ÜLKE BİLGİLERİ

Porto

Portekiz'in en büyük ikinci şehri olan Porto, Portekiz'in kuzeyinde Rio Douro Nehri'nin yakınında bulunur. Ülkenin en önemli endüstri noktası olan şehir, ticari ve endüstriyel faaliyetleri açısından oldukça yoğundur. Porto, Douro Nehri manzaralı tepeler üzerinde kurulmuştur. Bu özelliğinden dolayı UNESCO tarafından bu şehre Dünya Mirası Statüsü verilmiştir. Bütün dünyada beğenilen ve tüketilen Porto şarapları ile tanınmaktadır.

Kentle ilgili en eski izler 4. yüzyıl Roma dönemine dayanıyor. Roma döneminde gelişen ve ticari anlamda güçlenen bu liman şehri, Lizbon ve diğer Portekiz şehirleriyle alışverişe başladı. Zaman içerisinde Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında el değiştiren şehir, 18 ve 19. yüzyıl boyunca önemli bir endüstri merkezi haline gelerek nüfusunu ikiye katladı.

Porto İklim

Genel olarak yarı-Akdeniz ikliminin etkili olduğu şehirde, şehrin güneyinde yazlar kuru ve sıcak, kışlar ise yağışlı geçer. Yazın sıcaklık 18-30 derece arasında değişirken, bazı dönemlerde bu sıcaklık 40 dereceye kadar çıkabilir. Kışın ise sıcaklıklar 5-15 derece arasında değişim göstermektedir. Çok nadiren de olsa zaman zaman sıcaklıklar 0 dereceye kadar düşebilmektedir. Kışın yağışlar genelde yağmur şeklinde olmaktadır.

Porto Ulaşım

Şehir içi ulaşımda da metro ve otobüsün yanı sıra Porto’nun bazı sokakları arasında ulaşım sağlayan füniküler sistem bulunuyor. Porto’ya gelmişken çevre köyleri ve doğal alanları da görmek isterseniz araba kiralayabilir ya da taksi kullanabilirsiniz. Francisco Sá Carneiro Havaalanı, şehir merkezine 15 kilometre mesafede yer alıyor. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için en kolay yol ise metro hattı. Diğer bir seçenek ise otobüsler.

Porto Gezilecek Yerler


Serralves Müzesi: Etrafı büyüleyici bir park alanı ile çevrili müzede, şehrin geçmişine dair önemli izler sergileniyor.

Casa da Musica: Dünyaca ünlü mimar Rem Koolhaas tarafından tasarlanan modern binada birçok opera eseri sahneleniyor.

São Francisco Kilisesi: Avrupa’nın en sıra dışı kiliselerinden biri olan São Francisco, duvarlarında kullanılan altın kaplamalarla oldukça dikkat çekici.

Cais da Ribeira: Şehrin renkli ve hoş ambiyansı ile dikkat çeken bu bölgesi aynı zamanda Orta Çağ’dan izler taşıyor.

Clerigos Kulesi: 1763 senesinde tamamlanan kule, Porto’nun en yüksek yapısı olma özelliğine sahip.

Palacio da Bolsa: Porto’da gezilecek noktalar arasında bir diğer önemli yer ise bu saray. 19 yüzyılda inşa edilen saray, Neoklasik özellikler taşıyor.

Dom Luis Köprüsü: Eiffel Köprüsü’nden önce demirden inşan edilen köprü, şehrin önemli simgeleri arasında yer alıyor.

Soares Dos Reis Müzesi: Şehrin önemli sanatçılarından birinin adını almış olan ulusal sanat müzesi, mutlaka görülmeli.