ÜLKE BİLGİLERİ

Victoria

Gozo'nun güzel başkentinin adı, İngilizler tarafından 1887’de Kraliçenin tahta çıkışının altmışıncı yıldönümü şerefine Victoria olarak değiştirilmiştir ancak Gozolular hala Arapça Rabat ismini kullanmaktadır. Çoğu sabah aktivitenin 'merkezi' pazar meydanı It-Tokk’tur (Buluşma Yeri).

Satılan mallar turistlerin pek ilgisini çekecek nitelikte olmasa da meydanın hemen arkasındaki eski şehrin daracık sokakları ve küçük evleri ziyaret etmeye değer. Aynı ismi taşıyan meydanda yer alan barok stili St. George Kilisesi (1678) incelikle işlenmiştir ve St. George’un bir ejderhayı öldürüşünü gösteren etkileyici bir resim bulunmaktadır.

Kale ya da  'Gran Castello'  şatafatlı bir iç mekana ve Antonio Manuele tarafından yapılan etkileyici bir "trompe d'oeil" tavan boyamasına sahip olan katedrali barındırmaktadır. Bu görsel yanılma, eğer kısıtlı maddi kaynaklar kubbenin tamamlanmasını engellemeseydi kubbenin nasıl görüneceği konusunda bize şaşırtıcı bir izlenim sağlar. Katedralin arkasında yağlıboya tabloların ve kilise aksesuarlarının bulunduğu bir müze yer almaktadır. Katedralin avlusundaki sur merdivenlerinden çıkıldığında tüm adaya hakim muhteşem manzaralar görülmektedir. Mevcut burçların tarihi, Grandmaster Wignacourt (1600) zamanlarına gitmektedir.