ÜLKE BİLGİLERİ

Ottawa

Ottawa Kanada’nın başkenti ve önemli kentidir. Eski adı By Town olan şehir, sonraları Ottawa nehrinin adını almıştır. Bu ismi almasında nehir kıyısında yaşayan Ottawa Kabilesinin etkisi olmuştur. Şehir, Ottawa–Carleton yönetim biriminin merkez noktasıdır. Ottowa eskiden küçük bir ormancı kasabasıymış ancak Kraliçe Viktoriya tarafından 1857 yılında başkent olarak ilan edilmiştir.

2011 sayımlarına göre Ottawa’nın nüfusu, 883.391’dir. Ottawa bölgesinin ise 1.146.79’dır. Kent, G–8 ülkelerinin oluşturduğu zirvenin başkentliğini yapması bakımından önem taşımaktadır. Kanada’da en fazla müzenin olduğu şehir olması özelliğiyle de tarihi bir kent özelliği taşır. Ottawa’nın temel ekonomik kaynağı turizmdir.

Şehirde yaz kış sürekli etkinlik bulmak mümkündür. Özellikle dünyanın en büyük buz pateni pistinin burada yer almasıyla kışın burada Kuzey Amerika’nın en büyük kış festivali burada yapılır. Ottawa şehrinde yaşam kalitesi de oldukça yüksektir.

Ottawa İklim

Ottawa’da nemli karasal iklim hakimdir, dört mevsimde yaşanır. Yazların sıcak ve nemli geçerken, kışın kar ve buzlanma olabilir. Ocak ayı sıcaklık ortalaması –11’dir. İlkbahar ve sonbahar aylarındaki hava sıcaklığı sürekli değişkenlik gösterir. Ottowa’ya gitmek için en uygun zaman, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Ayrıca bu aylarda çok fazla festival düzenlenmektedir.

Ottawa Ulaşım

Ottawa’da ulaşım genellikle otobüslerle sağlanmaktadır. Toplu taşıma sistemi otobüse dayalı şehir de gitmek isteyeceğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerine ait özel servis yoluyla şehrin her noktasına ortalama 40 dakika süreyle varabiliyorsunuz. Ayrıca Ottawa’da raylı sistemde bulunmaktadır ancak belli bir rota üzerinden gittiği için her bölge için kullanışlı olmayabilir. Ottawa’da 170 km uzunluğunda bisiklet yolu tercih edilen ulaşım biçimlerinden biridir. Oldukça keyifli olan bisiklet sürmeyi deneyimleyebilirsiniz.

Macdonald-Cartier Uluslararası Havalimanı, Ottawa şehir merkezine oldukça yakındır. Havalimanından şehir merkezi mesafesi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Ottawa Yemek

Geleneksel Kanada mutfağı, et ve deniz ürünlerine dayanmaktadır. Kanada mutfağında sebze ve tahılların yeri pek yoktur. Kanada’da denize yakın yerlerde haşlanmış ya da ızgara ıstakoz meşhurdur. İç kesimlerde et ve tavuk yemekleri yaygın olarak yenir. Kanada’da av hayvanlarından yapılan yemekler oldukça ünlüdür. Ayrıca peynir çeşitleri de çok lezzetlidir. Özellikle çedar (Cheddar) peyniri sık kullanılan ve sevilen peynirdir.

Ottawa Alışveriş

Ottawa’da birçok mağaza, butik ve hediyelik eşya alacağınız alışveriş noktaları yer almaktadır. Özellikle yöreye özgü bir şeyler almak isterseniz en iyi adres ByWard Market olacaktır. Ayrıca 180 mağazaşa ev sahipliği yapan Rideau Centre ünlü alışveriş merkezidir.

Ottawa Gezilecek Yerler

Parliament Hill ( Parlemanto Binası): Yapimi 1865 yılında tamamlanan parlamento tepesi içerisinde farklı yapıları barındırır. Merkez blok olarak bilinen ana yapının içerisinde en yüksek yapı olan Barış Kulesi yer alIr. Kanada’nın politika merkezidir ve yıl icinde birçok ziyaretçiyi kabul eder.

Peace Tower: Barış Kulesi, Parlemento Binası alanında bulunur. Ottawa’nın hemen hemen her yerinden gözükür. Kulenin dört tarafında saatler vardır. Kule I. Dünya Savaşı’nın anısına yapılmıştır. Asansörle buraya çıkarak güzelliğini görebilirsiniz.

National Gallery Of Canada ( Kanada Sanat Müzesi): Kanada Sanat Müzesi, çarpıcı biçimde bir araya getirilmiş pembe granit ve sarmal cam parçalarından oluşan, özel bir sanat eseridir. Parlemanto binasının yanıbaşında bulunur. Kanada’nın klasik ve modern sanat eserlerini barındırmaktadır.

Canadian War Museum (Kanada Savaş Müzesi): Ottawa’da gezilecek yerlerin içinde önemli olanlarından biridir. Bu müze tarihin en zorlu savaş dönemlerini yaşatır insana. Kıvrımlı - büklümlü dış yapısı ve labırent şeklindeki oyma iç yapısıyla görenleri büyüleyen modern bir müzedir.

Cabada Science and Technology Museum (Kanada Bilim ve Teknoloji Müzesi): Ottawada’da hem çocuklar için hem yetişkinlerin ilgisini çeken oldukça popüler bir müzedir. Müze uzay teknolojisini tanıtan simülasyonlar, kömür ve buharla çalışan trenler, gibi farklı eserlerle aydınlatıcı ve eğlencelidir. Ayrıca müzenin ortamı gürültülü bir iç mekana sahiptir.

Bytown Museum: Wellington Sokağı’na doğru giden merdivenleri çıkınca ByTown Müzesi’ni bulursunuz. Ottawa Nehri’nin kıyısında Major’s Hill Parkı’nın karşısında yer alıyor. Şehrin en eski taş yapısıdır.

Rideu Kanalı: Ottawa’nın en bilinen ve çekici bölgelerinden biridir. UNESCO tarafından 2007 yılında Kanada’nın, 14. tarihi sit alanı olarak seçilmiştir. Bot gezileri için idealdir. Kanal boyunca parklar, küçük kasabalar, suni göller ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Kış mevsiminde, dünyanın en uzun kayak pistine dönüşür. 7 km uzunluğunda, kalın buzdan oluşan bu kayak alanında sayısız dinlenme durakları bulunuyor.

Notre Dame Katedrali: 1841’de yapımı biten Ottawa’nın en eski kilisesidir.