ÜLKE BİLGİLERİ

Cartagena

Cartagena, Kolombiya’nın önde gelen tatil merkezlerinden biri; büyük bir lagünün etrafında kurulmuş olan şehir, geniş plajlara sahip. Cartagena’nın İspanyollar tarafından oluşturulmuş ve çevresi duvarlarla çevrili tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine alınmış. Venezüela sınırına yakın, Karayip Denizi’ne kıyısı olan yaklaşık 1 milyon nüfuslu Cartagena, Ekvator çizgisine fazla uzak olmadığından yıl boyunca sıcak iklime sahip. Mart, nisan, mayıs, ekim ve kasım yağmur mevsimi. Cartagena ayrıca sahilleriyle, kültür ve mimarisiyle yabancı turisti kendine çekerken, sahip olduğu doğal güzelliklerle, en çok fotoğrafı çekilen şehirlerden biri olmayı başarıyor. Cartagena yemekleri ve gece hayatıyla rahat bir tatil sunuyor. Tarihi şehir merkezi, Kolomb öncesi yerleşim yerlerinden biri ve sık ormanlarla kaplı tepeleri ve vadileriyle göz dolduruyor. Yerel gazete El Universal’da yayımlanan ankete göre, Cartagena’yı ziyaret edenlerin yüzde 85’i şehirden mutlu ve memnun ayrılıyor.

Şehrin doğusundaki Rosario Adaları, irili ufaklı 27 adadan oluşuyor ve bembeyaz kumsalları, turkuaz renkli denizi, tropik bitki örtüsüyle Karayip Adaları’nın dünyaca meşhur ününü hak ediyor. Renkli su altı yaşamı, şnorkel ve tüple dalış yapan dalgıçları kendisine çekiyor. Suriçi Cartagena’sı. 1533’te İspanyollar tarafından kurulan şehir, zamanla önemli bir liman kenti haline gelmiş. Peru’nun altını ve gümüşü uzun yıllar bu limandan gemilere yüklenmiş. Zenginlik, Cartagena’nın korsanlar tarafından saldırılara uğramasına da neden olmuş. Bu saldırıları önlemek amacıyla şehre örülen 11 kilometre uzunluğundaki kalın surların inşası, 208 yıl almış. Bugün, topların ve surların çevrelediği alan içinde yer alan binalar, aynen korunuyor. Bir başka deyişle sur içine adım attığınızda kendinizi 16. yüzyıldan kalma bir kentte buluyorsunuz.

Cartagena Gezilecek Yerler

Şehirde 3 kişinin izlerine çok sık rastlamak mümkün. Bir dönem Cartagena’da yaşamış ‘büyülü gerçeklik’ akımının ustası yazar Gabriel García Márquez, 3 dönem Kolombiya başkanlığı yapmış şair Rafael Niño, ve Kolombiya’nın bağımsızlık hareketinin öncüsü Simón Bolívar, her yerde bu üç kişinin heykel ve meydanına rastlıyorsunuz.

. San Pedro meydanı, Plaza de los Coches, Plaza San Diego ve Adolfo Mejia tiyatrosuna ev sahipliği yapan Plaza de la Merced meydanı da gezilmeye değer renkli meydanlar.

Santo Domingo manastırı, St. Catherine of Alexandria Katedrali, Iglesia de la Trinidad ve San Pedro Claver Katedrali (Katalunya’lı cizvit peder San Pedro Cartagena’daki zenci kölelere yardım etmek için şehre gelmiş ve 1616’da rahip okulu ve manastırı kurdu. Şu anda hala 8 rahibin yaşadığı mekan şimdi bir müze. Özellikle avlusu görülmeye değer. ) Aziz veya kurucu rahiplerin ismini alan manastırların bir kısmı İspanyollar gittikten sonra üniversitelere ya da otellere dönüştürülmüş. Geniş avluları yağmur ormanlarını andıran yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip. Santa Clara Sofitel’in avlusu özellikle görülmeye değer.

San Felipe de Barajas Kalesi ve La Popa de la Galera manastırı (24 Ocak – 2 Şubat arası Cartagena’nın dini festivali. Festivalin son günü Cartagena’nın tepelerinde yer alan 17. Yüzyıl manastırı La Popa’da yer alan azize Candelaria heykeli seremoniler ile şehre indiriliyor)

Müzeler: Museo de Arte Moderno – Çağdaş Sanat Müzesi (ufacık ancak Kolombiyalı sanatçıların 1950’lere ait çarpıcı eserlerini sunuyor), zaman zaman güncel fotoğraf sergileri sunan Casa Museo de Arte y Cultura, Altın Müzesi Museo del Oro Zenu, Rafael Nunez’in evi Casa Museo Rafael Nunez ve korsan müzesi Galeon Bucanero.