ÜLKE BİLGİLERİ

Gozo

Gozo, Akdeniz’deki Malta Takımadaları'ndan olan bir adadır. Gozo Adası, Malta’da bulunan en büyük ikinci adadır. Malta’nın güney Avrupa parçasındandır. Gozo Adası diğer takımadalarla karşılaştırıldığında daha kırsal bir görüntü çizer. Adanın nüfusu 31.000’dir ve buranın yerli halkı Gozitans olarak bilinmektedir.

Gozo Adası çok sayıdaki tarihi yapılarıyla bilinmektedir. Malta’da gezilecek noktalar oldukça fazla. Bunlardan biri olan ve Azure Window, UNESCO kültür mirası listesinde yer alan Ggantija Tapınakları ve eşsiz plajlarını barındıran ada, mutlaka görülmeli.

Bu adanın Milattan Önce 5000’li yıllarda iskân edildiği bilinmektedir. Burayı ilk olarak Sicily bölgesindeki çiftçiler bulmuşlardır. Bundan sonraki yıllarda ise çeşitli koloniler Gozo Adası’na yerleşmiştir. Ada, neolitik dönemden de pek çok eseri bünyesinde barındırır. Bu adayı 1551 senesinde, Turgut Reis ve Sinan Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu işgal etmiş ve topraklarına katmıştır.

Gozo, ziyaretçiler için tam anlamıyla bir rahatlama merkezi olarak görülür. Bu ada, Malta’nın diğer adalarına göre daha sessiz ve huzur doludur. Adanın hemen her yanı yeşilliklerle donatılmış durumdadır. Adanın yüzölçümü ise sadece 67 kilometre karedir. Bu adanın en güzel plajları olarak ise San Blas ve Ramla Bay plajları gösterilmektedir. Kaliteli dil eğitim ile İngilizce ders alabileceğiniz birçok dil okulu mevcut. Gozo’ya özgü yaşam biçimi daha çok tarım ve balıkçılığa dayalıdır. Gozo’da yaşam, Malta’ya kıyasla daha yavaş ve daha rahattır. Gozolular olağanüstü misafirperverlikleri ve ziyaretçilerin çoğuna cazip gelen yaşama karşı rahat tutumları ile tanınmıştır. Üzeri yassı tepeler ve yoğun biçimde ekilmiş tarlalar manzaranın genel karakteristiğini oluştururken kıyılarda sarp kayalıklar, dik vadiler ve güzel koylar bulunmaktadır.

Ulaşım

Gozo adası Malta’ya 25 dakikalık bir mesafede olup, feribot veya deniz uçağı ile gidilebilir.