ÜLKE BİLGİLERİ

Guanajuato

Guanajuato ya da resmî adı ile Özgür ve Egemen Guanajuato Eyaleti Meksika'nın göbeğinde bulunan bir eyalettir. Kuzeyinden Zacatecas ve San Luis Potosí; doğusundan Querétaro; güneyinden Michoacán ve batısından Jalisco tarafından çevrelenir. Eyaletin başkenti Guanajuato, en büyük şehri ise León. Guanajuato eyaletinin yüzölçümü 30.608 kilometre kare. Nüfusu 5.033.276.

Guanajuato bu bölgenin en güzel yerleşim yeridir. Kasaba, sinema yapımcılarının da dikkatini çekmiştir. 2003 yılında gösterime giren: Antonio Banderas ve Salma Hayek’li “Bir zamanlar Meksika’da” filmi burada çekilmiştir. Birçok sokak trafiğe kapalıdır. Şehrin, biri gidiş biri geliş olmak üzere sadece iki ana caddesi vardır.

Guanajuato nehrini takip eden bu caddelerden biri yeraltındadır. Sokaklar küçük geçitlerle birbirine bağlanmıştır. Bunların en ünlüsü yalnızca 68 cm genişliğindeki “Öpücük geçidi” dir. Zamanında iki aşık, geçidin iki yanındaki evlerinin balkonuna çıkar ve burada öpüşürlermiş. Efsaneye göre: burada öpüşen çiftler 7 yıl mutlu olmayı garantiliyorlarmış. Guanajuato’nun renga renk çiçeklerle dolu küçük, şirin meydanında gezinmek çok keyiflidir. Şehir yıllık Cervantino Festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir 1988 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi” koruma altına alınmıştır.

Guanajuato Gezilecek Yerler

El Pipila – Şehrin Tepesindeki Anıt
Jardin de la Union – Şehrin Merkezini oluşturan Bahçe
Universidad de Guanajuato
Teatro Juarez – Meydandaki Tarihi Tiyatro
Teatro Principal – Şehrin diğer önemli Tiyatrosu
Callejon del Beso – Şehirdeki en şirin sokak
Temple of Jesus – En eski kilise
Basilica of Guanajuato
Museo de las Momias – Mumya Müzesi
Casa de Diego Rivera – Rivera’nın doğduğu ev
Museo Don Quixote – Don Kişot Müzesi
Bocamina San Cayetano – Şehirdeki gezilebilir maden