ÜLKE BİLGİLERİ

Pamplona

Pamplona İspanya'da Navarra Özerk Bölgesinin Başkenti olan şehirdir. Nüfusu 196.000 kişi, San Sebastian şehrine uzaklığı 92 km, Madrid 'e uzaklığı ise 407 km'dir. Şehrin Baskça ismi olan Iruña şehir anlamına gelmektedir. Bask Milliyetçileri Pamplona şehrini tarihi Başkentleri olarak kabul etmektedirler. Pampolona tarihsel Navarre Krallığı başkentidir. Kent her yıl 6 Temmuz-14 Temmuz döneminde özel bir şekilde kutlanan San Firmin Festivali ile ün yapmıştır. Bu festivalde her gün kentin belirli sokaklarından oluşan bir parkurda kontrol edilmeyen boğalar koşturulmakta ve bu koşan boğalar önüne çıkıp onlardan kaçan cesur gençler böylelikle kendilerini cesaretlerini gösterebilmektedirler. Bu festival 1926'da yayımlanan Ernest Hemingway'in çok dile çevrilmiş klasik Güneş de Doğar romanında önemli rol oynamış ve bu roman bu festivale uluslararası ün kazandırmıştır. Pamplona ve San Fermin festivali görüntüleri 1967'de bu romandan uyarlanan Güneş de Doğar filiminde izlenebilmektedir.

İklim

Pamplona şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Pamplona ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Pamplona ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 12.3 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı: 1042 mm’dir. Ağustos ayı 20.4 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 4.7 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Pamplona’da metro ulaşımı yok fakat çok gelişmiş bir otobüs ağı var. Şehrin her bölgesine, çok sık seferlerle, engelliler için özel aksamlı otobüslerle ulaşım çok rahat. Bunun yanı sıra yaya olmak çok mühim, zira şehir sakinleri çoğu yere yürüyerek gidiyor ve tabii ki bir diğer ulaşım seçeneği bisiklet.

Gezilecek Yerler;

  • Pamplona Katedrali
  • San Nicolas Kilisesi
  • San Lorenzo Kilisesi
  • El Sadar Stadyumu
  • Calle de Zapateria
  • Porta de Francia