ÜLKE BİLGİLERİ

Wroclaw

Wroclaw için bir benzetme yapmak gerekirse, Polonya’nın Eskişehir’i demek abes kaçmaz. 130.000’den fazla öğrenciyi konuk eden şehirden ayrıca tam 9 tane Nobel ödülü çıkmıştır. Köklü eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra, üniversiteleri Alman ekolünü benimsediği için, Polonya’da eşsiz bir eğitim imkanı sağlıyor.

 

Wroclaw, Polonyalılar arasında ‘’aşkın başkenti’’ olarak da anılır. Şehir Oder nehrinin kıyısına kurulmuş ve muazzam bir şehir merkezine sahiptir. Eski şehir merkezi, nehirin ortasında bir ada gibidir ve ortasında Wroclaw Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar. Ayrıca eski pazar alanı, ülkenin en eski ve en büyüklerinden biridir. 2016 senesinde şehir Avrupa’nın kültür başkenti ve Dünya’nın kitap başkenti seçilmiştir. Ayrıca Wroclaw, cüceleriyle meşhurdur. Şehrin çeşitli noktalarına saklanmış yaklaşık 500 adet minik cüce heykeli bulunmaktadır. Şehirde yaşayanlar için bunların hepsini bulmak ve fotoğraflamak bir oyun haline gelmiştir.

 

Ayrıca Wroclaw, konumu gereği ithalat ve ihracat firmaları için başkent görevi görmektedir. Bunun yanında Wroclaw, makine sanayisinde de Polonya’nın en önemli ikinci şehridir. Şehir Google, Volvo, Bosch, Siemens, IBM gibi çok önemli şirketlerin Doğu Avrupa operasyonlarının yönetildiği ofislere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ekonomisinin gücü, şehirde yaşayan 400’den fazla milyoner ile tescillenmiştir. Kısaca Wroclaw, eğitimin ardından Polonya’da bir hayat kurmak için gerekenden fazlasına sahiptir.

İklimi

Wroclaw genel olarak serin bir iklime sahip olmasına karşın, yazdan kışa ya da kıştan yaza dopru geçerken, ani sıcaklık değişimleri yaşatmayan bir iklime sahiptir. Şehir yaz aylarında dahi, 30 dereceyi çok nadir görmektedir. Kış aylarında ise en soğuk günlerinde -25 dereceyi görebilmesine karşın, genel olarak -10 dereceleri geçmemektedir.

Ulaşım

Bu şehirde Varşova’nın aksine metroya sahip değildir. Zaten yaşadıkça görüleceği üzere metroya ihtiyaç da bulunmamaktadır. Şehirde tramvay ve otobüslerler hızlı ve kolay bir biçimde heryere ulaşılabilmektedir. Ayrıca şehir planlamasından dolayı, yürüyerek de ulaşımı sağlamak kolaydır. Ayrıca şehirde 300 km’yi aşan bisiklet yolu bulunmaktadır. Öğrenci nüfusunu düşünen şehir yönetimi, bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak için 2000’in üzerinde bisikleti de, şehrin belirli noktalarında bisiklet istasyonlarında kiralamaya sunmuştur.

 

Şehir merkezinde bulunan Wroclavia alışveriş merkezi, aynı zamanda şehrin tren istasyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Aynı Krakow gibi, buradan da Almanya’ya neredeyse saat başı tren kalkmaktadır. Ayrıca şehir merkezinden çıkar çıkmaz ulaşılabilen otobüs istasyonundan, Avrupa’nın birçok ülkesine otobüsler kalkmaktadır.

 

Kopernik havaalanı, şehre tüm Avrupa ve dünyadan turist taşımaktadır. Bu şehre de ülkemizden direkt uçuşlar olmamasına karşın, diğer Avrupa ülkelerinden ucuz bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.