ÜLKE BİLGİLERİ

Valetta

Malta’nın başkenti olan Valetta 1566-1572 yılları arasında Büyük Osmanlı Kuşatması’ndan sonra inşa edilmiş. Büyüleyici mimari özellikler taşıyor. Şehre büyük kuşatma sırasında burayı başarı ile savunan Vallette’in adı verilmiş. Burası Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Avrupa’daki en küçük başkentlerden biridir ve bu şehrin dünyanın en yoğun tarihi bölgelerinden biri olduğuna inanılmaktadır. İlerde bu muhteşem şehri ziyaret etme şansınız olursa, sizde bu küçük şehrin tarihi zenginliğine şaşıracaksınız.

Başkent Valetta’nın ismi (1565 senesinde Osmanlı ordusunun buraya gerçekleştirdiği Büyük Kuşatma sonrası) Osmanlı’nın saldırı girişimini geri çeviren Malta Şövalyelerinin lideri olan Jean de Valette’dan gelmektedir. Yaklaşık 7.000 kadar bir nüfusa sahip olan şehir gündüzleri çok kalabalık, geceleri de bir o kadar sakindir.
Muhteşem restoranlar, kafeteryalar ve barlar “sayısız mağaza, galeri ve sineması olan bir alışveriş merkezi gibi tek bir binada veya alanda toplanmamış değildir” şehrin etrafında dağınık bir haldedir. Etrafta gezinirken sokak şarkıcılarına rastlamanız mümkündür. İnsanları da çok sıcakkanlıdır. Valetta’nın tarihi geçmişi sizin için çok karşı konulmaz değilse, burada yapılacak başka bir sürü şey vardır.

Valetta İklim

Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalaması 12°C, yaz aylarında ise 25°C civarındadır.

Valetta Ulaşım

Malta’da ülke içi ulaşım oldukça kolay ve ucuzdur. Geniş karayolu ağı ülkenin en ücra köşelerine kadar uzanmaktadır. Malta’nın dünyaca ünlü, klasik otobüsleriyle her noktaya ulaşmak mümkündür. Ücretlendirme kısa ve uzun mesafe olarak yapılmaktadır. Gozo ve Comino adalarına ise ulaşım feribotlarla sağlanmaktadır. Malta International Aırport Valletta merkezine ulaşmak için X4 ve X5 ekspres otobüslerini kullanabilirsiniz. Yolculuk 25 dakika kadar sürmektedir.

Valetta Alışveriş

Valetta'nın ana caddesi olan Republic Street'te çok sayıda mağaza ve hediyelik eşya satan mağaza bulmak mümkündür. Bu caddenin paralelinde yer alan Triq il-Merkanti ve Merchants caddelerinde fiyatlar biraz daha uygundur. Malta'dan alınabilecek en güzel hediye minik şövalye heykelcikleridir.

Valetta Yemek

Malta yemeklerinde balık, domates, patates ve zeytin en çok kullanılan malzemelerdir. Valetta'nın eşsiz balık lokantalarında, değişik deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Malta mutfağı Arap, İtalyan, İspanyol ve İngiliz mutfaklarından etkilendiği için çevrede yöresel restoranların yanı sıra çok sayıda bu ülkelere has restoranlarda görebilirsiniz. Valetta'da özellikle Waterfront bölgesinde Çin mutfağından Hard Rock Cafe'ye kadar sayısız şık restoran ve bar bulunmaktadır. Malta'nın kırmızı şarapları da meşhurdur.

Valetta Gezilecek Yerler

St. John Manastır ve Katedrali (Vaftizci Yahya Katedrali)

Barok kiliselerinden biri olan katedral Osmanlı kuşatmasıdan sonra Malta Şövalyeleri tarafından yapılmaya başlanmış. Tavanındaki St. John’un hayatını anlatan duvar resimlerinin 40 senede tamamlandığı söyleniyor. İç süslemeleri ise 18. yüzyılda ancak tamamlanmış. Yerlerde ünlü şövalyelere ait mezar kitabeleri var. Ayrıca sunak kısmında Avrupa kraliyet aileleri tarafından hediye edilmiş değerli taşlar ve gümüş şamdanlar var. Bir bölümde ise ünlü İtalyan ressam Caravaggio’nun ünlü eserlerini de görebilirsiniz.

Şövalyeler Sarayı

Valetta’da mutlaka görmeniz gereken yapılardan biri. Girişteki avluda Neptün Heykeli yer alıyor. Sarayın kabul salonunda ise Osmanlı kuşatmasını anlatan birçok tablo var.Bu salonda Malta Şövalyeleri’ne ait yaklaşık 5000 zırh, flama, silah ve benzeri savaş malzemesi sergileniyor. Günümüzde ise bu saray Parlamento Binası olarak kullanılmaktadır.

St. Elmo Kalesi

Malta'nın Valletta şehrindeki kalelerden biridir. Sciberras yarımadası kıyısında yer alan kale Marsamxett Limanı ve Büyük Liman'ı birbirinden ayıran ve her iki limanın da kontrolünün sağlandığı yerdir.

National War Museum

Fort St. Elmo müstahkem duvarları içinde yer National War Museum, eserler muhteşem bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

National Museum of Archaeology

Malta Ulusal Arkeoloji Müzesi ziyareti Malta tarih öncesi hakkında bilgi edinmek için ideal bir yoldur. Her yaş için uygundur. Bu müze, tarih öncesi çağlara uzanmaktadır. Malta eserler harika bir koleksiyona sergiler.