ÜLKE BİLGİLERİ

Osaka

Ülkenin en büyük adası olan Honşu sınırları içerisinde yer alan Osaka; ülkesinin Tokyo’dan sonraki en büyük şehridir. Tarihi boyunca ticaretle uğraşmış bölge halkı sayesinde bölge ticaret merkezine dönüşmüş ama aynı zamanda ünlü gurmeleriyle özdeşleştirilip Gurmeler Başkenti adını almıştır. 

Şehrin tarihine bakarsak burası ülkenin en eski yerleşim birimlerinden biridir. M.Ö. 5 ve 6 yüzyıllarından kalma Morinomiya Kalıntıları kentin köklü tarihini açığa çıkaracak önemli eserlerdir. Ayrıca tarihten günümüze uzanan süre boyunca ticaret merkezi ve endüstri kenti olma özelliğini koruyan şehir II. Dünya Savaşı’nda ABD hava üslerinin yoğun bombardımanı altında kalmış; savaşın ardından ise daha gelişip güçlenerek bugünlerine gelmiştir.

Osaka İklim

Nemli suptropikal iklim görülür. Yazlar sıcak, nemli ve yağışlı, kışlar soğuk geçer. Kış aylarında hava sıcaklığı 2°C ile 10 °C arasında değişirken, yaz aylarında 20 °C ile 30 °C arasında seyreder. Mayıs-Temmuz arası yağışların en çok olduğu dönemdir.

Osaka Ulaşım

Büyük bir şehir olan Osaka’da ulaşım için kullanabileceğiniz otobüs, tren, metro, taksi gibi birçok vasıta bulunmaktadır. Şehirde iki havalimanı yer almaktadır. Itami Havalimanı’nda ülke içi uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Uluslararası uçuşlar ise Kansai Uluslararası Havalimanı’ndan gerçekleştirilmektedir. Kansai Havalimanı şehir merkezine 45 da km uzaklıktadır.

Metro: Osaka’da da diğer Japonya şehirleri gibi ulaşımın temelini metro oluşturmaktadır. Gelişmiş bir raylı sisteme sahip şehirde her yere metro ile gidebileceksiniz.

Otobüs: Otobüs hatları ise Japonca yazıldığı için bilmeyenlere karmaşık gelebilir. Bu yüzden şehirde en az kullanacağınız ulaşım aracı otobüsler olacaktır.

Tren:  Trenler şehir içi değil de daha çok şehirlerarası yolculuklar için tercih edilmekte olup sistem bizdeki hızlı trenlere benzemektedir.

Taksi: Gelişmiş bir şehir olan Osaka taksi bulmak konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir şehirdir.  Üzerinde kırmızı ışık yanan taksiler boş ve yolcu taşımaya hazır olduklarını belirttiklerinden bu taksilerden birini çevirebilirsiniz.

Osaka Gezilecek Yerler


Osaka Kalesi (Osaka Castle): Kentin simge yapılarından biri olan kale; şehre gelenlerin gezmek istedikleri bir numaralı adrestir. Osaka nehri kıyısına inşa edilmiş kale taş köprü yürüyüşü ardından giriş yapılan bir tarihi eserdir.

Dotonbori: Şehrin hem alışveriş hem de eğlenme merkezi olan Dotonbori kalabalık sokakları ve sürekli hareketli yapısıyla gelen yerli ve yabancı turistleri bekleyen bir seyahat rotasıdır. Karşılıklı sokakları birleştiren Umezu Nehri üzerindeki köprülerle birbirine bağlanan bölge şehrin en güzel restoranlarının bulunduğu, kültür sanat etkinliklerinin kalbi kabul edilen önemli bir yerdir.

Universal Japonya Stüdyoları (Japan Universal Studio): Orlando’da bulunan Universal Stüdyo’yla boy ölçüşebilecek güzellikte ve büyüklükteki Evrensel Japonya Stüdyoları küçük büyük herkesin eğlenceli zamanlar geçirebileceği içerisindeki Jurassic Park canlandırması yapılan nehirde gezintiye çıkabileceğiniz bir eğlence parkı.

Osaka Aquarium Kaiyukan: 5.400 metre küplük alanı ile dünyadaki en büyük akvaryumlardan biri olan Kaiyukan Akvaryumu 580 hayvan türünün yaşadığı bir yerdir.  Akvaryum içerisinde 11.000 ton su bulunmaktadır.

Shitenno-ji Tapınağı (Shitennı-ji Temple): Japonya’daki en eski Budist Tapınağı’dır ve 593 yılında inşa edilmiştir. Tapınağın yapılış emrini Prens Shotoku verirken inşasını 3 Koreli yapmıştır. İç avlu, ana salon ve vaazların verildiği yer olan Ko-do bölümlerinden oluşan yapı Japonya’nın mistik havasını soluyabileceğiniz önemli yerlerden biridir.

Gökyüzü Binası (Umeda Sky Building / Floating Garden): Sadece Osaka şehrinin değil Japonya’nın en bilindik yerlerinden biri olan Gökyüzü Binası 40 katlı bir kuledir. Kita-ku bölgesinde yer alan bu kule yapımı 1993 yılında tamamlanan iki ayaklı çatısı gözlem terası gözlem evi olarak kullanılan bir yapıdır. Ayakları Yüzen Bahçe Rasathanesi denen bölümle birleştirilmiş kule yapısı gereği diğer kulelerden farklı bir mimariye sahiptir. Ve uzunluğu 173 metredir.