ÜLKE BİLGİLERİ

Vancouver

Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunan kozmopolit bir şehirdir. Aynı zamanda Kanada'nın en büyük üçüncü şehridir. Şehir nüfusu yaklaşık olarak 600.000 nüfusu ise 2.300.000 olan Vancouver 150'den fazla etnik grubun özgürce bir arada yaşayabildiği kozmopolit bir şehirdir. Nüfusunun büyük bölümünü Asyalılar oluşturur. Britanya kültürünün büyük ölçüde hakim olduğu şehir, ismini İngiliz kaptan George Vancouver'dan almıştır. Ormanları, büyük parkları ve bahçeli evleriyle ünlü olan kent aynı zamanda dünyanın en büyük 11. limanına sahiptir.

1886'da kent statüsüne dahil edilen Vancouver bundan kısa bir süre önce 'Gastown' adıyla kurulmuştur. Hala Vancouver kentinde varlığını sürdüren Gastown tarihi bölgesi turistlerin ilgi odağı konumundadır. 2007 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası, 2010 Kış Olimpiyatları ve 2010 Paralimpik Kış Oyunları gibi uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan kent, bunun yanı sıra çeşitli sanat galerileri, tiyatrolar, kütüphaneler barındırması sebebiyle kültürel anlamda ziyaretçilerine eşsiz bir tat yaşatıyor. Dünya'nın yaşanabilir en iyi ülkesi seçilen Kanada'nın en gözde kenti Vancouver dır. Kanada'nın Pasifik Okyanusu sahilinde, doğayla iç içe harika bir kent.

Vancouver Ulaşım

Vancouver'da toplu ulaşım araçları taksi kullanmanızı gerektirmeyecek kadar rahat ve ucuzdur. Şehir içi ulaşımın en çok tercih edilen araçları otobüsler, trenler, skytrainler ve feribotlardır. u-pass ile bir ay boyunca toplu taşıtları sınırsız kullanabilirsiniz. Eğer yetişkin olarak yalnızca gidiş bileti alacaksanız otobüs, deniz otobüsü ve SkyTrain'lerde biletinizi 90 dakika boyunca kullanabilirsiniz. Vancouver Bölgesel Transit Sistemi'nde gideceğiniz mesafeye göre bilet almalısınız. Örneğin kısa mesafeli ulaşımlarınızda 1 Zone'luk bilet almalısınız, orta mesafe 2 Zone, uzun mesafe ise 3 Zone diye adlandırılır. Vancouver'da yurtdışından gelenler için sadece ABD ehliyeti geçerli sayılır. Eğer Vancouver'da araba kiralamak istiyorsanız ikamet ettiğiniz ülkede Uluslararası Sürücü İzni için başvuruda bulunmalısınız.

Vancouver Yemek

Vancouver şehri bünyesinden çeşitli ulusları barındırmasından dolayı zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle Hint, Çin, ve Japon gibi mutfakların yaygın olduğu şehirde, Gastown bölgesine uğrayarak uluslararası mutfaklara sahip restoranları bulmak da mümkündür.Deniz ürünleri açısından son derece zengin olan şehirde Kuzeybatı Pasifiği'nin deniz ürünlerini tatmadan ziyaretinizi sonlandırmayın. Midye, istiridye, karides ve yengeç yemeklerini yerel soslarla tatmak damak tadınıza farkı bir deneyim yaşatacak. Vancouver'da geleneksel yöntemlerle üretilen maple şurubu ise bölgenin değişik tatlarından biridir. Maple ağacından akan sıvının biriktirilip kaynatılmasından elde edilen akışkan şurup, pankek ile ayrılmaz bir ikili oluşturuyor. Ek olarak maple şurubundan yapılan reçeller, tatlılar ve bisküviler de tadılabilecek lezzetler arasında sayılabilir.

Vancouver İklim

Vancouver Kanada’nın en iyi iklimine sahip şehridir! Yazları günler genellikle uzun sıcak ve güneşli geçer. Geceleri ise ılık ve bulutsuzdur. İlkbahar ve sonbahar da rahat geçmektedir. Yağmurlu günler yoğunlukta olup ılıman bir hava sıcaklığı vardır. Kar yağışı bazen Aralık ve Ocak ayları arasında görülebilir ancak çok yoğun kar yağışı görünmez.

Vancouver Alışveriş

Vancouver'da alışveriş Granville Island ile anılır. Şehrin en büyük alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapan adada aradığınızı bulmak çok da zor olmayacak. Ancak geneli itibariyle pahalı olan bu alışveriş merkezlerine alternatif yaratmak isterseniz Gastown ve Yaletown'daki küçük alışveriş merkezlerine uğrayabilirsiniz.

Vancouver Gezilecek Yerler

Gastown: Günümüzde çağdaş moda butiklerine, sanat galerilerine, turist odaklı işletmelere, restoranlara ve gece kulüplerine ev sahipliği yapan bu bölgede aynı zamanda Gastown Grand Prix Uluslararası Bisiklet Yarışı organizasyonu da yer almaktadır. Ayrıca Gastown'da bölgenin simgesi olan ve buharla çalışan 'The Gastown Steam Clock' adlı bir saat yer almaktadır.

Stanley Park: Bol oksijenli ve huzurlu bir gün geçirmek isterseniz, dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olan Vancouver'da birbirinden güzel parklar sizi bekliyor. Stanley Park ise mutlaka görülmesi gerekenler arasında.

Seawall: Stanley Park'ın etrafını çevreleyen taş duvar Seawall, 1918 yılında park kurulu başkomiseri W.S. Rawling tarafından parkı cazibe merkezi haline getirme amacıyla bir fikir olarak ortaya atılmıştır ve daha sonraları hayata geçirilmiştir. Hem yerliler hem de turistler tarafından parkın en çok kullanılan özelliklerinden biri olan Seawall'da yaya, bisiklet ve paten yolları bulunmaktadır.

Vancouver Aquarium: Stanley Park içinde yer alan bu büyük akvaryumda 70.000 adet canlı yaşamaktadır. Özellikle hayvan davranışlarını yorumlayan doğabilimcilerin çalışma alanı olarak kullandıkları bu akvaryum turistlere daha önce hiç görmedikleri canlıları görme fırsatını veriyor.

Capilano Asma Köprü: Capilano Nehri üzerinde bulunan ve nehirle aynı ismi taşıyan asma köprü her yıl yüzbinlerce turiste büyüleyici bir manzara sunuyor.

Vandusen Botanik Bahçesi: Ağaçlarla yapılan bir sanat eseri gibi olan bu bahçede zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Queen Elizabeth Parkı: Yaz aylarında piknik yapabileceğiniz bu park genişliği ve muhteşem gece manzarasıyla sizi şaşırtacak.

English Bay: Şehirde gün batımını izleyebileceğiniz harika bir yer arıyorsanız, rotanızı English Bay'e çevirmelisiniz.

Vancouver Antropoloji Museum: Sadece mimarisiyle bile görülmeye değer bir müze. Üstelik insanlık tarihinin geçmişine yolculuk yapmak için de ideal.

Vancouver Art Gallery: Kanada'nın en büyük beşinci sanat galerisi olan Vancouver Art Gallery'de ise 10.000'den fazla görsel ve 45.000'den fazla kitap ve katalog bulunmaktadır.

Vancouver Public Library: Şehrin tarihini araştırmak ve daha eski kitaplara göz atmak isterseniz, burayı mutlaka görmelisiniz.