ÜLKE BİLGİLERİ

Lizbon

Portekiz’in en zengin, en büyük ve en kalabalık şehri; aynı zamanda başkenti olan Lizbon Avrupa’da görebileceğiniz en renkli başkentlerden biridir.
Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu olan bir kenttir. Kendi dillerindeki adıyla Lisboa şehrini; köprüsü, haliçi andıran görüntüsü ve tramvayları ile İstanbul’a benzetenler de olmaktadır. 1260 yılından bu yana Portekiz’in başkentliğini yapan Lizbon, İber Yarımadası'nın önemli finans ve ekonomi merkezlerindendir.

Kaşiflerin diyarı olarak bilinen Portekiz’in büyük şehrindeki nostajik sarı tramvaylar şehrin simgesi haline gelmiştir ve hala şehir içi ulaşımda kullanılmaktadır. Avrupa’daki en yumuşak iklime sahip olan bölge, güzel  havası ve gelişmiş ulaşım imkanları ile gezinize keyif katacaktır.  Şehirde çok sayıda müze bulunmaktadır. Ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yerini almış Belem Bölgesi şehirde mutlaka görülmesi gereken yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi şehir, alışveriş ve gece hayatı için yoğunlaşmış bölgelere ayrılmış kentte turistik bir gezi için beklentinizi karşılayacak her türlü mekan ve aktiviteye kolayca ulaşabilirsiniz. Turistleri kendine çeken iklimi, şehrin görsel güzelliği, tarihi, kültürü, modern yapısıyla adeta sizleri büyüleyecek olan Lizbon geziniz  en güzel gezilerinizden biri olacaktır.

Lizbon İklim

Subtropikal Akdeniz ikliminin hakim olduğu Lizbon'da yaz ayları sıcak geçer. Kış ayları da Gulf Stream sayesinde ılık geçer. Ilıman bir iklime sahip olan şehre kış aylarında da rahatlıkla gidebilirsiniz.  Kış aylarında akşam sıcaklık yaklaışık 8 derecedir.

Lizyon Ulaşım

Lizbon'a ulaşım için kullanılan Portela Havalimanı şehir merkezine Aerobus ile yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır. Şehir merkezine gitmek için metro ve otobüs de kullanabilirsiniz.  Metro kullanacaksanız on dakika civarında bir yol yürüyüp Gare do Oriente istasyonunu kullanmanız gerekecek. Lizbon şehir olarak ulaşım açısından büyük sorunları olan bir şehir değildir. Kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi çoğu Avrupa ülkesine göre ucuzdur. Toplu ulaşımı kullanacaklara da günlük bilet almalarını tavsiye ederiz. Metroda ve tren istasyonlarında bulunan kart doldurma makineleri 20 Euro'dan büyük paralara dolum yapmıyor. Bozuk bulundurmanız faydalı olacaktır.

Lizyon Gezilecek Yerler


Alfama Bölgesi: Şehrin en tarihi mahallesidir ve akşamları geleneksel Portekiz müziği fado dinlemek için ideal bir atmosfere sahiptir.

Elevator Santo Justa: Şehrin panoromik manzarasının görülebildiği yüksekçe yerdir. 1900’lü yıllarda Baixa ve Bairro Alto’yu birbirine bağlamak için kurulan neogotik tarzdaki asansör şehirde dikkat çeken noktalardan bir tanesidir.

Belem: Belem bölgesinde gezilip görülmeye değer birçok yapı bulunmaktadır. Bunların başında Belem Kulesi, Jerónimos Manastırı, Belem Kültür Merkezi ,ve Elektirik Müzesi ve Ulusal Koç Müzesi gibi mekanlar gelmektedir.

Jerónimos Manastırı: Belém'de konumlanmış  Jerónimos Manastırı, beyaz taşlardan yapılmış hoş bir mimariye sahiptir. Turistik olarak popüler mekan olup kentteki önemli tarihi yerler arasındadır.

Kâşifler Anıtı: Portekizli sanatçılar Cottinelli Telmo ve Leopoldo de Almeida tarafından Portekiz  Dünya Fuarı için 1940 da yaptırılmıştır.

25 Nisan Köprüsü: Tejo Nehri üzerinde kurulu köprü üzerinde yoğun bir ulaşımın yapıldığı noktalardandır. Şehrin bir diğer simgesi haline gelmiş ve size  İstanbul manzarasını anımsatacak köprüyü mutlaka görmelisiniz.

São Jorge Kalesi: Castelo Sao Jorge adıyla bilinen kale şehirdeki en önemli yapıtlarının başında gelir ve çok sayıda turist çeken mekanlarından biridir.