ÜLKE BİLGİLERİ

Trinidad

Trinidad, Sancti Spiritus (Küba)'un taşrasında bulunan yerleşim, Escambray Dağları ve Karayip Sahili'nin yanındadır. Yanyana olduğu Valle de los Ingenios ile UNESCO'nun 1988'den beri miras alanlarından biridir. Turizmciler Trinidad için 'kendi başına bir müze' derler. 500 yıllık kenti ziyaret edenler İspanyol Kolonisi Mimarisini görürler. Tarihi sokaklar, pastel renkli evleri ve gösterişli meydanlarıyla ülkenin en ilgi çekici yerlerinden biridir. Şehir yürüyerek veya at arabası ile birkaç saat içinde gezilebilir.

Bölgenin kayda değer köşelerinden biri olan Şeker Değirmenleri Vadisi görülmeye değerdir. Vadide tam olarak 70 tane Şeker Değirmeni bulunur. Bu değirmenler, şekerin yıllar boyunca Küba ekonomisine olan katkısını göstermektedir. Burada Alejo Iznaga Borrell’in 1816’da inşa ettiği 45 metrelik Torre Iznaga Kulesi bulunur. Topes de Collantes isimli Küba’nın en önemli ekoturizm bölgelerinden birisi de Trinidad'a 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Başka ilgi çekici bir bölge ise çoğunlukla dalgıçların ilgisini çeken Casilda Bay'dır.

Trinidad Gezilecek Yerler

Plaza Mayor: Trinidad’ın eski merkezi bugün de etrafındaki müze, kilise ve galerilerle turistler için cazibe merkezi durumunda. Alçak katlı binalarla çevrili meydan içindeki palmiyelerle ferah bir his uyandırıyor. Meydanın yanındaki kilisede gece ayinine denk gelirseniz, gitarlar ve bateri eşliğindeki koroyu dinlemeden geçmeyin.

Museo Historico Municipal (Casa Cantero): Servetini köle ticaretinden kazanmış yörenin en zengin adamı Justo Cantero’nun eski malıkanesi olan Casa Cantero’nun içindeki bu müze, hem Cantero’nun servetini hem de o dönemin Trinidad’ını gözler önüne seriyor.

Trinity Kilisesi: Plaza Mayor’da bulunan şehrin en büyük kilisesi. UNESCO’nun listesine girmiştir.

Casa de la Musica: Plaza Mayor’da kilisenin yanındaki merdivenlere kadar taşan bu mekan Trinidad’ın yegane eğlence yeri. Genelde akşamları 10’dan sonra hareketlenen ortamda canlı müzik, dans edenler ve bolca içki bulmanız mümkün.

Ancon Plajı: Trinidad’a 10 km uzaklıktaki bu plaj, turistik broşürlerde en sık kullanılanlardan biri. Sebebini ise adım attığınız anda anlıyorsunuz. Muhteşem beyaz kum, turkuaz rengi Karayipler ve şaşırtıcı derecede sakin ve temiz bu plajda zaman geçirebilirsiniz.