ÜLKE BİLGİLERİ

Toronto

Toronto, Kuzey Amerika Kıtası’nda yer alan Kanada’nın en önemli şehirlerinden biridir. Kanada’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Toronto, merkezi bölgesinde yaklaşık olarak 2.7 milyon nüfusa sahiptir. Ancak şehrin sınırları içindeki toplam nüfus, 5.6 milyon civarındadır. Toronto, Kuzey Amerika’nın New York, Los Angeles, Chicago ve Atlanta şehirlerinden sonraki en çok merkezi nüfusa sahip şehridir. Şehrin, belediye başkanı John Tory’dir. Şehir, ekonomisi itibariyle Kanada’nın motor şehirlerinden biridir. Şehrin Kanada’ya yıllık katkısı, 280 milyar $ civarındadır ki bu Montreal şehri ile beraber Toronto’yu Kanada’nın finans merkezi yapmaktadır. Şehirde ikamet eden kişilerin ortalama yıllık geliri 45 bin $ civarındadır ki bu Kanada ortalamasına tekabül etmektedir. Toronto, 1793 yılında kurulmaya başlanmış ve bu tarih sonrasında hızla büyüyen bir gelişme göstermiştir.

Şehir Kanada’nın en modern şehirlerinden biri olarak kabul edilmekte ve burada yaşayan insanların birçoğu da Kanada dışında doğmuş olan insanlardır. Bu anlamda şehir Montreal’e nazaran daha fazla göçmen barındıran bir noktadır. Toronto’nun nüfusu Montreal ile kıyaslanacak olursa Toronto daha kalabalık bir nüfusa sahiptir. Toronto, Kanada’nın sahip olduğu toplam nüfusun %26’sını bünyesinde barındırarak ülkenin en kalabalık şehri konumundadır. Bölgede yaklaşık olarak 200 farklı etnik gruptan sahip insan yaşamaktadır. Ayrıca bölgede 140’a yakın dil konuşulmaktadır. Ancak şehirde ağırlıklı olarak resmi diller olan İngilizce ve Fransızca konuşulmaktadır. Toronto, yerli ve yabancı turistler nazara alınacak olunursa, yılda yaklaşık olarak 25 milyon turiste ev sahipliği yaparak Kanada’nın en çok ziyaret edilen şehri konumuna sahiptir. Şehirde çok sayıda gökdelen bulunmaktadır ve bu gökdelenler arasında dünyanın en uzunlarından biri olarak gösterilen CNN Kulesi de bulunmaktadır.

Şehirde, birçok noktada, galeriler, müzeler, eğlence alanları, festival merkezleri ve spor tesisleri bulunmaktadır. Toronto ayrıca; Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmış bir şehir olma özelliğine de sahiptir. Kış sporu açısından dünyanın en çok ilgi çeken şehirlerinden biri olarak kabul edilen Toronto, yazları 17 derecelik bir sıcaklık değerine, kışları ise eksi dereceleri gören bir havaya sahiptir. Coğrafi açıdan ise oldukça dağlık bir bölge olan Toronto, karlarla kaplı dağlarıyla ünlüdür. Şehir dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehir Amerika Birleşik Devletleri’ne de yakın bir yerde yer almakta ve Amerika’nın Seattle eyaletine gelen birçok turistin de uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. Şehrin aynı zamanda Ontario Gölüne de sınırı bulunmaktadır.

Toronto Ulaşım

Ulaşım ağı, troleybüs, metro, otobüs ve yarı metro denilen Scarborough hızlı transit hattını içeriyor.Toronto büyük bir şehir ve yolları da çok uzun olacak şekilde dizayn edilmiş. Dolayısıyla özellikle troleybüs zaman zaman uzun bekleme sürelerine sahip olsa da şehrin en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri. Alteratifleri ile taksi ve araba kiralama gibi seçenekleri de şehir içi ulaşımda kullanabilirsiniz. Turistik bir şehri olduğundan günlük, haftalık, aylık biletler mevcuttur.

Havalimanı

Büyük bir şehir olan Toronto’da üç havalimanı bulunmakta fakat bunlardan Pearson Uluslararası Havalimanı uluslararası olarak yoğun olanıdır. Toronto City Centre Havalimanı ve Buttonville Havaalanı diğer havaalanlarıdır.

Pearson Uluslararası Havalimanı: Şehir merkezine yaklaşık 27 km mesafede ve otobüs, havaalanı servisi ve taksi ile merkeze ulaşmak mümkündür.

Toronto Yemek

Toronto Mutfağı kendine özgü bir kültür değil de Dünya mutfaklarının karma bir çeşidi olarak İtalyan, Hint, Çin, Yunan, Thai, Vietnam mutfağı ile Amerikanvari fast-food menüleri ve daha fazlası seçenekle karşımıza çıkıyor. Şehrin çok kültürlü yapısı yeme-içme kültürüne de direkt etki etmiştir. Greektown bölgesi yeni tatlar keşfetmeniz için uygun bir bölgedir. ‘Pasifik somonu’ şehirde popüler bir çeşit, ‘Poutine’ ise başka bir yemek alternatifidir.‘Maple Syrup’ adında Akağaç şurubu denemeniz gereken ve waffle, pan kek gibi birçok tatlıya ve kahvaltıya eşlik eden tatlı bir sostur. ‘Bannock’ adındaki ekmek çeşitlerinden ve kremalı ‘donut’ çeşitlerinden birini de tadabilirsiniz.

Toronto Alışveriş

Değişik bir alışveriş zevki arıyorsanız Queen St W. yönüne gitmelisiniz. Çok fazla alternatif sunan bu bölge birçok giyim mağazaları ile eşsiz ve büyük bir koleksiyon sunuyor. University Avenue ve Spadina Avenue arasında uzayan Queen St W şehir içinde alışverişin ve ticaretin en canlı gözlendiği nokta. Bathurst ten başlayıp Dufferin’e kadar süren kesim biraz iddialı tasarımlar sevenler için ideal.

Toronto İklim

Toronto’nun iklimi Ontario Gölü sayesinde daha ılımandır ve iklimi Kanada’nın en yumuşak iklimlerindedir. Kış mevsiminde Toronto’da Kanada’nın bi çok şehrinden daha az kar yağar ve kışlar diğer şehirlere nazaran daha ılımlı geçer. Kış mevsiminde gündüz yüksek derece ortalaması donmanın bir kaç derece altındadır. İlginç bir durumdur ki, kış mevsiminde Toronto’da güneşli günler en soğuk günlerdir. Tipik bir kar yağışı genel olarak 10 cm’yi aşmaz. Yaz mevsimi yüksek dereceleri tipik olarak 25-30 C arasındadır fakat yine de 32C dereceye ve bazende daha fazla yükselmeside beklenebilir. “Sıcak Hava Dalgası” genelde bir kaç günden fazla etkisini göstermez ve çoğu kez yüksek nem oranı ve pus (dumanlı sis) ile birlikte olur. Toronto, diğer Kanada şehirlerinden farklı olarak 4 farkedilebilen mevsim yaşar.

Toronto Gezilecek Yerler

CN Tower (CN Kulesi): Canadian National kısaltılmış biçimde CN Kulesi Rogers Centre bölgesinde yer alıyor ve kuleyi görmemeniz mümkün değil. Dünyanın 4. Yüksek kulesi tam 553 metre yüksekliğinde ve neredeyse şehrin her yanından görünmektedir. Şehrin simgesi haline gelmiş bu kulede zemini tamamen camdan yapılmış bazı bölgelerde, şehri tamamen ayaklarınızın altında hissedebilir ve panoramik şehir manzarası keyfini yaşayabilirsiniz.

Toronto Island Park: Toronto'da görülecek turistik noktaların başında Toronto Island Park gelmektedir. Piknik ve gezi alanı olarak doğayla iç içe bir şekilde düzenlenmiş bu ada parkında geçireceğiniz vakitte içiniz huzur ve rahatlıkla dolacak.

St Michael's Cathedral: Toronto'nun belli başlı mimari gezi alanları arasında yer almakta. Muhteşem ve görkemli mimarisi ile St Michael's Cathedral'i sizleri büyüleyecek. St Michael's Cathedral Toronto gezinizde mutlaka yer vermeniz gereken bir yer.

Simcoe WaveDeck: Ontario'nun muhteşem kıyısından ilham alınarak tasarlanmış Simcoe WaveDeck ilginç mimarisi ile büyüleyici bir yürüyüş imkanı sunuyor. Gölün 2,6 metre yukarısında yer alan yürüyüş yolu fotoğraf çektirmek için harika bir nokta. Simcoe WaveDeck Toronto gezi listesinde ilk sırada yer alması gereken yerlerden bir tanesi.

Canada's Walk of Fame: Canada'nın Hollywood bulvarı olarak nitelendirilebilecek Canada's Walk of Fame ülkenin önemli ve ünlü değerlerinin yer aldığı bir alan. Henüz 15 yıllık geçmişe sahip olmakta birlikte Canada's Walk of Fame çok sayıda ünlüden izleri taşımakta. Toronto gezisinde Kanada'nın kültür yaşantısı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Canada's Walk of Fame doğru yer.

TorontoZoo: Hayvanat bahçesi deyip geçmeyin, Toronto Hayvanat bahçesi Dünya'nın en zengin hayvanat bahçeleri arasında yer alıyor. Özellikle pandaları ile bilinen bu hayvanat bahçesinde Kuzey Amerika'nın en egzotik hayvanları ve Dünya'nın diğer coğrafyalarından Toronto'ya getirilmiş göz alıcı güzellikteki diğer hayvanlar yer alıyor. Aile ile yapılacak bir gezide TorontoHayvanat Bahçesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Rogers Centre: Eski ve hala söylenilen adı ‘Skydome’ olan çok amaçlı bir stadyumdur. 1989 yılında çılmıştır ve Toronto Blue Jays, basketbol ve futbol liglerine ev sahipliği yapmaktadır. Diğer yandan burada birçok organizasyon, konser ve davetler de gerçekleştirilmektedir.

St. Lawrence Market: Toronto’da mutlaka gittim demeniz gereken yerlerden biri. Her ne kadar market desek de bu marketin Dünyadaki en iyi yiyecek marketlerinden biri sayıldığını söyleyelim.

Yonge/Dundas Square: Şehrin kalbi dediğimiz bir nokta olan bu meydan oldukça renkli, hareketli ve kalabalıktır. Eaton Center adındaki meşhur alışveriş merkezi başta olmak üzere bir çok alışveriş mağazası, kafe ve restoran bulunuyor. Meydanda sürekli bir festival havası var ve sokak sanatçıları eksik olmuyor. Yongee Street Dünyanın en uzun caddesi olarak da ayrıca ününü korumaktadır.

High Park: Toronto’nun en büyük parkıdır ve doğa ile iç içe olabileceğiniz, spor ve yürüyüş için en ideal alan olup şehrin modernliğinden doğallığa kaçmak isteyenler için en güzel alternatiftir. Piknik alanları, hayvanat bahçesi ve göletin güzelliği ile ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Toronto bölgesidir.

Toronto Islands (Toronto Adaları): Toronto adaları görülmeye değer güzellikte ve piknik, yürüyüş, bisiklet sürme gibi keyifli aktiviteler yapmak için mükemmel seçim. Ayrıca yazın gittiyseniz adalar plaja da sahip olduğundan vakti olanlar için deniz keyfi de güzel bir tercih olabilir. Toronto şehrinden biraz uzaklaşıp manzarasını uzaktan keyifle seyredebileceğiniz bir yer.

Royal Ontario Museum: Toronto Royal Ontario Museum doğal tarih müzesi olarak hizmet vermektedir. Dünyanın dört bir yanından ve Toronto'dan her yıl binlerce ziyaretçi müzede yer alan ilginç ve çok çeşitli eserleri gezmektedir. Özellikle Dinazor bölümü gezmeye değer.

Bata Shoe Museum: Toronto'da yer alan belki de en ilginç müzelerden bir tanesi de Bata Shoe Museum. Geçmişten günümüze çok sayıda ayakkabı Bata Shoe Museum bünyesinde sergileniyor. Bata Shoe Museum Toronto'da sıradışı bir yeri gezmek isteyenler için son derece uygun bir adres.

Gardiner Museum: Toronto'da her yıl turistlerin ve şehrin sakinlerinin ziyaret akınına uğrayan Gardiner Museum özel bir sanat müzesi. Geçmişten yakın döneme çok sayıda sanat eserinin sergilendiği Gardiner Museum oldukça özel bir koleksiyona sahip. Toronto'da zengin bir müze gezisi yapmak isteyen herkes için Gardiner Museum ideal bir adres.