ÜLKE BİLGİLERİ

Cenevre

İsviçre'de Cenevre Gölü kıyısında yer alan, İsviçre'nin Zürih şehrinden sonra en yüksek nüfuslu ikinci şehridir. Fransızca konuşulan İsviçre bölgesi olan "Suisse Romande" bölgesinin en büyük şehridir. Aynı ada sahip Cenevre kantonu'nun başkentidir. Rhône Nehri'nin Cenevre Gölü'nden çıkışında konumlanmıştır. Adını kıyısında bulunduğu Cenevre Gölünden alan bu şehir, İsviçre’nin en kozmopolit şehirlerinden biri olan Cenevre’nin nüfusunun %44’ünü yabancılar oluşturmaktadır. Dünyanın saat merkezi olarak bilinen Cenevre, lüks caddeleri, alışveriş merkezi, kafe ve barlarıyla dünya sosyetesinin uğrak yerlerinden. Tarihi binalarında gotik mimari etkileri gözlenen Cenevre, lüks ve ihtişamın yanı sıra aynı zamanda Alp Dağları ve Cenevre Gölü gibi görkemli doğal mirası ile de ilgi odağıdır.

Cenevre küresel şehir kavramını tamamen karşılamaktadır. Şehir bir finans merkezidir. Dünyaca ünlü olan CERN yüksek enerji fiziği laboratuvarı, Birleşmiş Milletlerin Avrupa’da ki merkezi burda bulunmaktadır. Cenevre gündüzü gibi hızlı bir gece hayatına da sahiptir. İnsanlar sabah saatlerinde çalışmanın yorgunluğunu gece dışarı çıkarak atarlar. Nüfusun çok yüksek kesimini ise yabancı olması gece hayatını daha hareketli kılmaktadır.

Cenevre İklim

Cenevre ılıman iklime sahip bir şehirdir. Yazları ortalama bir sıcaklığa sahip olan şehrin kış aylarında ortalama sıcaklığı ise 1 derecedir. Zaman zaman kış aylarında soğukların artmasıyla Cenevre Gölü kıyısında buzlardan oluşan doğal güzellikler görülmektedir.

Cenevre Ulaşım

Cenevre şehri küçük bir şehir olduğu için şehir içi ulaşım kolay yapılabilmektedir. Toplu taşıma araçlarıyla her yere rahat bir biçimde ulaşılabilmektedir. Şehirde 6 adet tren hattı ve otobüsler bulunmaktadır. Taksi fiyatlarının pahalı olduğu şehirde toplu taşıma araçlarıyla yolculuk daha ekonomik gözükmektedir. Cenevre Uluslararası Havaalanı şehir merkezinden 4 km kuzeybatı konumludur. Cenevre uçak biletiniz aynı zamanda size 80 dakika süreyle kullanabileceğiniz bir toplu taşıma kartı edinme imkanı da tanıyor. Valizinizi aldıktan sonra otobüs, tren ve feribotta kullanabileceğiniz bu kartı talep etmeyi unutmayın.

Cenevre Gezilecek Yerler

St. Pierre Katedrali: Bu katedral 855 yaşındadır. Gotik tarzda mimarisiyle dikkat çeken bu yapıt Cenevre’nin önemli tarihi yapılarından biridir.2 yanında bulunan kulelerle Cenevre’yi 360 derece görebilirsiniz.

Jet d’Eau: Cenevre şehrinin adeta simgesi haline gelen bu fıskiye Cenevre Gölü kıyısında bulunmaktadır. 140 metre yukarıya su püskürtebilen bu yapıt şehrin en dikkat çekici yapılarının arasındadır.

Reform Anıtı: Tamamen taştan yapılmış olan anıt Cenevre Üniverstesi’nin bahçesinde yer almaktadır. Avrupa tarihinde önemli yeri olan reformcuların tasvir edildiği anıtta 4 büyük insan karakterize edilmiştir.

Reform Müzesi: Müze 1536 yılında insanların reformu onaylamak için oy verdiklerdi yerde bulunmaktadır. Yapı olarak küçük olan bu yer 2007 yılında Avrupa Müze Ödülü’ünü almıştır.

Patek & Philippe Saat Müzesi: Saat yapımının doğum yeri olan Cenevre’de geçmişten günümüze yapılmış mükemmel saatleri görebileceğiniz yerdir. Gerçekten içersinde büyüleneceğiniz hayran kalacağınız saatler bulunmaktadır. Tarihte önemli insanlara yapılmış saatleride bu müzede görebilirsiniz.

Uluslararası Kızıl Haç Müzesi: Kızıl Haç’ın kuruluşundan bu yana yaptıklarını bulabileceğiniz müzedir. Yapılmış savaşlarda desteklerini, felaketlerde insanlara yapılmış yardımları fotoğraflarla ve belgelerle gözler önüne seren müzedir.

Kırık Sandalye: 5.5 ton ağırlığında devasa bir 3 ayaklı sandalye olan bu anıt mayınların verdiği zarara dikkat çekmek için yapılmıştr. Bu anıt 12 metre boyunda ve tamamen tahtadandır.