ÜLKE BİLGİLERİ

Kyoto

Kyoto, 1000 yıldan fazla bir süre boyunca Japonya'ya başkentlik yapmış ve bu zaman içerisinde en güzel Japon sanatının, kültürünün, dininin ve düşünce tarzının hazinesi haline gelmiştir. Dünya Mirası listesinde yer alan ve Kyoto, Uji ve Otsu kentlerinde bulunan toplam 17 tarihi anıtın on altı tanesi tapınak ve mabetlerden bir tanesi de Nijo Kalesinden oluşmaktadır. Kyoto iklimi; nemli kıta iklimi görülür. Kışlar soğuk ve kuru, yazlar sıcak ve yağışlıdır.

Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto’nun merkezinde bulunan Kyoto İmparatorluk Sarayını ziyaret etmek için sabah 10.00 ya da öğlen 14.00 turundan 20 dakika önce pasaportunuz ile izin için başvurmanız gerekmektedir. Hemen yanında daha zengin dekore edilmiş olan ve Tokugawa Shogun’unun şehre yaptığı nadir ziyaretlerde kalmayı tercih ettiği Nijo Kalesi yer alır. Shijo-Kawaramachi yakınındaki Gion Köşesi, geleneksel sanatlara ve tiyatroya şahit olmak için vazgeçilmez bir mekândır. Zevk ürünü olarak tasarlanmış eski tip restoranlar bölgenin farklı ve arı atmosferine güzellik katar.

Higashiyama bölgesinde, 1001 adet yaldızlı, ahşap Kannon (Merhamet Tanrıçası) heykeli ile ünlü Sanjusangendo Tapınağı bulunur. Kiyomizu Tapınağı, şehrin panaromik manzarasına uzanan derin bir vadide baş gösteren geniş ahşap verandası ile ünlüdür. Ginkakuji Tapınağı ya da diğer adıyla Gümüş Köşk, hem zarif mimarisi, hem de saklı bahçe peyzajları ile ünlüdür. Batı Kyoto’daki Katsura İmparatorluk Villası geleneksel Japon mimarisi ve bahçe peyzajının en güzel örneklerinden bir tanesi olarak kabul edilir. Shugakuin İmparatorluk Villası ise 17. yüzyılda Tokugawa şogunluğu tarafından İmparator Go-Mizuno için yaptırılmıştır. Bu alanları ziyaret etmek için İmparatorluk İçişleri Birimi’nden izin kâğıdı alınması gerekmektedir. İzin kâğıdı almak için mümkün olduğunca erken başvurmanızı öneririz. UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edilen alanlar: Kinkakuji Tapınağı ile diğer 16 tapınak ve mabet de dahil olmak üzere, Eski Kyoto’da (Kyoto, Uji ve Otsu Şehirleri) bulunan Tarihi Anıtlar.