ÜLKE BİLGİLERİ

Montreux

Montrö ya da Montreux, bir İsviçre kantonu olan Vaud'nun, Vevey bölgesinde yer alan bir şehirdir. Montreux Cenevre Gölü'nün kuzey kıyısının doğrusunda, "Vaud Riviera" 'sının merkezinde yer alır. Montreux 20. yüzyılın başlarından beri, mikro-kliması sayesinde gelişen turizmle, oldukça tanınan bir şehirdirç.Ama şehrin bu isimle tanınması ancak 1961'lerden beridir ki, bu tarihte Châtelard ve Planches bucakları birleşerek Montreux'yü oluştururlar. Montreux'nün en yüksek noktası "Cape au Moine", 1941 m yüksekliğindedir.

Cenevre Gölü'nün kıyısında, Alp dağlarının gölgesinde yer alan Montreux (Montrö) şehri, İsviçre'nin Fransızca konuşulan bölgesinin en güzel yerlerinden biridir. Olağanüstü manzaralar sunan sayfiye yerleri ve kozmopolit şehir hayatının bileşimi olan kent, ziyaretçilerine kışın kayak ve snowboard'dan yazın Cenevre Gölü'nde yelken ve ünlü Montreux Caz Festivali konserlerine kadar, yıl boyunca harika eğlence ve dinlence imkânları sunar. İsviçre'de Fransızca öğrenmek istiyorsanız, Montreux tam aradığınız yerdir. Montreaux teraslama sistemli üzüm bağları ve taş evleri sebebiyle UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

Sahil boyunca çok sayıda heykel yer alıyor. Bunlar arasında en popüler olanlar Freddie Mercury, Charlie Chaplin, Empress Sissi, Victor Hugo ve Vladimir Nabokov gibi şahsiyetlere ait heykeller. Bu şahsiyetler zamanında Montreux’a gelmiş ve bölgeyi ziyaret etmişler bu nedenle de  onların anısına Cenevre gölü kenarındaki sahilde bu ünlülerin heykellerine yer verilmiş.

Château de Chillon (Chillon Şatosu): Arkasını Alp dağlarına yaslamış olan Chillon Şatosu 12. yy’da kenti koruma amacı ile yapılmış ve İsviçre şatolarının en ünlülerinden biri. Cenevre gölü kenarında yer alan kale oldukça stratejik bir öneme sahip olan kale Chillon kayası üzerine inşaa edilmiş. Sion Piskoposluğu’na ait olan şato, 13. – 16. yy’lar arasında Savoy Düklerine ev sahipliği yapmış ve bu dönemde genişletilmiş. Pek çok yazara ilham kaynağı olmuş olan kale Monreux’un en fazla ziyaret edilen yeri.