ÜLKE BİLGİLERİ

Moskova

MoskovaRusya Fedarasyonu'nun başkentidir. Tarih boyunca siyasal yaşamıyla da önemli  konumdadır.  Dünya'nın en yoğun süren mimarisine  ve metro sistemine sahip şehirdir. Kentin  merkezi 10.406.578'lik nüfusa sahiptir. 1980 yılı yaz olimpiyatlarına merkezlik yapan şehirde,  diğer şehirlere oranla milyarder sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple  Moskova, dünyanın en çok milyarderinin yaşadığı şehir özelliğini almıştır. 2007 senesi verilerine  göre dünyanın en pahalı şehirleri listesinde 1. sıraya yerleşen Moskova  aynı zamanda 2009 Eurovision Yarışması'na ev sahipliği yaptı. Ülkenin en gelişmiş, en kalabalık nüfuslu merkezi olarak sanayide ilk sırada yer alır. Sadece ülkenin  değil, dünyanın önde gelen tarih, sanat, kültür merkezlerinden biridir.  Moskova'nın geçtiği ilk tarihi kayıt 1147 tarihidir.

Moskova İklim

Karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve ara ara yağışlı, Kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Hava sıcaklığı yaz aylarında ortalama 20 ile 25 derece arasında seyreder. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık -10 ile -5 derece arasındadır.

Moskova Ulaşım

Moskova’da görmeniz gereken yerlerin bazıları birbirlerine yürüme mesafesinde veya yürüyüp görmek isteyebileceğiniz caddelerle bağlı. Ama bu kadar büyük bir şehri tam anlamıyla gezebilmek için araç kullanmanız şart. Çeşitli kara ve demiryolu alternatifleri mevcut, ama karayolu kullanırken Moskova’nın trafiğini de hesaba katarak hareket etmek gerekiyor.

Metro: Moskova'da en iyi ulaşım yolu metro dur. Dünyanın en geniş metro istasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Otobüs ve Troleybüs:  Şehrin neredeyse her yerine otobüs ya da troleybüs ile ulaşılabilir.

Taksi: Moskova'da taksi ile ulaşım pazarlık usulüyle sağlanmaktadır. Taksi fiyatları şirketlere göre farklılık göstermektedir.

. Moskova'da 3 tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır.

Domodedova Uluslararası Havaalanı(DME): Rusya’nın en büyük havalanıdır. Şehrin 34. Km uzağındadır. Birçok hizmetiyle Rusya’nın en çok tercih edilen havaalanıdır.

Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı (SVO): Şehir merkezinin 29 km kuzeybatısında yer alıyor.

Vnukova Uluslararası Havaalanı (VKO): Şehrin güneybatısında yer alan havaalanı diğer havaalanlarına göre metroya daha yakındır. Kent merkezine 30 km. uzaklıktadır.

Moskova Gezilecek Yerler

Kızıl Meydan: Kızıl meydan Moskova’nın kalbi dünyanın en ünlü meydanlarından biridir. Moskova’ya giden her gezginin ilk başlangıç noktası Kızıl Meydan’dır. Rusçada krasnaya kelimesinden  alır adını. Hem kırmızı hem güzel  demektir.

Kremlin Sarayı: Rusya Fedarasyonu Başkanı’nın ikamet ettiği saraydır. 12. yy’da yapılan Kremlin Sarayı “kale” anlamına gelir. Bünyesinde Senato, kilise, Saray  bulunur.

Arbat: Moskova’nın tarihi  ve en eski  sokaklarından biridir. Sokak müzisyenleriyle, takıcılarıyla, rengarenk dükkanlarıyla turistlerin gözde sokağıdır.

Lenin Mozolesi: SSCB’nin kurucusu Vladimir Lenin’in Mozolesi Moskova’da ziyaret edilmesi gerekenler arasındadır. Kızıl Meydanı’da  piramit şeklinde olan Mozole 1934 yılında yapılmıştır.

Büyük İvan Çan Kulesi: Kulenin yüksekliği 81 metredir. Bir zamanlar Rusya’nın en yüksek yeri olarak bilinirdi. Çar Çanı kulenin yanında yer alır ve hiç çalınmamış olmasıyla dikkat çeker.

Aziz Vasili Katedrali: Moskova’nın  görünce hayranlık uyandıran renga renk yapısıyla dikkat çenek Aziz Vasili Katedrali  görülmesi gereken yapılardan biridir.   Asıl adı Meryem Ananın Şefaati Katedrali olan yapı  16. Yy.’da Korkunç Ivan ‘ın Kazan’ı fethetmesinin zaferine yapıldı. Napolyon’un katedrali beğendiği ve Paris’e taşımak istediği bilinmektedir.

Dostoyevski’nin  Evi: Yalnızca Rus Edebiyatı’nın değil dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Dostoyevski’nin evi Moskova’dadır. Dostoyevski Moskova’da doğmuştur.

Nazım Hikmet ve Moskova: Ünlü şair Nazım Hikmet’in mezarı  Moskova Novodeviçye Mezarlığı’nda bulunmaktadır. Bu mezarlık birçok ünlü sanatçının, önemli kişilerin mezarının bulunduğu adeta müze niteliğindedir. Yaşamı boyunca yazdığı şiirler yüzünden sürgün edilen Nazım Hikmet her sene ölüm yıldönümünde mezarı başında anılır.