ÜLKE BİLGİLERİ

Zürih

İsviçre'nin en büyük kenti olan Zürih, adını kenti çevreleyen Zürih Gölü'nden alır. Tüm dünyada bankacılık denilince ilk akla gelen kent olan Zürih, 19.yy'da olduğu gibi günümüzde de Avrupa'nın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biridir. Kozmopolit bir dünya kenti olarak, tüm dünyada gerek temizliği, gerek düzeni gerekse doğal güzellikleriyle beğenilmektedir. Açık bir vadi üzerinde yükselen Zürih, Limmat Nehri üzerine ve Zürih Nehri'nin ucuna yerleşmiş bir kenttir. Zürih 1,9 milyon nüfusu ile İsviçre’nin en kalabalık şehridir. Aynı zamanda dünyanın ünlü finans merkezlerinden biridir. Hem ekonomisi hem de kültürel bir merkez olması ve yüksek yaşam standartları sebebiyle uluslararası yapılan anket sonuçlarına göre insanların en çok yaşamak istediği şehirlerarasında yer alır. Öyle ki, Almanlar ve ardından İtalyanlar başta olmak üzere şehirde yaşayanların neredeyse üçte biri farklı ülkelerden gelip Zürih’e yerleşmiş.

Yeşilliklerle dolu yerleşim alanı, göl, nehir, tepe ve ormanlara kolay ulaşımı ile yaşanması ve gezmesi oldukça keyifli bir şehir! Zürih Gölü ve iki nehrin bulunduğu bu şehrin tepelerinden Alp Dağlarını da izleyebilirsiniz. Şehre adını veren gölün kıyısında kurulmuş plajlar da ayrı bir aktivite imkânı sunuyor. Seçkin eğlence mekânları, müze ve galerileri de meraklıları için oldukça iyidir. Birçok ünlünün İsviçre’deki evi zaman içerisinde müzeye çevrilmiş. Franz Kafka, Albert Einstein gibi ünlüler bunlar arasında yer alıyor.

Zürih İklim

Normal ve ılıman iklim şartlarına sahip olan Zürih'te nem oranı oldukça düşüktür. Gündüz hava sıcaklıklarının 19-25 derece arasında değiştiği Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları, yılın en sıcak dönemleridir. Kış mevsiminde ise gündüz sıcaklıkları 2-7 derece arasında değişmektedir.>

Zürih Ulaşım

Zürih, temiz, yaygın ve güvenli şehir içi ulaşım sistemleriyle de ünlü bir kent. S-Bahn isminde, banliyö treni görevi gören bir raylı sistemi, şehrin her köşesine ulaşan tramvayları ve otobüsleriyle kentte herhangi bir noktadan başka bir yere ulaşmak hiçbir zaman problem olmuyor. Toplu taşıma sistemlerinin bir diğer ilgi çekici özelliği ise dakikliği. Bu şehirde, hiçbir araç, büyük bir kaza olmadığı sürece, programında yazan süreden 30 saniye de olsa geç kalmıyor.

Zurich Airport, İsviçre’nin en büyük ve işlek havaalanı konumunda. Kloten bölgesinde bulunan havaalanı, Zürih şehir merkezine, her 10-15 dakikada kalkan trenlerle yaklaşık 12 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Zürih Gezilecek Yerler

The Grossmünster: Şehrin simgesi en önemli üç kilisesinden biridir. Uzun kuleleri ve Roma stili ile dikkat çeker.

St. Peters Kilisesi: 8. yy’da yapılmış bu kilise 13. Ve 18. Yy’da iki kez değiştirilmiş. 8,7 metre çapı ile Avrupa’nın en büyük saati bu kilisenin kulesinde yer alıyor.

Kunsthaus: İsviçre’nin en önemli sanat müzesi! Van Gogh, Picasso, Monet gibi ünlü ressamların eserlerini görebilirsiniz.

Le Corbusier Haus: 20. yy’ın en etkili İsviçreli mimarlardan biri olan Le Corbusier’in evi Zurichhorn Park’ında yer alıyor. Mimarın bazı çalışmalarını da içeren bu ev, haftanın bazı günlerinde gezilebiliyor.

Chinagarten: Bir Çin şehri “Kunming” tarafından şehre hediye edilen bir bahçe. Tipik Çin sanatının şekillendirdiği bu bahçede çeşitli bitkiler ve süslemeler görebilirsiniz.

Zürichsee: Alp dağlarının eteklerinde yer alan bu güzel gölde günlük bot turlarına katılabilirsiniz.

Old Town (Alstadt): Zürih’in en turistik ve büyüleyici bölgesi! Alstadt olarak da anılan bu alanda dar sokaklar ve ortaçağ evleri de göreceksiniz.

Lindenhofplatz: Yürüyüş yapabileceğiniz ve Rietberg müzesini gezebileceğiniz oldukça güzel bir park.

Rietberg Müzesi: Asya, Afrika ve Eski Amerika’ya ait sanat eserleri görebileceğiniz ve süreli sergilere ev sahipliği yapan bir müze.

Zurich Zoo (Zürih Hayvanat Bahçesi): Tropik yağmur ormanları da içeren ve çocuklarınızla hoş vakit geçirebileceğiniz güzel bir hayvanat bahçesi.

Church of Our Lady (Fraumunster): 1250 yılından beri var olan bir kilise!

Opera House: Çeşitli sanatsal performanslarının sergilendiği ve Zürih’te ziyaret edilmesi gereken binalardan biridir. Bina hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz rehberli turlara da katılabilirsiniz.

Swiss National Museum (İsviçre Ulusal Müzesi): İsviçre tarihi eserlerini ve süreli sergiler gezebileceğiniz bir müze.