ÜLKE BİLGİLERİ

Havana

Dünyada en çok görülmek istenen ülkelerin başında gelen Küba’nın başkenti Havana, hem ülkenin hem de Karayipler’in en büyük kenti. İspanya sömürgesi konumunda geçirdiği yılların etkisiyle kültürel açıdan da oldukça zengin bir yer. Kaleler, konaklar, katedraller, müzeler daha birçok yer gezebilirsiniz. “Vieja Habana” dedikleri Eski Havana mahallesi Başkanlık Sarayı ve Katedral Meydanı da içinde olmak üzere görülecek pek çok şey vadediyor. Burası UNESCO Dünya Mirası listesine de alınmış.

Tarihinin yanı sıra müzik, dans, salsa, kabareler ile coşkulu bir kent olan Havana, dünyanın en iyi bale ve dans okullarına sahip. Salsa ve rumba gibi dansların anavatanı olunca böyle olması gayet doğal! Eski Amerikan otomobilleri, motosiklet ya da bisikletle çekilen taksileri, internetin ve cep telefonunun yaygın olmadığı ama okuryazarlık oranının yüzde 100’lere vardığı, coca-cola’nın satılmadığı, yönetimi ve yaşayışı ile oldukça farklı bir yer.

Yaklaşık 15 km’yi bulan sahilleri, mercan resifleri ve yemyeşil Lenin Parkı ile doğaseverlere de hitap ediyor.

Küba ve Havana deyince anlatacak daha pek çok şey var ama puro, rom, Fidel Castro, Che, Amerikan ambargosu, Küba devrimi, Ernest Hemingway deyince aklınızda pek çok şey canlanacaktır.

Havana İklim

Havana’da Küba genelinde olduğu gibi hava sıcaklıkları yıl boyu pek değişmiyor. Tipik bir tropik iklim hâkim. Hava genellikle sıcak ve güneşlidir. Sıcaklıklar yıl boyunca 26 ile 32 derece arasında seyreder. Haziran en sıcak ay, Ocak ise en soğuk aydır.

Havana Ulaşım

Havana’da şehir içi ulaşım otobüs ve taksilerle sağlanmaktadır. Bunun dışında yürüyerek de şehri gezmek mümkündür. Özellikle eğlenceli ve müzik dolu sokaklarda yürümek ayrı bir keyif verecektir. Havana Jose Marti Havaalanı Küba’nın ana havalimanı ve Havana’dan 15 km uzaklıkta bulunuyor. Havaalanından şehir merkezine her yarım saatte bir kalkan otobüsler var.

Havana Gezilecek Yerler

El Capitolio ( Kongre Binası): Mimari açıdan şehrin en önemli yapısıdır. 1929 yılında yapılan bu bina Washington’daki Amerikan Kongre Binası’na benzetilmeye çalışılmış. Şu an Milli Kütüphane ve Bilimler Akademisi olarak kullanılıyor. İçinde müze ve gökevi de var.

Puro Fabrikaları: Havana puro yapma sanatını görmek isteyen turistler için üç eski fabrikada gezinti yapabiliyorsunuz. Bunlardan en eskisi 1827 yılında kurulan “Partagas” fabrikası. Her yarım saatte bir 45 dakika süren fabrika turuna katılarak Havana puro sanatını yakından görebilirsiniz. “La Corona” ve “Romeo Julieta” ise diğer fabrikalar. Fabrikaların çıkışındaki mağazalardan puro da satın alabilirsiniz.

Habana Vieja (Eski Havana): Eski Havana, 1519 yılında kurulmuş ve uzun yıllar İspanyol kolonilerinin önemli bir deniz limanı olmuş. Korsaların da hedef bölgelerinden birisiymiş. Şu an ise eski şehir kalıntıları ve orijinal çakıl taşlı sokakları kaplayan müzeleri, otelleri, restoranları ve dükkânları ile turistlerin ilgi odağı konumunda. Görülebilecek 900’e yakın eski yapı bulunuyor.

Şehir Müzesi ( Museo De La Ciudad): 1791 yılında yapılmış bu eski Başkanlık Sarayı şu an şehir müzesi olarak gezilebiliyor. Görkemli barok stili bina içerisinde Havana’nın tarihi hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Şehrin tarihteki bayrakları, silahlar, porselenler, tablolar, sanat koleksiyonları, mobilyalar göreceklerinizden bazıları.

Devrim Müzesi: Merkez Havana’da yer alan bu etkileyici bina, Küba’nın Bağımsızlık Mücadelesi ve Küba Devrimi’nden izler taşıyor. Küba Devrimi ile ilgili silahlar, bayraklar, Fidel Castro tarafından kullanılan tank gibi şehrin tarihinde önemli yer taşıyan eserleri görebilirsiniz.

Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi: 1913 yılında kurulan bu müze uluslararası ve Küba sanatçılarının koleksiyonları ile dolu.

Morro Cabana Tarihi Askeri Parkı: Küba’nın askeri tarihi 1630 ve 1774 yıllarında yapılmış biri kale olan iki binayı içeren bu parkta sergileniyor. Fırsatınız olursa akşam 21.00’de eski üniformalı askerlerin kale toplarını ateşe vermesi gösterisini kaçırmayın.

Casa de Afrika ( Müze): Eski Havana’da yer alan bu müzede köle ticareti zamanlarında şehre getirilen Afrikalılara ait eserler görebilirsiniz.

Ernest Hemingway Müzesi: Nobel ödüllü Amerikalı yazar, dünyaca ünlü “Yaşlı Adam ve Deniz” ile “Çanlar Kimin için Çalıyor” isimli iki kitabını Havana’da şu an müze olarak kullanılan evinde yazmış. Havana’nın biraz dışında kalan bu evde yazarın kütüphanesi ve daktilosu gibi eşyalarını görebilirsiniz. Evin bahçesi de içi kadar görülmeye değer. Yakınlarındaki balıkçı köyü ve yazarın sürekli gittiği kafe de turistik gezinti yerlerinden bir diğeri.

Kristof Kolomb Mezarlığı: 1876 yılında kurulan, Küba heykeltıraşlarının süslediği, güzelliği ve ihtişamı ile Latin Amerika’nın en ünlü mezarlığı. Yaklaşık 1 milyon mezar bulunuyor.

Malecon: Gençlerin genellikle akşam toplanıp, eğlendiği, yürüyüş yaptıkları 8 km boyunca uzanan sahil şerididir. Yine bu yol üzerinde Plaza de Armas’a yakın yerde konumlanmış Mustafa Kemal Atatürk heykeli bulunmaktadır.

Central Park: Jose Marti Parkı olarak da anılan bu büyük park, egzotik ağaçları, palmiyeleri çevresindeki restoran ve otelleri ile şehrin uğrak yerlerinden birisi.

Lenin Park: Bu büyük parkta at binebilir, piknik yapabilirsiniz.