ÜLKE BİLGİLERİ

Bogota

Kolombiya’nın başkenti ve aynı zamanda en 7.5 milyonluk nüfusuyla en büyük kenti olan Bogota, Güney Amerika’nın en yüksek rakımlı üç şehrinden biridir. Kent genel olarak Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu iki bölge aynı zamanda şehrin ve ülkenin ekonomik durumunu da ortaya koymaktadır. Şehrin kuzey kısmı güney kısmına göre daha zengindir. Ekvator hizasında olmasına rağmen 2640 metrelik rakımıyla sizi hiçbir zaman bunaltmayan bir havaya sahip Bogota, mimari açıdan, modern mimari ile İspanyol kolonizasyon dönemi mimarisinin harmanlanmış bir halini yansıtmaktadır.

Bogota’nın başkentliğini yaptığı Kolombiya, Muisca, Quimbaya, Tairona ve Kolombiya Kızılderilileri gibi yerli halklara ev sahipliği yapmıştır. 1499 yılında İspanyol kaşiflerin bölgeye adım atmasıyla beraber İspanyol Kolonizasyon dönemi başlamıştır. Ülkenin adını etimolojik olarak incelediğimiz zaman Kolombiya adının Kristof Kolomb’un ülkesi söyleminden geldiğini görürüz. 1810 yılında İspanyol sömürgesinden kurtulmuş ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Bogota’da attığınız her adımda tarih ve modern hayat, zenginlik ve fakirlik, kalabalık ve yalnızlık gibi karşıt kavramları görebilirsiniz.

Bogota İklim

Kolombiya, Ekvator hizasında olmasına rağmen Bogota; yüksek rakımı sayesinde yaz aylarında Kolombiya’nın diğer bölgeleri kadar boğucu bir sıcaklığa sahip değildir. Şehir, yıl içeriside oldukça yağış almaktadır. Yıl boyunca Bogota’da sıcaklık ortalama 15 derece civarındadır.

Bogota Ulaşım

Bogota’da ulaşım sağlamanın birçok yolu vardır ancak şehir içinde en hızlı ve güvenli ulaşım aracı taksilerdir. Şehir içinde adresler oldukça pratiktir ve harita okumaya alışkınsanız şehirdeki adres sistemi sayesinde kaybolmanız ya da adres bulamama şansınız çok düşüktür. Adres sisteminde sokaklar yatay ve dikey olarak numaralandırılmıştır ve sadece numarasını bildiğiniz taktirde Bogotada her yere ulaşabilirsiniz.

Taksi: Bogota'da şehir içi ulaşım sağlamanın en güvenilir yoludur. Taksiciler de taksimetre açma alışkanlığı var fakat taksiciyle anlaştığınız takdirde taksimetrede yazan ücretin dışında bir ücret ödeyebilirsiniz. Bu ücret bazen daha yüksek bazen de daha düşük olabilir.

Transmilenio: Bogota’nın en aktif toplu taşıma aracıdır. Transmilenio için metrobüsün gelişmiş hali denebilir. Bogota içinde oldukça geniş bir alanda hizmet veren Transmilenio, tıpkı metrobüs gibi bağımsız bir yol üzerinden gider ancak belediye otobüsleri gibi birden fazla farklı hatta sahiptir.

Bisiklet: Bogota, Latin Amerikanın en geniş bisiklet rotasına sahiptir. Hatta pazar günleri şehrin bazı önemli bölgeleri trafiğe kapatılarak sadece bisiklet kullanımına açılır. Şehir içi ulaşımda bisiklet yolları önemli bir yere sahiptir.

Bogota’da yer alan El Dorado Uluslararası Havaalanı, Kolombiya’nın en büyük ve en önemli havaalanıdır. İki yolcu terminaline sahip havaalanı, şehrin kuzeybatısında bulunmaktadır.

Bogota Gezilecek Yerler

La Candelaria: İspanyol Koloni mimarisinin hakim olduğu bu bölge şehrin tarihi yüzüdür. Bölgede görülmesi gereken birçok kamu, askeri ve dini binalar mevcuttur.

Altın Müzesi: Dünyanın en geniş altın koleksiyonun bulunduğu Altın Müzesi, orijinal adıyla Museo del Oro'u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze sadece altın eserlerden oluşmuyor. Altından yapılan sanat eserlerninin haricinde Kolombiya tarihinin de kronolojik olarak anlatıldığı müze La Candelaria bölgesinde yer almaktadır.

Botero Müzesi: Kolombiya’nın ve dünyanın en tanınmış ressamlarından olan Fernando Boteronun eserlerine Kolombiya ve Bogota’da hemen her yerde rastlamanız mümkündür.

Monserrate Tepesi: 3152 metre yükseklikteki Monserrate tepesi, Bogota’ya hakim bir tepedir. Tepeye ulaşım füniküler ile sağlanmakta, Monserrate tepesine çıktığınız zaman Bogota’nın ne kadar geniş bir alana yayılmış olduğunu görebilirsiniz. Şehre hakim bu tepede bir kilise, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır.

Ulusal Polis Müzesi: Ulusal Polis Müzesi'nde, bir zamanlar dünyanın en zengin adamlarından biri olan uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatı ve yakalanış hikayesi anlatılmaktadır. Vaktiniz kalırsa bu ilgi çekici müzeyi gezi rotanıza eklemenizi öneririz.

Torre Colpatria: Torre Colpatria, şehrin en yüksek binasıdır. Binanın en tepesinden şehre panaromik olarak bakabilir, Bogota manzarasını seyredebilirsiniz.

Kolombiya Ulusal Müzesi: Eski bir hapishane olan bu bina, Kolombiya tarihine ışık tutmaktadır. Yaklaşık 20.000 parça eserden oluşan müze hem tarihi eserlerle hem de sanat eserleriyle ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.