ÜLKE BİLGİLERİ

Tenerife

Tenerife İspanya'da ada. Kanarya Adaları Özerk Bölgesinin yedi adasından en büyüğüdür. Yüzölçümü 2.034 km² nüfusu ise (2011 tahmimi itibarıyla) 908.555 kişidir. Böylece Tenerife adasında tüm Kanarya Adaları nüfusunun yaklaşık %43'ü yaşar. En önemli şehri, otonom bölgenin ortaklaşa başkenti olan ve ada meclisinin bulunduğu Santa Cruz de Tenerife kentidir. Tenerife adası yerel idare bakımindan 21 belediye'ye bölünmüştür. İki uluslaraarası havaalanına sahip olan Tenerife'ye yılda 5 milyondan çok turist gelmektedir ve bu Kanarya Adaları'na gelen turist sayısının önemli bir kısmını kapsamaktadır. Tenerife dünyanın en büyük karnavallarından biri olan "Santa Cruz de Tenerife Karnavalı" ile tanınır, bu karnaval İspanya'dan ve uluslararası turist çekmektedir.

İklim

Tenerifede step iklimi hakimdir. Az yağış almaktadır. Tenerife ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 20.9'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 266 mm’dir. Ağustos ayı 25.2 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 17.4 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Ada içi ulaşımda ideal yol araç kiralamak. Çünkü mesafeler arası uzun ve yollar araç kullanmak için çok keyifli. Tenerife’nin de dahil olduğu Kanarya Adaları arasında ulaşım için arabalı vapur hattı hizmet veriyor.

Gezilecek Yerler;

El Teide Dağı: Tüm İspanya’nın en yüksek dağı, olan 3700 metrelik El Teide dağı Tenerife adasında bulunuyor. El Teide şu anda faaliyette olmayan eski bir volkan. Zirve noktasının 200 metre yakınına kadar teleferikle ulaşılabilen El Teide’de zirveye kadar çıkmak için adadaki turizm ofislerinden izin almak gerekiyor. El Teide dağında yıl boyunca ılıman olan kıyı bölgelerinin aksine tüm yıl kar görmek mümkün.

Las Galletas: Tenerife adasının güneyindeki tatil merkezlerine sadece bir kaç kilometre uzakta bulunan Las Galletas,hala sakinliğini ve eski küçük balıkçı kasabası havasını koruyabilmiş bir mekan. Zaten burası Costa del Silencio (Sessizlik Sahili) olarak da biliniyor.

Los Cristianos, Playa de las Americas ve Costa Adeje: Adanın geri kalanına göre sıcak bir iklime sahip güney bölgesinde daha çok Batı Avrupalı turistlerin tercih ettiği tatil merkezleri var. Bu bölgede adanın tarihi ve kültürü ile ilgili çok da fazla şey bulmak mümkün değil, ama yine de denizi, mavi bayraklı plajları ve hareketli gece hayatıyla genç batı Avrupalı turistler arasında oldukça popüler. Cristianos La Gomera veya La Palma adasına gitmek için liman kenti, bu sebeple yolunuzun bir şekilde düşeceği bir kent.

La Orotava: La Orotava, Puerto de la Cruz’un güneyinde balkonlu ve cumbalı tarihi evleri ve Tenerife’yi tepeden gören manzarasıyla Teide dağı eteklerine kurulmuş güzel bir kasaba. Tıpkı Santa Cruz ve Laguna’da olduğu gibi Puerto de la Cruz ve La Orotava arasında da sıcaklık ve iklim farkı kısa mesafeye rağmen hemen hissediliyor. Kısa mesafelerde dağların konumuna ve yüksekliğe göre değişen bitki örtüsü ve iklim Tenerife’nin özelliği.

Puerto de la Cruz: Tenerife’nin kuzeyinde, bir zamanlar temiz havası ve sakinliği nedeniyle Agatha Christie gibi yazar ve sanatçıların de uzun süre konakladıkları eski bir liman ve balıkçı kasabası olan Puerto de la Cruz zamanla gelişip büyüyerek kuzey Tenerife’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş. Puerto de la Cruz bugünlerde özellikle orta ve üst yaş grubundaki Alman turistlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında.

La Laguna: Tenerife’nin hemen yarım saat kuzeyinde tarihi üniversite kenti La Laguna var. La Laguna hepsi yüzlerce yıllık olan rengarenk ahşap evleri, katedralleri ve şarap evleri ile karakterli ve keyifli bir şehir. Kent 1999 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmış.