ÜLKE BİLGİLERİ

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba, Küba’nın en büyük ikinci şehridir. Burası aynı zamanda aynı isimli olan eyaletin de başkentidir. Küba’nın başkenti olan Havana’nın 870 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. 1023,8 kilometre karelik bir alana kurulmuş olan bu şehrin toplam nüfusu ise 500.bin dolaylarındadır.

Santiago de Cuba şehri İspanyol istilacısı Diego Velazquez de Cuéllar tarafından 28 Haziran 1514 tarihinde kurulmuştur. 1516 senesinde büyük bir yangın felaketi yaşayan bu bölge, bu tarihte hızlıca yeniden inşa edilmiştir. Bölgedeki ilk katedral ise 1528 senesinde inşa edilmiştir. Bu şehir 1522 senesinden 1589 senesine kadar İspanyol koloniliğini yapan Küba’nın başkenti olmuştur.

Santiago de Cuba şehri 1553 senesinde Fransız güçleri tarafından talan edilmiştir. 1662 senesinde ise, bu sefer Chrsitopher Myngs yönetimindeki Britanya ordusu tarafından istila edilmiştir. 18. yüzyılın sonları ile 19. yüzyılın başlarında, burası Fransız göçmen akınlarının odak merkezi olmuştur. Bu Fransız göçmenlerin çoğu Haiti’den gelmiştir. Bu durum şehrin etnik yapısını oldukça çeşitlendirmiştir. Bu olay sonunda, zaten burada var olan İspanyol ve Afrika kültürüne bir de Fransız kültürü eklenmiştir.

Santiago de Cuba şehrinin, büyük Küba devrimi açısından yeri oldukça önemlidir. 1 Ocak 1959 tarihinde, Fidel Castro bu devrimi, Santiago de Cuba’nın şehir merkezinde yer alan bir balkondan ilan etmiştir. Santiago de Cuba kenti, Küba’nın kültürel yapısı için de oldukça önemlidir. Ülke edebiyatının önemli isimlerinden bir tanesi olan, şair José Maria Heredia burada doğmuş ve hayatını devam ettirmiştir. Öte yandan ülkenin birçok önemli müzisyeni de burada doğup, yaşamlarını idame ettirmişlerdir. Bunlardan bazıları Compay Segundo, Ibrahim Ferrer, Eliades Ochoa’dır.

Santiago de Cuba gezilecek yerler

listesinin en üst sıralarında Baconao heykeli vardır. Şehirdeki diğer önemli destinasyonlar ise; Casa de Diego Velazquez, tarihten kalma Castillo de San Pedro de la Roca, Santuario de La Virgen de La Caridad del Cobre Sarayı, doğayla iç içe olacağınız Turquino National Parkı ve yeşillikler içerisindeki Cauto Nehri'dir.