ÜLKE BİLGİLERİ

Quebec

Quebec, Kanada’nın kendiyle aynı ismi taşıyan Quebec eyaletinin başkenti olup, 500.000 nüfusa sahiptir. Kuruluş yılı 1608 olan Quebec bir Fransız kolonisi olarak kurulmuştur ve ana dili Fransızca'dır. Kuzey Amerika’nın en eski şehri olarak bilinmesinin yanında, aynı zamanda Kuzey Amerika’da halen etrafı surlarla çevrili olan tek şehridir.

Quebec hem doğasıyla hem de kültürüyle insanı kendine aşık eden bir şehirdir. Lower Town’un dar sokakları ,dükkanları , butikleri ve çevresinde ki yapıların mimarisi hoş bir ahenk yaratmaktadır. Quebec ayrıca dünyanın en fazla fotoğrafı çekilen Chateau Frontenac isimli bir otele sahiptir. Bu otel o kadar büyüktür ve o kadar güzeldir ki, deyim yerindeyse şehrin siluetini oluşturmaktadır.

Quebec İklim

Quebec’in güneyinde nemli karasal ilkim, kuzeyinde ise kutup iklimi görülmektedir. Kışlar uzun sürmekte, soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yazlar ise kısa ve ılıktır. Kışın sıcaklıkla genellikle -10 derecenin altında olmaktadır. Yazın ortalama sıcaklık ise 15 derecedir. Mevsim şartları dolayısıyla en uygun seyahat zamanı Haziran-Ağustos ayları arasıdır.

Quebec Ulaşım

Quebec’te şehir içi ulaşım aracı olarak otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Bu otobüsler, RTC Québec City, Saint-Augustin-de-Desmaures, Wendake ve Ancienne-Lorette bölgelerine hizmet vermektedir. Otobüslerde kullanılan bilet fiyatları aşağıda ki gibidir. Bu biletleri şehrin ana noktalarında ki satış noktalarından temin edebilirsiniz. Quebec havalimanından şehir merkezine ulaşım için yerel otobüs işletmesi olan RTC’nin 78 numaralı otobüslerini kullanabilirsiniz.

Quebec Yemek

Quebec yemek kültürü her ne kadar bir Amerikan şehri olsa da Fransız mutfağının etkisi altındadır. Bunda geçmiş de bir Fransız kolonisi olmasının etkisi büyüktür. Quebec mutfağında domuz eti ve Fransız usülünce hazırlanan yemekler çokça tüketilmektedir. En önemli yemekleri arasında; Fransız bezelye çorbası, soslu ve peynirli patates kızartması olan outine, nişastası alınmış hamur kıvamında patates rendesiyle kaplanmış bir çeşit börek olan rapie pie ve etli bir börek olan tourtieres sayılabilir. Bu lezzetleri Lower Town’da ki restoranlarda denemenizi tavsiye ederiz.

Quebec Alışveriş

Quebec büyük ister alışveriş merkezleri, ister dünyaca ünlü marketleri, isterseniz de büyüleyici sokaklarında yer alan butikleriyle alışveriş konusunda çok canlı bir şehirdir. Alışveriş yapabileceğiniz sokaklar genellikle Lower Tower yani aşağı şehirde ki sokaklarda toplanmıştır. Quartier Petit Champlein’in dar sokağında tarihi dekoratif sanat dükkanları ve yüksek moda butik ürünleri satılmaktadır. Rue Saint-Paul caddesinde ise 400 yıllık eski butik dükkanlar bulunmaktadır. Bunun yanında bistrolar, sanat galerileri ve antika dükkanları ile kentin cazibe noktalarından biri olmaktadır. Rue Saint-Joseph caddesi ise orijinal butikleri, pastaneleri, kafeleri ve oyuncak mağazaları ile avrupai bir havaya sahiptir.

Quebec Gezilecek Yerler

Old City: Upper Town olarak bilinen Quebec’in tepesinde bulunan ve aynı zamadna Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne de eklenen Eski Quebec şehri, Kanada ve tüm Kuzey Amerika’nın en tarihi yerleşim bölgesidir.

Quebec Duvarları: Kuzey Amerika’nın etrafı surlarla çevrili tek şehri ünvanını Quebec’e kazandıran bu şehir duvarları, toplam 4.5 kilometrelik uzunluğuyla Old City’i çevrelemektedir. Quebec’in savunmasını oluşturan bu duvarlar sırasıyla Fransız ve İngiliz rejimlerince kullanılmış ve gelişmiştir. Duvarların üstünde ki istihkâmlar, top ve silah boşlukları, yıldız şeklinde kalesi, kuleleri, Artillery Parkı ve kaleleri bu duvarları ihtişamlı kılan unsurlardır.

Lower Town: Quebec City Lower ve Upper olmak üzere iki bölgeden oluşmaktadır. Lower Town eski Quebec’in içinde tarihi konutları, tüccarları, esnafları ve dar sokaklarıyla şehrin ana cazibe noktalarını barındırmaktadır. Upper Town’la bağlantı sağlayan Cote de la Canoterie sokağında bulunan “Umut Kapısı” iki bölgeyi birbirinden ayırmaktadır. Bu kapı 1873 yılında kaçak girmeye çalışan insanları engellemek için yapılmıştır.

Aziz Lawrence Nehri Ve Vieux Limanı: Aziz Lawrence Nehri Quebec’in göz ardı edilemez doğa güzellikleri arasındadır. Yıllar boyunca, 400 yılı aşkın bir süredir Amerika ile Quebec arasında ki ticaret yolu olmuştur. Bu nehir üzerine bulunan Vieux limanı etrafında bulunan bisiklet yolları, gösterileri, halk pazarı ve parklarıyla bu güzelliği artırmaktadır. Bu limana yaz aylarında birçok cruise gemisi yanaşmakta ve şehre turist getirmektedir. Lawrence Nehri’nde birçok deniz memelisi türü yaşamaktadır. Bu çalıları da sık sık nehrin üstünde bulunan köprülerden görmek mümkün olmaktadır. Aziz Lawrence Nehri ve Vieux limanı, Quebec’te mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerdendir.

Saint Anne Beaupre Tapınağı: Kuzey Amerika’nın en eski tapınaklarından olan Saint Anne Beaupte Tapınağı, gasta ve engelli birçok kimse için bir mucizeler evi olmuştur. Burada ki türbe Kuzey Amerika’nın en eski hac yeri olarak her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. İçinde bulunan Saint Anne heykeli ile muhteşen neo Roma tarzı Marvel Bazilikası, yüzlerce vitray pencereleri, nefli sanat eserleri ile ziyaretçilerini atmosferine hayran bıraktırmaktadır.

Montmorency Fall’s Park: Montmorency, Niagara’dan bile 30 metre daha yüksek olan şelalesi ile ünlü bir doğa parkıdır. Lawrence Nehri’nden dökülen bu şelalenin üst kısmından nehir boylu boyunca muhteşem bir manzarayla görülebilmektedir.