ÜLKE BİLGİLERİ

Victoria BC

Victoria, Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletine bağlı olup, bu eyaletin başkentidir. Nüfusu 75.000 olan ancak çevresinde ki 13 belediye ile birlikte metropol nüfusu 355.000 ‘ e çıkan şehir, turizm ve çehresiyle ünlüdür.

Victoria, Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletinin başkenti olup, 75.000 nüfusa sahiptir. Vancouver Adası’nın güneydoğusunda yer alan Victoria, bir emekli şehri olarak bilinmektedir. Güzel doğası, yumuşak iklimi ve sakin yaşam tarzıyla birçok emekli için cazibe noktası olmuştur. Buranın başlıca önemli faaliyetleri arasında turizm ve teknoloji gelmektedir. Ayrıca Kanada’nın Büyük Okyanus kıyısında ki deniz donanmasına da ev sahipliği yapmaktadır.

Victoria demografik yapısının yanında turist pubları, parlak boyalı bohem mağazaları, kahve barları ve farklı restoranlarıyla da ilgi odağı olmuştur. Bunların yanında Kuzey Amerika’nın en eşsiz bahçelerine de sahiptir. İklimi ve toprağının mükemmel uyumuyla yemyeşil ve çiçek dolu bir doğaya sahiptir.

Victoria Ulaşım

Victoria’da otobüs en çok kullanılan ulaşım aracıdır. 75.000 nüfusuyla zaten küçük bir şehir olduğundan otobüslerle hemen hemen her yere gidilebilmektedir. Bir diğer ulaşım aracı ise taksilerdir. Hızlı ulaşım için tercih edebileceğiniz taksiler şehrin birçok yerinde bulunabilmektedir. Victoria Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için AKAL Airporter shuttle minibüslerini de kullanabilirsiniz.

Victoria İklim

Victoria’nın okyanus akıntılarının etkisiyle genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Kış ayları biraz soğuk olsa da sıcaklıklar fazla düşmemektedir. En yüksek sıcaklıklara Temmuz ve Ağustos ulaşmaktadır. Ortalama 22 derece olan bu aylar seyahat etmek için en ideal zamandır. Kış aylarında ise en soğuk sıcaklıklar Aralık ve Nisan ayları arasında görülür.

Victoria Alışveriş

Victoria büyük ister alışveriş merkezleri, ister dünyaca ünlü marketleri, isterseniz de büyüleyici sokaklarında yer alan butik mağazaları, antika dükkânları ve yerel pazarlarıyla alışveriş konusunda çok canlı bir şehirdir. Özellikle yan sokaklarda yer alan butik ve antika dükkanları daha çok tercih edilmektedir. Çünkü Victoria’nın yerel kültürünü en iyi yansıtırlar. Alley Caddesi ve sokakları Victoria’nın en tarihi dükkânlarını barındırır. Burada ki bütün dükkanların önünde çiçek sepetleri vardır ve dış mekanı gaz lambalarıyla aydınlatılmaktadır. Butik alışverişlerinizden, moda tasarım mağazalarından tutunda berbere kadar çok farklı mekanlara sahiptir. Daha geniş çaplı alışverişleriniz içinde Walmart’a gidebilirsiniz. Burası Victoria’nın en büyük alışveriş merkezilerinden biridir.

Victoria Gezilecek Yerler

BC Parlamento Binası: Britanya Kolumbiyası Parlamento Binası, 1893 yılında Kraliçe tarafından açılan bir yarışma ile yapımına başlanmış ve 1897 yılında bitirilmiştir. Kubbeleri ve muhteşem vitraylarıyla oldukça ihtişamlı görünmektedir. Günümüzde Britanya Kolumbiyası’nın yasama meclisi olarak hizmet verse de ziyaretçilere açıktır. Binanın önünde Kraliçe Victoria heykeli, binanın tepesinde ise Yüzbaşı Vancouver’in heykelleri bulunmaktadır. Bu Parlamento binası Victoria’da başlıca görülecek yerler arasındadır.

Royal BC Museum: 1886 yılında kurulan Royal BC Müzesi Victoria’nın ve Britanya Columbiası’nın en iyi doğa tarih müzesi olarak bilinmektedir. Müze, çeşitli eserler, doğal tarih örnekleri ve arşiv dokümanlarından oluşan toplam 7 milyonluk bir koleksiyona sahiptir.

Fan Tan Alley: 1 metre genişliğinde bile olmayan Kanada’nın bu en dar sokağı, 2001 yılından beri hükümetin tarihi miras listesinde bulunmaktadır.

Victoria ​Bugg Zoo: Şehrin içinde bulunan eğlence temalı bir hayvanat bahçesi olan Bugg Zoo, arachnids ve myriapoda sınıfından yaklaşık 50 tür böcek sergisiyle, Kuzey Amerika’nın en büyük tropikal böcek koleksiyonuna sahiptir.

Point Ellis Evi ve Bahçeleri: Point Ellis, 1860 döneminde sömürgeci elitler tarafından kullanılan konaktır. O’Reilly ailesi olarak bilinen konağın ilk sahibi İrlanda’dan Kanada’ya göç eden bir yargıçtır. Burada 108 yıl boyunca 3 kuşak yaşayan ailenin torunları, 1975 yılında evi içindekilerle birlikte eyalete satmıştır. Tamimiyle Victoria’n tarzı eşyalardan oluşan ev, bu konuda Kuzey Amerika’nın en büyüğüdür.

Butchart Bahçeleri: Victoria ve Kanada’nın en ünlü bahçelerinden olan Butchart Bahçeleri, Victoria’nın batısında ki Vancouver Adası’nda bulunmaktadır. Kanada’nın ulusal tarih anıtları listesinde yer alan Butchart, her yıl bir milyon ziyaretçi çekmektedir.