ÜLKE BİLGİLERİ

Tokyo

Japonya’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Tokyo, merkezinde 12 milyon insan barındıran, dünyanın en büyük metropollerinden birisidir. Tokyo bölgesinde ise 35 milyon insan yaşamaktadır. Yaşamın en pahalı olduğu şehirleri arasında yer alır.

Tarihi uzun yıllara dayanan bu şehir, önceleri küçük bir balıkçı kasabası iken şimdilerde ise doğunun başkenti olmuştur. Tokyo’nun eski adı “Edo” ‘dur. Edo 1603’te Tokugawa Şogunluğu’nun kurulmasıyla birlikte ekonomi, kültür alanında gelişmeye başlamıştır. Daha sonra 1868’de İmparator Meiji şogun yönetimine son vermiş, buranın ismini Tokyo olarak değiştirmiştir.

1923 depremi sonrası ağır hasar gören Tokyo’nun toparlanması zaman almıştır fakat daha sonra, II. Dünya Savaşı’nda ABD tarafından atılan atom bombası, ülkeyi yerle bir etmiştir. Bu acı geçmişin ardından Japonya muazzam bir gelişme göstermiş ve günümüzde her alanda büyük gelişmeler göstermeye devam etmektedir.

Japonca eğitimi için Tokyo merkez noktadır. Hem dil eğitimi hem de kolay pratik şansı olduğu için Tokyo en gözde Japonca dil eğitim bölgesidir. Japonlar geleneksel Japon alfabesini kullanmaktadır. Ancak şehirde çoğu yerde Japoncanın ve Japon alfabesinin yanında İngilizce ve Latin Alfabesi de kullanılmaktadır. Tokyo dil ve eğitim merkezlerini içerisinde barındıran bir şehirdir. Şehirde çok sayıda eğitim merkezi bulunmaktadır.

Tokyo Ulaşım

Tokyo, her yönüyle bir metropol olduğundan ulaşım sistemi en başta size karmaşık görünebilir. Ancak ulaşım sistemine alıştığınızda toplu taşıma araçları ile her yere kolayca gidebilirsiniz. Tokyo'da trafik oldukça yoğun olduğundan otobüs ve taksi pek tercih edilmemektedir. Yine de taksiye binmek istiyorsanız, yeşil taksilerle daha uygun fiyata seyahat edebilirsiniz. Eğer bunların yerine özel araç ile seyahat edecekseniz, trafik haricinde bir de park sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Metro: Tokyo’da metro ve otobüsleri kullanabilmek için Suica kartlardan almak gerekmektedir. Suica kartlar, gidilen mesafeye göre ücretlendirilmektedir. Şehir merkezinde gezmek için JR ve Yamanote hatları kullanılmaktadır.

Otobüs: Otobüslerde de Suica kart kullanılmaktadır. Ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen otobüs rotaları şu şekildedir:

Toei Bus: Kentin ana alanları kapsar.

Tokyo Shitamachi Otobüs (Gezi Otobüsü): Gelen ziyaretçiler Tokyo’nun ünlü yerlerini dolaşmak için bu otobüsü kullanabilirler.

Sky Bus Tokyo: Üstü açık bu otobüslerle de Tokyo’nun önemli noktaları gezilebilir

Narita Havaalanından Ulaşım: Narita Havaalanında her terminalin kendi tren hatları mevcuttur. Ueno dolaylarına gidecekseniz Keisei trenlerini kullanmanız gerekir. Trenler en hızlı ulaşımı sağladığı için otobüsten daha pahalı hizmet vermektedir.

Haneda Havaalanı (Tokyo Uluslararası Havaalanı)’ndan Ulaşım: Haneda havaalanı terminal dışında yer alan metro istasyonu ile metro hattına geçebilir, şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Tokyo Gezilecek Yerler

İmparatorluk Sarayı: Tokyonun merkezinde bulunan saray Japonya İmparatorunun resmi evidir. Önceleri Edo Kalesi olan İmparatorluk Sarayı‘nın çevresinde halen, eskiden kalan su dolu hendekler bulunur.

Sensoji Tapınağı: Asakusa Kannon Tapınağı olarak da bilinir. Bir budist tapınağıdır. Tokyo'nun en renkli ve popüler tapınaklarındandır. Yapımı 645 yılında tamamlanmıştır ve Tokyo'nun en eski tapınağı olması sebebiyle büyük ilgi görmektedir.

Ueno Park: 1873 yılında kurulan ve bir çok müzeye, tapınağa ev sahipliği yapan Ueno Park, turistler tarafından en sık ziyaret edilen yerlerden biridir. Ayrıca Shinobazu Göletinin burada bulunması da insanları buraya çeken bir başka nedendir. Kentin en büyük tapınağı olan Kaneiji Tapınağı da parkın içinde yer almaktadır. Parkta bulunan Tokyo Ulusal Müzesi, Batı Sanatı Ulusal Müzesi, Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi ve Ulusal Bilim Müzesi ülkenin en başta gelen müzelerindendir. Yine parkın içinde yer alan Ueno Hayvanat Bahçesi de, Japonya’nın ilk hayvanat bahçesidir.

Kaneiji Tapınağı: 1625 yılında kurulan Kaneiji Tapınağı, döneminde şehrin en büyük ve en zengin tapınaklarından biriydi. Savaş sırasında tahrip edilen tapınak kalıntıları beş katlı Pagoda ve Toshugu Mabedi parkın etrafına dağıtılmış durumdadır.

Tokyo Ulusal Müzesi: Japonyanın ilk ve en önemli ulusal müzesi olan Tokyo Ulusal Müzesi 1872 yılında kurulmuştur. Müzede; Japonlara özgü resim, heykel, kılıçlar, metal eşyalar, dokumalar kısaca Japon sanatının tarihini kapsamlı şekilde anlatan nesneler bulunmaktadır.

Tokyo Modern Sanat Müzesi: 1952 yılında kurulan Tokyo Modern Sanat Müzesi, yaklaşık 4500 koleksiyona sahiptir. Müzede yer alan Modern Sanat Merkezinde resim, heykel, moda, mimarlık, tasarım ve çağdaş sanat eserleri sergilenmektedir.

Yoyogi Park: Yoyogi Park, Tokyo 'nun geniş çimler, göletler ve ormanlık alanlarına sahip en büyük şehir parklarından birisidir. 1967 yılında park kurulmadan önce bulunduğu alanda Tokyo Olimpiyatları düzenlenmekteydi. Ünlü Meiji Tapınağını da içinde barındıran parka giriş ücretsizdir.

Meiji Tapınağı: Meiji Tapınağı bir Şinto tapınağıdır. İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shöken'in ruhlarının burada yaşadığına inanılır. 700.000 metrekarelik ormanlık alan ile çevrili tapınağa giriş ücretsizdir.

Shinjuku: Dünyanın en yoğun tren istasyonu Shinjuku istasyonuna ve Tokyo Hükümet Binasına ev sahipliği yapmakta olan, iş merkezlerinin yoğun olarak bulunduğu şehir merkezidir.

Tokyo Kulesi: Tokyo’nun merkezinde bulunan bu kule, 333 metre yüksekliğinde dünyanın en uzun çelik kulesidir. 1958 yapımı kule, Eyfel Kulesinden 13 metre daha uzundur. Japonya’nın savaş sonrası yeniden doğuş sembolüdür.