ÜLKE BİLGİLERİ

Marbella

Marbella, İspanya’nın Endülüs özerk topluluğunda yer alan bir şehirdir, İspanya’nın güneyinde yer alır. Costa del Sol bölgesinin bir parçasıdır. Bölgenin Belediyeler Birliği Merkezidir ve aynı zamanda kendi adını taşıyan yargı bölgesinin merkezidir. Marbella, Sierra Blanca dağlarının eteğinde Malaga ve Cebelitarık Boğazı arasında Akdeniz sahilinde yer almaktadır. 2012 yılında şehrin nüfusu 140,473 olarak tespit edilmiştir ve bu rakamla Endülüs bölgesinin en kalabalık sekizinci şehridir. Costa del Sol’deki önemli turist merkezlerinden biridir, iklimi ve turizm altyapısıyla beraber geçtiğimiz yıllar boyunca turistler için cazibe merkezi olmuştur. Bunun yanında şehir bir çok önemli arkeolojik mirasa sahiptir, çok sayıda müzeye ve konser alanına sahiptir. Bu konser alanlarında reggae konserlerinden opera konserlerine kadar geniş yelpazede etkinlikler sunulur. Şehir, Kuzey Avrupa ülkeleri, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD gibi ülke vatandaşları için popüler bir yerdir. Marbella özellikle aristokratların, ünlü ve zengin insanların varlığını sürdürdüğü bir yer olmasından dolayı lüks yolcu gemileri ve yatlar için önemli bir hedeftir.

İklim

Marbella şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Marbella ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 17.8'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 602 mm’dir. Ağustos 24.7 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 12.2 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Gezilecek Yerler;

Casco Antigua (Eski Kent): Antik şehir surları arasında, kuzey ve doğu yönlerinde ilerleyen “Barrio Nuevo” ve “Barrio Alto” denilen iki tarihi banliyöden oluşmaktadır. Surlarla çevrili yerin içindeki bölüm, 16’ncı yüzyıldan kalma durumunu aynen muhafaza etmiştir. Ancak, yakın geçmişte, muhteşem bir şekilde yenilenmiştir. Casco’nun bembeyaz sokakları ve meydanı: herhangi bir “Pueblos Blancos” kasabasına kafa tutacak düzeyde güzeldir. Caddeler: şık ve bakımlı binalar ve ilginç detaylarla doludur. Amaçsızca, bunların çevresinde dolaşmak bile ziyaretçilere keyf verir. Eski şehrin merkezinde “Plaza de los Naranjos” yani “Portakal ağaçları meydanı” bulunmaktadır. Bu meydanda ise, yine antik döneme ait bazı yapılar görülür.

Museo Del Grabado Contemporaneo ( Çaşdaş İspanyol Gravür Müzesi ): Müze: Magribi surlarına yakın, “İglesia de la Encarnacion” un arkasındaki bir sokakta saklanan “Modern Baskılar Müzesi”, hastane olarak inşa edilmiş bir Rönesans köşkünün içindedir. 1992 yılında müze ziyarete açılmıştır. Miros’a ait büyük bir koleksiyona, Picasso’nun birkaç çalışmasına ve modern sanat sunumuna dair cesur bir politikaya sahiptir. Genel olarak gravür tekniklerinin öğretilmesi için adanmış bir müze denilebilmektedir. Dört kattan oluşan binanın kendisi bile giriş ücretine değerdir.

Bonsai Müzesi: 1992 yılında açılan bu müzede: zeytin ağaçları ve yöreye özgü bitki türlerine ait geniş bir koleksiyon sergilenmektedir.

Puerto Banus: Burası, Marbella’nın güneybatısındaki bir “marina” yani “yat limanı” alanıdır. Mayıs 1970 tarihinde inşa edilen marinada: lüks bir yat limanı ve alışveriş kompleksi bulunmaktadır. Aynı zamanda “Costa del Sol” bölgesinin en büyük eğlence merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ancak, biraz önce de söylediğim gibi, burası daha ziyade üst gelir gurubuna hitap eden bir yer, yani pahalı alışveriş merkezleri ve restoranlar var. Yine de burası, her yıl 5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyormuş. Marina bölümünde, 920 yat kapasitesi var. Buraya: 8-50 metre uzunluğundaki tekneler bağlanabiliyor. En önemli konuklarının ise, Suudi Arabistan kralı ve yine dünyanın çeşitli zenginleri olduğu söyleniyor. Barlar, butikler ve gece kulüpleriyle dolu liman sokaklarında gezebilirsiniz. Marinanın her tarafında ise plajlar var. Buraya yolunuz düşer ve değişik bir şey görmek isterseniz, Dali tarafından yapılan 3.5 ton ağırlığındaki “gergedan” heykelini görmenizi öneririm. Evet, bu ünlü marina, en çok da milyonerleri görmeyi umut eden ziyaretçilerin çekim alanıdır. Çünkü: tekneleri ve sahiplerini izlemek eğlencelidir. Üstelik, rıhtımda: bir sürü kaliteli ama pahalı balık restoranı ve Amerikan tarzı restoranlar da bulunuyor.

Plajlar: Marbelle sınırları içinde, 27 km. lik sahil alanında, 24 tane plaj bulunmaktadır. Sahil: genellikle kumluk olup, bazı yerlerde çakıl vardır. Özellikle yaz aylarında doluluk oranı orta yüksekliktedir. Bu plajlardan birkaç tanesi hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

El Alicate: Costa Mar bölgesindedir. Yakınlarında restoranlar ve golf sahası var. Kumsal: siyah volkanik kumdur. Deniz orta dalgalıdır. Plajın uzunluğu 1900 metre, genişliği 15 metredir.

El Cable: Balıkçı limanı yakınındadır. Sahilin uzunluğu 800 metre , genişliği 50 metredir. Burada deniz sakin ve dalgasızdır. Ancak, kumsalın bir kısmı çakıllıdır.

Lindavista: Okaliptüs ağaçlarının yoğun bulunduğu plaj bölgesinin uzunluğu 1000 metre, genişliği 40 metredir. Bu plaj bölümünde, çeşitli su sporları yapılabiliyor, yani çocuklu aileler için idealdir. Kumsal: beyaz kum, deniz ise sakin yani dalgasızdır.

Playa de la Bajadilla: Marbella balıkçı limanına ulaşmadan önce, Venüs Beach devamındadır. Plajın uzunluğu 800 metre, genişliği 20 metredir. Kumsa.: siyah volkanik kum, deniz ise dalgasız, yani sakindir.

Playa de la Fontanilla; Şehrin en güzel plajlarından birisidir. Bir şehir plajından beklenen tüm imkanlara sahiptir. Çünkü aynı zamanda, şehre yakınlığı ile yoğun tercih edilmektedir ki, bende size burayı önereceğim. Burada, bol şezlong ve şemsiye var. Ayrıca, plajın hemen arka bölümünde gezinti yapılan yerlerde, restoranlar ve dükkanlar var. Sahilin uzunluğu 900 metre, genişliği 30 metredir. Kumsal: altın sarısı kum, deniz ise orta dalgalıdır.