ÜLKE BİLGİLERİ

Malaga

Akdenize komşu ve turistik açıdan önemli plajlara sahip olan Malaga, İspanya’nın güneydeki en büyük şehridir. Nerja’dan Manilva’ya uzanan geniş bir coğrafik alana yayılmış olan bu şehir toplamda 160km sahil şeridine ve 2011 yılı verilerine göre 568.030 nüfusa sahiptir. Malaga, ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu şehirdir. Oldukça hızlı büyüyen ve muhteşem güneş ışıltısına, eğlenceli gece hayatına, unutulmaz damak tadına sahip balık restoranlarına, kültürel açıdan zengin tarihi mekanlara sahip bu şehir İspanya’nın Endülüs kısmının göz bebeğidir.

İklim

Malaga’da yılın 330 günü güneşli geçer ve ortalama 22 C sıcaklık vardır. Deniz sıcaklığı ise her mevsim aktivetelere izin verecek biçimde ortalama 18 C dir. Ağustos aylarında ise bu sucaklık 24 C ye kadar çıkabilir.

Ulaşım

Malaga için gezilecek yerler tarihi şehir bölgesinde yoğunlaşmıştır ve bu bölgede gezilecek tüm yerler birbirine yürüme mesafesindedir. Toplu taşıma kullanmadan keyifle gezilebilecek şehirlerden biridir.

Şehir içi ulaşımda yaygın kullanılan otobüslerdir. Otobüslerin genelinin kalkış noktası Alemeda’dır veilk durakları ise alışveriş merkezinin de bulunduğu Eroski’ dir. Otobüsler 6.45 ile 23.00 saatleri arasında hizmet verirler. Gece saatlerinde de hzimet veren az sayıda otobüs bulunmaktadır. 10 binişlik, günlük gibi bilet seçenekleri vardır ve daha ekonomiktirler.

Malaga da taksi ile ulaşım şehrin gezilecek yer alanı geniş olmadığından yüksek ücretler ödemeden sağlanabilir. Malaga taksileri kapısında mavi şerit bulundurur ve beyaz renklidirler. Üzerinde libre yazan taksiler kullanıma uygun olanlardır. Bisiklet de şehirde ulaşım için ideal seçeneklerden biridir.

Malaga da araç kiralama seçeneği de mevcuttur fakat değindiğimiz gibi Malaga’da turistik bir gezi için araca gerek yoktur.

Gezilecek Yerler;

Gibralfaro: Şehirdeki iki önemli kaleden birincisidir. Panoramik bir bakışla seyri tepeden seyretme keyfini tadabileceğiniz alanlardandır. Endülüs döneminde 11.yüzyılda inşa edilmiş bir kaledir ve 13-14. yüzyıllarında genişletilmiştir. Deniz seviyesinden yüksekliği 130 metre olan Gibralfaro Kalesi Akdeniz’i görmektedir. Kalenin bulunduğu alana sonradan çam ağaçları, okaliptus ve palmiyeler dikilmiştir. Görülesi bir mimarı ve gezilesi bir bahçesi vardır. Şehirde mutlaka görülmesi gereken ve turistik noktaların başında gelen yerlerdendir. Bölgede Fenikelilere ait kalıntılara rastlanmaktadır.

Alcazaba Kalesi: Şehirdeki iki önemli kaleden birincisidir. Panoramik bir bakışla seyri tepeden seyretme keyfini tadabileceğiniz alanlardandır. Endülüs döneminde 11.yüzyılda inşa edilmiş bir kaledir ve 13-14. yüzyıllarında genişletilmiştir. Deniz seviyesinden yüksekliği 130 metre olan Gibralfaro Kalesi Akdeniz’i görmektedir. Kalenin bulunduğu alana sonradan çam ağaçları, okaliptus ve palmiyeler dikilmiştir. Görülesi bir mimarı ve gezilesi bir bahçesi vardır. Şehirde mutlaka görülmesi gereken ve turistik noktaların başında gelen yerlerdendir. Bölgede Fenikelilere ait kalıntılara rastlanmaktadır.

Malaga Picasso Müzesi: Picasso müzesi, Malaga doğumlu ünlü ressam Ruiz Picasso için oluşturulmuş şehirdeki en önemli kültürel mekânlardan biridir. 2003 yılında açılmıştır. Müze içerisinde Picasso’nun ailesi tarafından bağışlanan 300 e yakın eser sergilenmektedir. Müzede Picasso’nun eserlerinin yanında şehrin kültürel hayatını yansıtan eserler de yer almaktadır.

Malaga Katedral: Picasso müzesi, Malaga doğumlu ünlü ressam Ruiz Picasso için oluşturulmuş şehirdeki en önemli kültürel mekânlardan biridir. 2003 yılında açılmıştır. Müze içerisinde Picasso’nun ailesi tarafından bağışlanan 300 e yakın eser sergilenmektedir. Müzede Picasso’nun eserlerinin yanında şehrin kültürel hayatını yansıtan eserler de yer almaktadır.

Jardín Botánico La Concepción – Botanik Bahçe: Büyük bir botanik bahçedir ve şehrin gezilesi önemli yerleri arasında yerini almış durumdadır. Sayısız çeşitteki bitkiler, sahip olduğu adım adım yeşil manzarası, yaşattığı doğal atmosferiyle Malaga’daki göremeniz ve gezmeniz gereken yerlerden biridir. Şehir merkezine 4 km uzaklıkta bulunan botanik bahçesi kendisini huzurlu,gezmesi keyif veren doğal bir alanda bulmak isteyenler için ilk tercih olabilir.