ÜLKE BİLGİLERİ

Valencia

Valensiya, İspanya'da Valensiya özerk bölgesinin başkentidir. Kendi ismini tasiyan ilin de merkezidir. Valensiya belediye sinirlari icinde (2010 tahminlerine göre) şehir nüfusu 809,267 kisidir. Belediye sinirlari icindeki nüfus itibariyle İspanya'nın üçüncü büyük şehridir. Şehrin ilk ismi Latince güç, kuvvet anlamına gelen Valentia'dır. Endülüslüler zamanında şehre Balansiya ismi verilmiştir. Sehir olan Costa del Azahar kiyilarinda en büyük endüstri merkezidir. Valencia Romalılar tarafından kurulmuş ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bölgeye Romalılar, Vizigotlar, Berberiler, Endülüs Araplari ve Aragonlar göç ederek şehri ekonomik ve kültürel olarak zenginleştirmişlerdir. 1094'de Rodrigo Díaz de Vivar (El Cid Campeador) Hristiyanlık adına Valencia'yı fethetti. Fakat şehir daha sonra 1102'de Murabıtlar'ın eline gecti. Hemen arkasından Berberi egemenliğinde olan şehir 1238 yılında Aragonlu I. James tarafından ele geçirildi ve Valencia Krallığı kuruldu.

İklim

Valensiya’da step iklimi hakimdir. Valensiya ilinde yıl boyunca az miktarda yağış görülmektedir. Valensiya ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 17.4'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 445 mm’dir. Ağustos ayında 24.9 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Şubat ayında ortalama sıcaklık 11.1 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Şehir içinde ulaşımın en iyi yolu ise otobüslerdir. Tüm şehri gezebilecek şekilde hizmet veren otobüs hatları ile hem gece hem de gündüz yolculuk yapabiliyorsunuz. Otobüs seferleri hafta içi 04:00’ten akşam 22:30’a kadar yapılırken hafta sonları 04:00’ten gece 03:30’a kadar devam eder. Hafta içi gece yolculuğu yapmak isterseniz de gece otobüsü servisini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca eski şehirde gezebileceğiniz noktalar birbirine yakın olduğundan buraları yürüyerek gezebiliyorsunuz fakat yürümek istemez, otobüsten de daha hızlı bir yolculuk yapmak isterseniz metro kullanabilirsiniz. Şehirde metro hattı da çok gelişmiştir ve birçok noktaya ulaşım sağlamaktadır. Şehir içinde toplu taşımayla ulaşım sağlayacaksanız daha havaalanı içerisinde bulunan Turist Bilgi Ofisi içerisinden “VLC-Turist Kartı” alarak şehir içinde toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Bu Valensiya Turist Kartı günlük, iki ve üç günlük olmak üzere çeşitli alternatiflere sahip. Ayrıca ailece gelen turistlerde düşünülmüş ve 'Valensiya Aile Kartı' hazırlanmış. Bu kartlardan sizin için uygun olanını seçerek şehir içinde otobüsleri, metroyu ve bazı müzeleri ücretsiz gezebiliyorsunuz. Ayrıca kartın bir diğer avantajı ise bazı restoran ve mağazalardan indirim almanızı sağlamasıdır.

Gezilecek Yerler;

Eski Şehir: Görkemli katedraller, tarihi doku, sokak sanatları ve sayısız barın bulunduğu şehir merkezi Japon turistten, hipster gençlere kadar herkese hitap edecek renklilikte bir skalaya sahip. Eski şehrin merkezinde gotik Valencia Katedrali bulunuyor. Bu katedralin iki tarafında küçük ve çok iyi korunmuş La Plaza de la Reina ve La Plaza de la Virgen meydanları bulunuyor. Valencia Katedrali’nin tepesi zorlu bir yolculuk olsa da meydanları ve eski şehrin güzel bir manzarasını sunuyor. La Plaza de la Virgen‘den ilerleyince şehrin en önemli merkezi El Carmen‘e ulaşırsınız. El Carmen’de sanatın duvarlara işlendiği dar sokaklar arasında sayısız bar, restoran bulabilirsiniz. Oldukça özgür hissettiren bölge farklı kesimlere ve zevklere hitap edecek her türlü mekanı bulmak mümkün.

Llotja de la Seda: Eski şehirde bulunan en önemli yerlerden biri de UNESCO kültür mirasları listesinde bulunan İpek Marketi. Ortaçağ Avrupa mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan market, döneminin en canlı ticari merkezlerinden biriymiş.

Mercado Central: İspanya’nın en büyük kapalı marketlerinden biri olan yerde, taze balık, et, sebze ve meyve stantlarını gezebilirsiniz. Bizce bir ülkenin, şehrin mutfağını anlamak için en iyi yerler bu tip marketlerdir ve burası da Valencia’nın zengin ve özel mutfağını anlamak için ideal destinasyon. Örneğin Paella’nın pek de bilinmeyen şekilde önemli içeriği olan tavşanları biraz ürkütücü şekilde çengellere asılmış şekilde görebilirsiniz.

Ciudad de las Artes y las Ciencias (Bilim ve Sanat Şehri): Bilim kurgu filmlerinden fırlamış 5 ana binadan oluşan kompleks, şehre yenilikçi şekilde büyük bir değer katıyor ve Valencia’nın geleceğin şehri misyonunu tamalıyor.

Biopark Valencia: Yine Turia nehrinin yataklarına kurulan bu hayvanat bahçesi, hayvanları kendi yaşam alanlarında büyük ölçüde kafessiz bir şekilde görme imkanı sunuyor. Leopar, lemur, sırtlan, aslan, zürafa, goril, maymun, gergedan, hippopotam, devekuşu, fil, su samuru, pelikan ve çok daha fazlasını görmek mümkün.

Plajlar: Şehir merkezine oldukça yakın olan sahilleri Valencia’yı çok daha çekici kılıyor. Şehre en yakın sahil yaklaşık 5 km mesafedeki Playa de las Arenas. Buradaki ana plaj gece hayatı ile de ünlü La Malvarrosa . Bir başka seçenek de Albufera National Park’ın için de bulunan El Saler.