ÜLKE BİLGİLERİ

Edmonton

Edmonton Kanada'nin batisinda Alberta eyaletinin baskenti olan ve metropol nüfusu bir milyonu aşmış bir şehir. Alberta Universitesi ve Macewan Universitesi şehrin en önemli yüksek öğretim kurumlariı ve bu üniversitelerin yüksek eğitim kalitesi sebebiyle bu şehirdedir. Edmonton, Kanada’nın Alberta yönetim bölgesinin merkezi. Kuzey Saskatchewan Irmağı boyunca uzanan vadi ve oluşturduğu eşsiz doğa, Edmonton’un kuşkusuz en büyük zenginliği. Kıvrılarak uzayan ve 100 km.’yi bulan bu vadi sayesinde, yaban yaşamının bütün güzellikleri ile kentin kavuştuğu çok özgün bir coğrafya ortaya çıkıyor.

Edmonton sehri güney - kuzey ve doğu - batı doğrultusunda uzanan sırasıyla Street ve Avenue adlı sokaklardan ve bulvarlardan meydana geliyor. Şehir açıkcası bir ızgara halinde ve haritada hem dikey hem de yatay olarak çok yayılmış bir şehir olarak göze çarpıyor. Merkez bölgesi Edmonton’un en eski yerleşim alanı. Gökdelenlerin birkaç blok ötesinde, ağaçlarla bezeli eski evler beliriyor. Kentin birçok çekim merkezi bu bölgede bulunuyor.

Edmonton, Kanada’nın festival kenti olarak anılıyor. Kentte her yıl otuzdan fazla festival düzenleniyor. Bunlar arasında Edmonton Folk Müzik Festivali dünya çapında üne sahip. Her yıl 1000 dolayında performansın gerçekleştirildiği Edmonton Uluslararası Fringe Tiyatro Festivali, kente 600 bin kadar ziyaretçi çekiyor.

Edmonton Ulaşım

Edmonton da LRT denilen raylı sistem ve yaygın bir otobüs ağı mevcut. ETS (Edmonton Transit System) şehirdeki toplu taşına ağını yönetiyor. Edmonton International Aırport şehir merkezinden; 29 km. uzaklıktadır.

Edmonton İklim

Şehirde nemli kara iklimi hakımdir. Kışları sert ve soğuktur. Yazları ise serin geçmektedir.

Edmonton Alışveriş

Dünyaca ünlü West Edmonton alışveriş merkezinde 800 dükkan, 100 kadar restoran bulunuyor. Old Strathcona yalnız Edmonton’un değil Kanada’nın önde gelen alışveriş bölgelerinden biri. Bu tarihsel mahalle, aynı zamanda müzik, tiyatro ve daha birçok sanat etkinliğinin de merkezi.

Edmonton Yemek

İki binden çok seçenek sunan kent, restoran çeşitliliği bakımından gerçekten zengin olarak nitelendiriliyor. Birçoğu merkez bölgede toplanan bu yerlere Bourbon Caddesi üzerindeki ve West Edmonton Mall içindeki restoranları da eklemelisiniz. Chinatown diye anılan Çin mahallesinde yalnız uzak Asya değil oryantal mutfakları da tadabileceğiniz restoranlar bulunuyor.

Edmonton Gezilecek Yerler

West Edmonton Mall: 492.000 m² alanı ile küçük bir şehir büyüklüğündedir. 800 mağazaya ve hizmete, 2 otele ve 100'ün üstünde yemek mekanına ev sahipliği yapar.

Fort Edmonton Park: Kanada'nın 1846'dan 1929'a kadar olan tarihsel sürecinde yaşama ait her şeyi bulabileceğiniz harika bir park. Tahta trenlerden, o dönemin evlerine, kızılderili eşyalarından, çiftlik hayatına kadar her şey aslının aynısı.

Royal Alberta Museum: Alberta'nın tarihini kültürünü keşfedebileceğiniz bir çok görsel ve bilgi mevcut. Özelikle dev mamut fosili ve eski dönemlere ait hayvan figürleri etkileyici. Kızılderili kültürüne ait her şeyi bulabilmeniz mümkün.

Telus Science Museum: Bilim alanında sergilerin olduğu ilginç bir bina.

Edmonton Valley Zoo: Edmonton'da 1959 yılında açılan bu parkta birçok kuş, sürüngen ve vahşi hayvan türü mevcut. Kanada'ya özgü hayvanlara baktığımızda en çok dikkat çekenler; kutuplarda kutup ayıları , denizlerde fok, mors ve balinalar, daha güneyde geyikler, kunduzlar ve diğer kürk hayvanlarıdır. Özelikle devasa boyutları ile moose, elk ve siyah ayılar Kanada dışında görmeyeceğiniz hayvanlardır.

Rutherford House: 1911 yılında Kanadanın ünlü politikacılarından Alexander Cameron Rutherford ve eşi Mattie üniversite kampüsünün yanında tuğlalı bu güzel eve taşınırlar. 1973 yılında müzeye dönüştürülür. Evde orjinal eşyalar arasında gezerken Alberta'nın tarihi, politik ve sosyal yaşamından izler buluyorsunuz.

Horseback Riding: Farklı cins atlarla grup halinde ormanda at binerek harika bir gezinti yapabilirsiniz.