ÜLKE BİLGİLERİ

Montreal

Kanada'nın, Toronto'dan sonra en büyük şehri olan Montreal, Quebec eyaletinin nüfusunun yarısından fazlasını barındırmaktadır. Aynı zamanda Kuzey Amerika'nın en "Avrupalı" şehri olarak bilinmektedir.

Tıpkı Kanada'nın kalan diğer bütün kısımları gibi oldukça sulak ve yeşil bir alanda kurulmuş olan Montreal, Sanayi Devrimi sırasında şehirleşmesi sebebiyle oldukça modern ve şık bir görünüme sahiptir. Fransız mimarisinin hakim olduğu şehir, yalnızca 11 kente verilmiş olan UNESCO City of Design (Kent Tasarımı) ödülüne de sahiptir. Aynı zamanda Montreal, doğal yaşamla şehir hayatının iç içe olduğu, çevrenin çok iyi korunduğu bir şehirdir.

2011 yılında yapılan sayıma göre nüfusunun 3.800.000 civarı olduğu ortaya çıkmıştır. Şehir 43 bin km2'lik bir alana (İstanbul'un yaklaşık 8 katı) kurulmuştur. Atlas Okyanusu ve Büyük Göller'i bağlaması sebebiyle önemli bir liman kentidir. Yapılan kültür sanat etkinlikleriyle de adını dünyaya duyurmuştur.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen McGill Üniversitesi'yle beraber toplam 4 üniversiteye ev sahipliği yapması, şehrin oldukça genç bir nüfusa sahip olmasını sağlamaktadır. Montreal şehrinin insanı oldukça sıcakkanlı ve yardımseverdir.
Montreal ismi, Jaques Cartier isimli Fransız bir denizcinin, çıktığı tepeye kraliyet dağı anlamına gelen Mont-Royal ismini vermesiyle ortaya çıkmıştır. Tepenin ismi bir süre sonra şehrin ismi haline gelmiştir.

Montreal İklim

Montreal'de hüküm sürmekte olan nemli kara iklimi sebebiyle kışlar çok sert, yazlar ise oldukça sıcak ve zaman zaman yağışlı geçmektedir. Şehrin ortalama sıcaklığı yaz aylarında 20 derece civarındadır. Kış aylarında sıcaklık -40 derece dolaylarına kadar düşebilmektedir.

Montreal Ulaşım

Montreal gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir. Ulaşım konusunda ilk bahsedilmesi gereken şey bisikletlerdir. Şehrin hemen her yerinde çok düzenli bisiklet yolları bulunmaktadır ve araba sahipleri dahi arabalarını park edip yolculuklarını bisikletle yapmaktadırlar. Belediyenin hizmete sunduğu, 'bixi' ismi verilen bisikletler, turistlerin şehri dolaşması için son derece elverişlidir. Bu bisikletler günlük, haftalık ve aylık kiralanabilmekte ve pek çok yerde bulunabilmektedir.

Montreal'de toplu taşıma ile şehir içi ulaşım da oldukça kolaydır. Neredeyse her yerde, en fazla 5 dakika uzaklıkta bir metro istasyonu bulunabilmektedir. Metro ve otobüs seferleri 24 saat boyunca yapılmaktadır. Montreal Pierre Elliott Trudeau International Airport en büyük ve şehre en yakın olan havaalanıdır. Havaalanı ve şehir merkezi arasındaki mesafe yaklaşık 20 km'dir. Havaalanından şehre ulaşmak için toplu taşıma yeterli olmaktadır.

Montreal Yemek

Montreal'de bütün dünya mutfaklarından yemekler bulmak mümkün. Ancak her şeyde olduğu gibi yemeklerde de Fransız etkisi farkedilmekte. Domuz eti ve patates kızartması çok sık kullanılmaktadır. Montreal'e özgü olan yiyecekler arasında en önemlisi ise Poutine adı verilen bir yemektir. Patates kızartması, özel bir peynir ve yine özel bir sostan oluşan bu yemek, sadece Montreal'de yapılmakta ve tadıyla turistleri büyülemektedir. Montreal'e özgü olan yiyeceklerden bir diğeri ise Tourtiere denilen bir börek.

Montreal Alışveriş

Montreal genel olarak pahalı bir şehirdir. Çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerini gezmek için en iyi seçenek yeraltı şehrine inmektir. Bütün alışveriş merkezleri burada birbirine bağlanmıştır. Yer üstünde ise en çok rağbet gören bölge Rue Street Catherine denilen yerdir.

Montreal Gezilecek Yerler

Mont-Royal Dağı: Aynı zamanda şehre de ismini veren bu dağ, Montreal'e gidildiğinde ilk gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Her ne kadar dağ denilse de aslında tepedir ve en yüksek üç noktası da 200 metre civarındadır. Buranın zirvesinde yer alan Mont-Royal Parkı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir tanesidir. Tasarımı New York'taki Central Park'ı da tasarlayan Frederick Law Olmsted tarafından yapılmış olan park; şehrin muhteşem manzarasını izlemek, Kanada'nın harika doğasıyla başbaşa kalmak ve dinlenme alanlarında huzur bulmak için birebirdir.

Lachine Canal: Montreal'den geçen nehirlerden bir tanesidir. Eşsiz bir manzara sunan bu nehri gezmek için tekne turu idealdir. Bisikletle ya da arabayla gezmek hatta yürümek de diğer seçeneklerdir. Nehrin çevresindeki ormanlık alan ve yemyeşil bölge, Kanada'yı gezen turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerden biridir.

Montreal Botanik Bahçesi: Montreal, dünyanın en önemli botanik bahçelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Bu devasa mekanda tam 20 tematik bahçe ve 25 bine yakın bitki türü yer almaktadır. 1931 yılında kurulan Montreal Botanik Bahçesi; bitkilerden yapılmış dev heykellerin bulunduğu sergilere, dünyanın çeşitli kültürlerini tanıtan bahçelere ve birçok ağaç eve sahiptir.

Montreal Olimpiyat Stadyumu: 1976 Olimpiyat Oyunları için yapılmış olan bu stadyum şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Dünyanın en ilgi çekici mimarisine sahip yapılarından biri olan Montreal Olimpiyat Stadyumu, aynı zamanda bugüne dek yapılmış en pahalı stadyumdur. Stadyum, hareketli bir çatı ile kapalıdır ve kuyruk kısmının yüksekliği 175 metredir.

Eski Montreal Bölgesi: 18. yüzyıldan kalma Eski Montreal bölgesi adeta 1700'lerin Avrupa'sında gezinti yapmış hissiyatı yaratan bir yerdir. Dar sokakların, antikacıların, galerilerin çok yaygın olduğu bu yerde birçok tarihi bina restore edilerek nostaljik hava korunmuştur. Faytonla sokaklarında gezinti yapılabilecek olan Eski Montreal, birçok müzeye de ev sahipliği yapmasıyla kendini cazip kılmaktadır.

Notre Dame Bazilikası: Şehrin en önemli yapılarından bir tanesidir. Mekanı tasarlayan protestan mimar James O’Donell, bina tamamlandıktan sonra katolik olmaya karar vermiştir. Yapımı 1824-1829 yılları arasında tamamlanmıştır. 24 ayar altın ile süslenmiş tavanı ve vitray pencereleriyle bu eşsiz yapıda evlenmek isteyen çiftlerin iki yıl sıra beklemesi gerekmektedir.

Centre-Ville: Şehrin merkezi olarak kabul edilen bölge, her daim kalabalık ve canlı.

McGill University: Ülkenin en önemli üniversitelerinden biri olan McGill, görülmeye değer.

Ville Souterraine (Yer Altı Şehri): Soğuk havalarda kent halkının buluşma yeri olan yeraltı şehri, 32 km uzunluğunda. Buradan sokaklara, iş merkezlerine, metro istasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Saint Joseph Bazilica: 97 metrelik kubbesiyle dikkat çeken yapı, dünyanın en yüksek dini yapılarından biri olarak biliniyor.

Montreal Museum Of Fıne Arts: 19 yüzyılın sonlarından itibaren tarihlenen eserleri bulabileceğiniz müze Montreal’de gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Centre Bell: Centre Bell, önceki adıyla Centre Molson, Montreal, Quebec, Kanada'da bulunan bir spor ve eğlence yeridir. 16 Mart 1996'da yaklaşık üç yıl süren inşaatın ardından açıldı. Geoff Molson ile kardeşleri Andrew ve Justin'e aittir.

Old Montreal: Kentin tarihine ışık tutan bölge, 17. ve 18. yüzyıldan kalma yapılarıyla dikkat çekiyor.

Notre-Dame Bazilica: Neo Gotik mimari detaylar içeren kilise, İrlandalı mimar James O’Donnell tarafından tasarlanmış.

Museum Of Archaeology and History: Şehrin kuruluşundan bugüne kadar birçok eserin sergilendiği müzeyi gezmek için birkaç saat ayırmalısınız.