ÜLKE BİLGİLERİ

Sevilla

Sevilla İspanya'nın günaybatı kesiminde Endülüs özerk bölgesinin merkezi ve en büyük şehridir. Toplam nüfusu şehir merkezi ve kasabalar ile beraber 1.758.720'dir. Atlas Okyanusundan 87 km kadar içeride, Guadalquivir Nehrinin doğu yakasında yer alır. Başkent Madrid'in yaklaşık 550 km güneybatısına düşer. Bir iç liman olarak Endülüs'ün en önemli ve İspanya'nın dördüncü büyük kentidir. Geçmişte de bir kültür merkezi, Müslüman İspanya'nın başkenti ve Yeni Dünya'ya düzenlenen keşif seferlerinin başlangıç noktası olarak önem taşır. Endülüs özerk bölgesinin sanat, kültür ve ekonomi merkezidir. Sevilla'da Avrupa'nın üçüncü büyük katedrali mevcuttur. Ayrıca Sevilla, İspanya'nın flamenko merkezi olarak kabul edilen Cadiz şehrine, özellikle de bu şehrin Jerez de la Frontera kesimine ek olarak, önemli bir flamenko merkezi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bölgeye özel Sevillano adı verilen bir dansı vardır.

İklim

Sevilla şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Sevilla ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 18.6'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 576 mm’dir. Temmuz ayı 27.8 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 10.3 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Sevilla merkezi çok büyük bir yer olmadığından birçok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Hatta şehrin bazı yerlerini yürüyerek görmenizi tavsiye ederiz. Kültürün ve tarihin tadını çıkararak Sevilla sokaklarında ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde otobüsler çok ucuz ve kullanışlıdır. Otobüslerle dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca havaalanından şehir merkezine her yarım saatte bir kalkan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Sevilla şehrinde 1.3 km’lik bir metro hattı bulunmaktadır. Metro hattı otobüs kadar geniş çaplı olmasa da metro kullanımıyla rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler;

Santa Cruz: Sevilla Katedrali gibi önemli tarihi yapıtlara ev sahipliği yapan bu bölge şehrin Yahudi Mahallesi olarak anılıyor. Aynı zamanda şehrin en turistik bölümü de denilebilir.

Sevilla Cathedral: Dünyanın en büyük üçüncü katedrali olan bu tarihi yapıt, aynı zamanda dünyanın en büyük gotik katedrali unvanına sahiptir. Eski bir caminin yerine yapılmıştır. Christopher Columbus’un mezarı da burada yer alıyor.

Giralda: Sevilla Katedrali’nin hemen yanında yer alan Giralda, 12. Yüzyıldan kalan bir minaredir. Katedralin yerine yapıldığı caminin minaresidir.

Alcazar Sarayı: Katedralin hemen yanında yer alan Alcazar, görkemli bahçeleri olan bir saraydır. Alcazar Sarayı 14. Yüzyılda Sevilla müslümanların yönetiminde iken yapılmıştır. Süslü tavanları, terasları ve muhteşem bahçesi gerçek bir hazine gibi korunmaktadır.

Maria Luisa Park: Guadalquivir nehri boyunca uzanan bu park aynı zamanda şehrin en kalabalık mahallesinin yanında kuş sesleri ile huzur dolu anlar geçirebileceğiniz bir yer.

Casa de Pilatos: Plaza de Pilatos’un yanında yer alan bu bina 16. Yüzyılda Avrupanın çevresini dolaşan Tarifa Markizi için yapılmıştır. Endülüs saraylarının prototipi gibidir.

Seville Ayuntamiento: Sevilla’nın bu belediye binası iki farklı cephesiyle oldukça güzel bir yapıttır. Binanın Plaza Nueva cephesi Neolitik döneme, Plaza San Francisco cephesi ise Rönesans dönemine ait izler barındırır. Hatta tasarımı yapan mimar inşaat sırasında öldüğü için Rönesans stili tam olarak tamamlanamamıştır.

Archivo General de las Indias: Christopher Columbus’un kişisel günlüğü ve dünyayı İspanya ve Portekiz arasından ikiye bölen Papa’nın deklarasyonunun yer aldığı bu bina da Sevilla’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Ayrıca İspanya’nın Güney Amerika ve Filipinlerdeki maceralarının yer aldığı dokümantasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Flamenco Museum: Flamenko danslarına ait kıyafetler dâhil tüm görsellerin yer aldığı bir bu müze Sevilla’nın en popüler yerlerinden biridir.

Casa de la Memoria: Bir kültür merkezi olan bu bina düzenli olarak sunulan Flamenko şovları ile ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisidir.

Museo de Bellas Artes: Sevilla’nın güzel sanatlar müzesidir. 17. Yüzyıl’da yapılan bu müzede gotik döneminden günümüze birçok sanat eseri bulunur.

Basilica Macarena: Sevilla’nın en önemli kilisesidir.

Muralle Arabe: Arap duvarları olarak da anılan bu surların tarihi aslında Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Romalıların şehri çevrelemek için inşa ettiği bu surlar daha sonra Müslüman Araplar tarafından Hristiyan işgaline karşı daha da genişletiyor. Surların kalan kısmı hala Sevilla’nın Macerena bölgesinde görülebilir.

Plaza de Toros: Boğa güreşi denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de şüphesiz Sevilla. Geleneksel boğa güreşlerinin yapıldığı arenalar da bu etkinliği sevenler için ideal bir deneyim olabilir.