ÜLKE BİLGİLERİ

Calgary

Calgary, sahip olduğu 1 milyonluk nüfusla Alberta eyâletinin (Kanada) en büyük kenti ve dünyanın en zengin bölgelerinden biri olarak kabul edilen Calgary-Edmonton Koridoru'nun güney ucudur.

Kent, 1914'te Alberta'da petrolün bulunmasıyla başlayan süreçte, 40larda eyaletin sahip olduğu petrol kaynakları ve diğer doğal kaynaklarla zenginleşmesi ve özellikle 1973'te Arap petrolüne uygulanan ambargo dolayısıyla artan petrol fiyatlarına bağlı olarak baş döndürücü bir şekilde büyümüştür. Günümüzde Calgary, Kanada'da, Toronto'nun ardından en çok şirket merkezine sahip olan kent unvanına sahiptir; bu şirketlerin birçoğu petrol endüstrisiyle yakından ilgilidir. Ayrıca kent, ülkenin en pahalı emlak piyasalarından birine sahip olmasıyla tanınmaktadır.

Kent, ünlü Kanada Kayalık Dağları'na 80 km uzaklıktadır ve kent merkezi dağların eşsiz manzarasına sahiptir. Kayalık Dağlar üzerindeki ünlü turizm kasabaları Banff, Lake Louise ve Canmore'a olan yakınlığının yanında, kent, turistlere sunduklarıyla da her yıl 4,5 milyon ziyaretçi çekmektedir. Calgary Stampede adı verilen büyük festival döneminde kent milyonlarca ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Kent, 1988 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır. Her sene şehri turistler kadar öğrencilerde ziyaret etmektedir bunun sebebi Calgary üniversitesine sahip olmasıdır ve Calgary üniversitesi şehrin en yüksek eğitim kurumudur.

Calgary Ulaşım

Calgary şehrine halk otobüsleri, metro ve tren kaynağı yeterli olmaktadır. Calgary'de diğer bölgesel ve yerel yerlere birçok farklı istasyondan gelen farklı çizgiler vardır. Calgary International Airport Kanada'nın büyük havaalanlarından bir tanesidir. Calgary şehir merkezinin 17 km kuzey doğusunda yer alır.

Calgary Yemek

Vahşi Batı’nın dört mevsim boyunca sunduğu ne kadar lezzet varsa hepsini sunuyor Calgary. Çeşitli yiyecek ve içecek festivalleri bu tatları almanıza ayrıca olanak tanıyor. Temiz havanın ve doğanın eşliğinde yeniyor yemekler ve bu da apayrı bir lezzet katıyor. Bifteğin baş köşede olduğunu belirtelim.

Calgary Alışveriş

Kentte alışveriş genelde AVM’ler üzerinden işlese de, Calgary’de gezerek alışverişe son derece uygun birçok bölge bulabilirsiniz. Kensington, Uptown 17th Avenue ve Inglewood gibi bohem havalı adreslerde eğlenceli alışverişler sizi bekliyor. Chinook Centre, Market Mall, CrossIron Mills, Southcentre Mall AVM’ler arasında öne çıkanlar.

Calgary İklim

Bu ülkenin en güneşli şehri olarak bilinen Calgary iklimi genellikle çok kurudur. Bahar aylarında daha çok yağmur görür. Kışın şehrin kendisi çok az kar alırken dağlar genellikle karla kaplıdır.

Calgary Gezilecek Yerler

Calgary Tower: Kentin en ünlü yapısı, 190 metre uzunluğunda. Tam merkezdeki bu kule 360 derece kent görüntüsü elde edebileceğiniz, görülesi bir yer.

Canada Olympic Park: Kentin simgesi gibi. Kış 1998 olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış Canada Olympic Park, bugün halka açık bir spor alanı. Yıl boyu süren etkinliklere aileler ve özellikle macera sevenler katılıyor.

Fish Creek Provincial Park: Oldukça iyi korunmuş çok güzel bir doğa parçası. Tırmanış ve yürüyüş parkurları yanı sıra piknik için ayrılmış alanları ile de çok rağbet görüyor. İçinde bilgi alabileceğiniz merkezler de bulunan bu park, Calgary’nin güneyinde bulunuyor ve doğu-batı doğrultusunda uzanıyor.

Glenbow Museum : Kanada'nın en büyük ve ilk ulusal sanat galerisidir.

Telus World of Science (Telus Bilim Dünyası): Bu bilim müzesi etkileşimli sergiler, multimedya sunumlar ve eğitim gösterileriyle doludur. Her yıl 300.000 'den fazla ziyaretçi ve müzeyi keşfetmek için gelen 50.000' den fazla öğrenci bulunmaktadır.

Calgary Zoo : Calgary hayvanat bahçesi, Botanik bahçesi ve Prehistorik Park dünyanın her yerinden ziyaretçilere değişik bir deneyim fırsatı sunar ve Calgary’nin tam kalbinde yaban hayatı ile etkileşim içerisindedir- şehir merkezine 5 dakika mesafededir.