ÜLKE BİLGİLERİ

Oaxaca

 Oaxaca, resmi adıyla Oaxaca de Juarez Meksika'nın güneybatısında aynı isimli federal bölge Oaxaca'nın başkenti ve en büyük şehridir. Konumsal olarak bölgenin merkezinde yer alır. Şehrin ekonomisi büyük ölçüde turizme dayalıdır. Özellikle Zapotec ve Mixtec kültürlerine ait arkeolojik alanlar bölgenin dünya çapında bir üne kavuşmasına neden olmuştur. Merkez Vadi etrafında çok sayıda Zapotec ve Mixtec kabilesi yaşamaktadır. Monte Alban bu arkeolojik alanlar arasında en önemlisidir ve 1987 yılında UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'ne girmiştir. Zengin ekosistemi, arkeolojik alanları farklı dönemlere ait tarihi bina ve anıtları ile Oaxaca yıl boyunca çok sayıda turisti ağırlamaktadır.  

Bölgenin en yüksek dağlarından birinin üzerine kurulmuş olan Monte Alban isimli arkeolojik alan Latin Amerika'daki en etkileyici noktalardan bir tanesidir. Oaxaca çevresinde yer alan diğer arkeolojik alanlar ise Arbol del Tule, Mitla ve Yagul'dur. Bölge zengin bir biyolojik çeşitliliğe de sahiptir. Kertenkeleler, amfibi hayvanlar, birçok farklı memeli hayvan ve çeşitli bitkiler bulunur. Şehir merkezinde de çok sayıda park ve botanik bahçesi yer alır.

Şehir merkezi ise Koloni Dönemi'nden tarihi yapılara ev sahipliği yapar. Zocato ve Oaxaca Mio isimli bölgeler farklı mimari tarzda ve farklı dönemlerde yapılmış birçok yapıya ev sahipliği yapar. Santo Domingo Kilisesi, etkileyici mimarisi, içinde yer alan botanik bahçe ve müzesiyle şehirdeki en önemli yerlerin başında gelir. Şehirde az sayıda müze de bulunmaktadır.

Ayrıca Oaxaca bir ay süren "Guelaguetza" isimli kültürel festivale de ev sahipliği yapar. Bir ay boyunca süren festivalde pek çok kültüre ait farklı gösteriler sergilenir.