ÜLKE BİLGİLERİ

Krakow

Krakow, Varşova gibi Vistula nehrinin kıyısında kurulmuş, Polonya’nın hem eski başkenti, hem de ikinci en büyük şehridir. 1596 senesine kadar başkent olan Krakow, ekonomik, turistik ve akademik olarak Polonya’nın en önemli şehirlerinden birisidir. Gerek mimarisi, gerek tarihi ile eşsiz bir şehir olan Krakow, birçok araştırmada Avrupa’nın en güzel 10 şehri arasına girmiş bulunmaktadır.

 

İkinci dünya savaşı sırasında, Naziler bu şehri geçici bir merkez olarak kullanmış, bunun sonucunda ise Varşova’nın aksine şehir tarihi yapısını korumuştur. Bin yılı aşkın tarihi ile şehir aynı zamanda UNESCO dünya mirasları listesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda tarihi boyunca birçok ülkenin egemenliği altında kaldığından dolayı, şehir turistik açıdan Polonya’nın cevheridir.

 

Şehir eğtimiyle de Polonya’da en gözde ikinci şehir olarak dikkat çekiyor. Özellikle Jagellonanian Üniversitesi gibi asırlardır eğitim veren kurumları ile gerek Polonyalı, gerek ise diğer Avrupa ülkelerinden gelen öğrenciler için popüler bir noktadır. Her yıl Türkiye’den de Erasmus programı dahilinde giden öğrencilerimiz arasında, en popüler Polonya şehridir aynı zamanda.

 

Krakow’u önemli kılan bir başka detay ise, Katowice bölgesine, yani Doğu Avrupa’nın lojistik başkentine çok yakın olmasıdır. Bu neden gerek mezun, gerek ise öğrenime devam eden öğrencilere birçok iş imkanı sağlamaktadır. Polonya’nın ve Avrupa’nın en önde gelen firmaları, birçok operasyonunu Krakow’da bulunan ofislerinden yürütmekte, bu da uluslararası bir çalışma ortamı yaratmaktadır.

İklimi

Krakow, sayfamızda ele aldığımız diğer şehirlere göre daha ‘’uysal’’ bir iklime sahiptir. Genel olarak yağışlı olmasına rağmen, yazın sıcaklıklar 30 dereceyi geçmektedir. Kışın ise -15 dereceleri görebilmesine karşın, Polonya ortalamasına göre daha ılımlı bir hava durumu hakimdir.

Ulaşım

Krakow’da toplu taşıma genel olarak tramvay ve otobüsler ile yapılmaktadır. Şehirde bir metro yoktur. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, şehrin bin yılı aşkın tarihi ve şehirleşmenin çok eskiden başlamış olmasıdır. Öğrenciler için aylık toplu taşıma ücreti, ortalama olarak 10 Euro gibi çok makul bir rakama giderilebilmektedir.

 

Şehrin kalbinden bulunan tren istasyonundan, Polonya’nın her yerinde ve Avrupa’nın da düzinelerce şehrine rahat bir seyahat gerçekleştirmek mümkündür. Özellikle Alman turistler için popüler bir nokta olduğu için, neredeyse saat başı Almanya istikametine giden tren kalkmaktadır. Ayrıca şehirler arası otobüsleri sayesinde, yine şehrin merkezinden diğer Avrupa ülkelerine, çok kolay bir şekilde seyahat imkanı sağlamaktadır.

 

Şehir aynı zamanda Polonya’nın Avrupa’dan en çok turiste hizmet veren John Paul II havaalanına da ev sahipliği yapmaktadır. Her ne kadar ülkemizden bu havaalanına direkt uçuşlar olmamasına, ya da çok nadir olmasına karşın, başka Avrupa ülkelerinden çok ucuza bu havaalanına seyahat yapılabilmektedir.