ÜLKE BİLGİLERİ

Halifax

Halifax, hem tarihsel çekiciliği hem de modern bir şehrin tüm güzelliklerini ve imkanlarını barındıran, Kanada’daki en eski İngilizce konuşulan şehirdir. Halifax, Kanada'nın doğusunda, Nova Scotia’da bulunur. Atlantik bölgesinin en büyük şehridir ve Toronto, New York, Boston gibi büyük şehirlere havayolu ile 2 saat uzaklıktadır. Kanada’nın diğer şehirlerine göre yaşam koşulları bakımından daha ucuzdur. 35.000 öğrencinin eğitim aldığı şehir doğu kanada nın merkezi olmuştur. Kentte Dalhousie University, Saint Mary's University, Mount Saint Vincent University, University of King's College, Atlantic School of Theology, NSCAD University ve Üniversité Sainte-Anne’nın Halifax yerleşkesi bulunmaktadır. Halifax, Kanada’nın en gelişmiş beş şehri arasındadır. Kumsalları, renkli bahçeleri, müzeleri ve hareketli gece hayatı ile çok büyük keyif alacağınız bir şehirde dil öğrenmek istiyorsanız, tercihiniz Nova Scotia olmalıdır.

Batı ve Kuzey kısımlarında iyi korunmuş ağaç konut blokları yer alırken, güney kısmında ise gösterişli Victorian tarzı evler yer almaktadır. Şehrin kentsel bölgesinde çok katlı işyerleri bulunur fakat Citadel Hill ve Halifax Limanı’nın görüş alanını kapatmamaları için bir çok bina değişik açılarla ve konumlarla inşa edilmiştir. Atlantik eyaletler içerisinde Halifax’ın kırsal kısmı kültürel bir turizm merkezidir. Şehir yıl içerisinde The Atlantic Film Festivali, The Royal Nova Scotia Uluslararası Dövme Festivali, The Halifax Busker Festivali, Greekfest, The Atlantic Jazz Festivali, The Multicultural Festival gibi festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Peggy’nin Koy’u, uluslararası ün yapmış, her yıl 600.000 kişi tarafından ziyaret edilen bi yerdir.

Halifax İklim

Kentin iklimi büyük oranda kıyısında bulunduğu Atlas Okyanusu'ndan etkilenmektedir. Kentte hava genelde Orta Kanada'dan daha yumuşaktır; sıcaklıklar (önemli istisnalar bulunmakla birlikte) iç kesimlerde -15 °C ile 35 °C arasında değişirken, denizelliğin de etikisiyle kıyılar daha yumuşak kışlara ve daha serin yazlara sahiptir.

Halifax Ulaşım

Halifax şehir içi ulaşım aracı olarak otobüs ,metro ve taksiler kullanılmaktadır.Halifax Stanfield International Aırport Halifax’a ve bütün vilayete ulaşımı sağlamaktadır. Ayrıca şehrin hem sivil gemiler hem de Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan limanı bulunmaktadır.

Halifax Gezilecek Yerler

Maritime Museum of the Atlantic: Lower Water Street üzerinde bulunuyor. Burada: gemi levazımatçısı olarak kullanılan ve zemin katında, restore edilmiş dükkandan: katranlanmış halat kokusu, çevreye yayılıyor. Bu durum: ortama nostaljik bir hava katıyor. Bu müzede, ayrıca: savaş gemilerine ait araç-gereçler, silahlar ve nefis gemi modelleri sergileniyor. Böylece: tersanelerin, 200 yıllık tarihi gözler önüne seriliyor.

Halifax Town Clock: Kentin simgesidir. Bu sekizgen kule: Nova Scotia birliklerinin komutanı Prens Edward tarafından; 1803 yılında dikilmiş. Çünkü: Prens Edward: Kuzey Amerika askeri güçlerinin başkanı dır. Saat kulesi: üç katlı, tek katlı bir binanın üzerine inşa edilmiş. Saat yüzündeki rakamlar: Romen rakamı. 1965 yılında restorasyon yapılmış. 1990 yılında ise, büyük bir restorasyon yapılmış ve binanın dış cephesi tamamen onarılmış.

Province House: 1819 yılı yapımı bir bina. Hollis Street üzerinde bulunuyor. George dönemi taş yapısı. Kanada’nın eski yasama meclisi. Aynı zamanda: onun yasama arşivi var.

Citadel Hill: Şehrin önemli bir sembolü olmuş ve bir ulusal tarihi Sit alanı olarak, 1951 yılından bu yana koruma altına alınmış. Çünkü: Kanada’da bulunan en önemli tarihi eserlerden olarak kabul edilmektedir.

Army Museum: Cavalier Building binası, 1869 yılında restore edilmiş ve müze haline getirilmiş. Burada: üniformalar, silahlar ve önceki üç kent kalesinin modelleri sergileniyor.

Garrison Cells: Burada askeri mahkumların tutulduğu hücreler var.

South Magazine: Burada: barut fıçıları ve toplar depolanmış.

Halifax Public Gardens: Victoria dönemi kamu bahçeleri, 1867 yılında kurulmuş. Bahçeler: ulusal Sit alanı olarak ilan edilerek, koruma altına alınmış. Ancak: 2003 yılında bir fırtınada büyük zarar görmüş. Birçok ağaçlar yıkılmış. Ancak: 2004 yılında, Kanada Gününde: yapılan 1 milyon dolarlık restorasyon sonunda, yeniden açılmış.

Point Pleasant Park: Kentin en çekici yeşil alanı, plajı ve gölgelik ağaçlarının bulunduğu, ideal bir piknik yeridir. Halifax yarımadasının güney ucundadır. Kısmen ormanlık bir alan. Halifax bölgesel belediyesinin, en büyük sivil alanlarından biridir.