ÜLKE BİLGİLERİ

Varşova

Varşova, Mazovya platosu üzerine kurulmuş Polonya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Nüfusu 3 milyonunun biraz üzerinde olan şehir sadece Polonyalılara değili birçok ülkeden insana ev sahipliği yapan bir metropoldür. Polonya’nın ve doğu Avrupa’nın en iyi okullarına ev sahipliği yapan şehir, son dönemlerde ucuz ve kaliteli eğitimi sayesinde tüm dünyadan öğrencileri kendine çekmektedir.

 

Şehri kökeni 9. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Lehçede Warszawa (varşava) olan ismi, Wars ve Sawa dan türemiştir. Warsa, eskiden şu anki Varşova’da yaşayan bir balıkçık, Sawa ise Wars’ın aşık olduğu inanılan ve Vistula nehrinde yaşayan deniz kızının ismidir. Bu nedenle, şehrin ambleminde kılıç ve kalkan tutan bir deniz kızı bulunmaktadır. Bu deniz kızının, şehri koruduğuna inanılmaktadır. Şehrin bayrağı ise sarı ve kırmızıdan oluşmaktadır. Şehir genel olarak düz olmasına rağmen, ikinci dünya savaşından sonra yapay tepeler inşa edilmiştir.

 

İkinci dünya savaşında naziler şehrin yaklaşık olarak yüzde 85’ini yoketmişlerdir. Savaş bittikten sonra, planlardan ve fotoğraflardan yardım alan Polonyalılar, şehrin neredeyse tamamını orijinaline uygun bir şekilde geri inşaa etmişlerdir. Varşova eski şehir merkezi, tamamen yeniden inşa edilmesine rağmen günümüzde UNESCO dünya mirası listesinde bulunmaktadır.

 

Gerek 9. Yüzyıla dayanan tarihi, gerek ise yıllar içerisinde birçok ülkenin egemenliği altına girmiş olmasından dolayı, Varşova’da birçok estetik akımın izleri görülebilmektedir. Polonya’nın AB üyeliği sonrası ayrıca doğu Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden biri haline gelen Varşova hızlı bir değişim geçirerek, günümüz mimarisinden de birçok binaya ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Bu da Varşova’yı, modern mimari ile klasik mimarinin mükemmel bir şekilde harmanlandığı ama aynı zamanda ciddi oranda yeşil barındıran bir şehir yapmıştır.

 

İklim

 

Varşova soğuk ve kar yağışlı kışlara, genel olarak da yağışlı geçen bahar ve yaz mevsimlerine ev sahipliği yapar. Her ne kadar kışları çok soğuk geçse de, yaz ayları güneş ve sıcak etkisini hissettirmektedir. Şehrin ortasından Vistula nehri geçtiği için, nem genel olarak yüksektir ve bu da hava durumunu direkt olarak etkiler. Ayrıca özellikle kış aylarında, gün batımı ve doğumunda şehirde yoğun bir sis etkilidir. Varşova’da yaşamayı düşünen kişilerin uzun sürecek kış aylarına yönelik olarak kıyafet götürmesi tavsiye edilir.

 

Ulaşım

Şehir mükemmel bir toplu taşıma sistemi ile donatılmıştır. 2 adet metro hattı (kuzey-güney ve doğu batı hatları), neredeyse bütün şehri kaplayan tramvay rayları ve adeta girilmeyen delik bırakmayan otobüs hatları ve şehir içi tren hattı sayesinde, başka bir ulaşım aracı tercih etmeden gerek öğrenciler gerek ise çalışanlar bir noktadan bir noktaya rahatça ve dakik olarak ulaşabilmektedir. Ayrıca akıllı telefon uygulaması sayesinde, Lehçeye ihtiyaç duymadan bilet alabilir, otobüs seferlerini kontrol edebilir hatta A noktasından B noktasına nasıl gitmeniz gerektiğini, yolun ne kadar süreceğini, alternatif rotaları öğrenebilirsiniz. Öğrenciler için aylık 12, indirimsiz olarak ise aylık 24 Euro ödeyerek, bütün toplu taşıma imkanlarından sınırsız olarak yararlanabilirsiniz.

 

Şehirler arası ulaşımda Polonya’da genel olarak tren kullanımı yaygındır fakat dileyen kişiler otobüs hatlarından da yararlanabilirler. Batı Tren İstasyonu’ndan (Dworzec Zachodni) ayrıca diğer Avrupa şehirlerine otobüs bileti almak da mümkündür. Şehirlerarası otobüslerde çok fazla donanım bulunmamasına karşın, ülkelerarası seyahatlerde kullanılan otobüslerde Wi-Fi ve elektrik prizleri bulunmaktadır.

Havaalanları

Varşova’da biri uluslararası, biri ise domestik olmak üzere iki adet havaalanı bulunmaktadır. Chopin Uluslararası Havaalanına İstanbul’dan direkt olarak Türk Hava Yollarının ve LOT (Polonya resmi havayolu) havayollarının direkt uçuşları bulunmaktadır. Sadece iç hatlara hizmet veren Modlin Havaalanına ise, diğer Avrupa şehirlerinden Wizz Air ve Ryan Air gibi havayolu firmaları ile ulaşabilmek mümkündür ancak Modlin Havaalanı’ndan şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir tren yolculuğu yapmak gerekmektedir.