedik'i olarak anılmasına sebep olmuştur. Şehirdeki Hermitage Müzesi çarların geniş özel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Ayrıca Dostoyevski, Puşkin, Anna Akhmatova ve Rimsky-Korsakov'un evleri de müze olarak kullanılmaktadır.

St. Petersburg İklim

Soğuk ve sert kışları nedeniyle şehre gitmek için en uygun zamanlar yaz ayları. En sıcak aylar ise havanın 20 derecelerde seyrettiği Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bahar ayları da soğuk geçen şehirde kış aylarında hava sıcaklığı -8 derecelere kadar düşüyor. Ocak ayı şehirde en soğuk geçen aydır. St Petersburg ayrıca yağmurları ile de meşhur. Hangi mevsimde giderseniz gidin yanınızda yağmurdan koruyan kıyafetler bulundurmanızda fayda var.

St. Petersburg Ulaşım

St Petersburg da toplu ulaşım metro, otobüs, troleybüs ve matruşka dedikleri küçük otobüslerle sağlanıyor. Otobüs ve troleybüsler diğer seçeneklere göre daha yavaş. Metrolar şehirdeki yoğun trafik nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım arası. Özel işletilen matruşkalar da şehir içi ulaşımın önemli bir parçası. Metro ve otobüsler sabah 06.00’dan gece 24.00’e kadar, matruşkalar ise sabah 7’den 10’a kadar çalışıyor. Ayrıca gece yarısından sonra sabah saat 06’ya kadar metro güzergahında hizmet veren 5 kadar gece otobüsü bulunuyor. Her ne kadar sokaktan taksi çevirmeniz mümkün olsa da bilindik duraklardan taksi çağırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Rusça dışında dil bilmeyen taksi şoförü ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Ayrıca taksiler geceleri yüzde 50 ilave ücretle çalışıyor. . Rusya’nın Pulkovo şehrinde bulunan havaalanı St. Petersburg Airport olarak kabul ediliyor. Çünkü St. Petersburg havaalanı olarak kullanılan bu tesis başka bir şehirde olsa da St. Petersburg’a sadece 14 km uzaklıktadır.

St. Petersburg Gezilecek Yerler

State Hermitage Müzesi: Taş devrinden kalan eserler de görebileceğiniz 3 milyon sanat eserine ev sahipliği yapan oldukça büyük ve şehrin simgelerinden olan bir müze! Bu müzeyi layıkıyla gezebilmek için bir tam gün bile yeterli olmuyor. Palace Meydanı: Şehrin tarihi önemi olan ve mimarisi ile turistler için en uğrak meydanlarından biridir. 1905’teki Kanlı Pazar ve 1917’de Ekim Devrimi olayları bu meydanda gerçekleşmiş.

Savior on Spilled Kanlı Kilise: 1883-1907 yılları arasında yapılan bu tarihi kilise şehirde görülecekler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Rus Müzesi: Rus sanat eserlerinin olduğu şehrin en büyük müzelerinden biridir. St. Isaac’s Katedrali: Şehrin siluetinde önemli yere sahip olan bu katedral, saf altınla kaplı ve 101 metre uzunluğundaki kubbesi ile dikkat çekiyor.

Mariinsky Tiyatrosu: 1860 yılında açılan bu tiyatroda Çaykovski gibi ünlü isimler başyapıtlarının ilk temsillerini gerçekleştirmiş. İç tasarımı da muhteşem olan bu binada halen opera ve bale gösterileri yapılıyor.

Yusupov Sarayı: Moika Nehri yanında yer alan bu saray daha önceleri Yusupov ailesinin yaşadığı yerdir. Rusya tarihinde önemli bir yere sahip Rasputin’in cinayeti de 1916’da bu sarayda işlenmiş. Mimarisinin yanı sıra tarihi hikâyeleri ile de ilginizi çekecek.

Peterhof Sarayı: 1714 yılında inşa edilen bu saray Paris’in Versailles Sarayı kadar gösterişli ve ünlü! UNESCO dünya mirasları listesinde yer alıyor.

Peter & Paul Kalesi: Şehrin doğum yeri olarak anılan bu kale Rus çarı 1. Petro’nun 1703 yılında şehri ve ülkeyi İsveç ordularının saldırısından korumak için inşa ettirildi. Alexander Nevsky Lavra Katedrali: 1710 yılında inşa edilen bu manastır ve katedral kompleksinde büyük besteci ve yazarların mezarları da var.

Tsarskoye Selo (Pushkin) Sarayı: 18. ve 19. Yüzyıllar arasında inşa edilen bu saray şehir merkezinin 25 km dışında bulunuyor. Daha sonraları lise olarak hizmet veren bu bina da Rus edebiyatı kurucu kabul edilen Puşkin de eğitim gördü.

Rus Etnografya Müzesi: Rusya’da daha önce yaşamış çeşitli kültürlerdeki 150 kadar halka dair kapsamlı bir koleksiyon görebilirsiniz.

Dinler Tarihi Devlet Müzesi: Çok çeşitli dinlere ait 250 bin kadar tarihi eser görebileceğiniz bir müzedir.